Διανομή βιβλιοπαραγωγής 2011 και εξής από ΟΣΔΕΛ: αλλαγή διαδικασίας

rogne

¥
Ενημερωτικά: μετά από δυο χρόνια με ελάχιστο ποσό για μεταφραστές τα 100 ευρώ, φέτος πέσαμε στα 50 (επί των οποίων, θυμίζω, ο φόρος είναι 26% και οι ασφαλιστικές εισφορές 26,95% για όσους/ες κόβουν τιμολόγια). Με αυτούς τους ρυθμούς, σύντομα μηδενίζουμε...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ενημερωτικά: μετά από δυο χρόνια με ελάχιστο ποσό για μεταφραστές τα 100 ευρώ, φέτος πέσαμε στα 50 (επί των οποίων, θυμίζω, ο φόρος είναι 26% και οι ασφαλιστικές εισφορές 26,95% για όσους/ες κόβουν τιμολόγια). Με αυτούς τους ρυθμούς, σύντομα μηδενίζουμε...

Το μίνιμουμ 50άρικο παραμένει και φέτος. Επιπλέον πρέπει να τυπώσεις την καινούργια οχτασέλιδη σύμβαση και να τη στείλεις μαζί με το ΤΠΥ, αλλιώς δεν θα εισπράξεις το 50άρικο. Ας πούμε ότι μαζί με τον χαμένο χρόνο, μένει καθαρό πλούσια πλούσια ένα 25άρικο.

Στην απολογητική επιστολή, ο Οργανισμός επικαλείται την απώλεια των εσόδων λόγω της παρατεταμένης κρίσης και, κυρίως, την απώλεια του ποσοστού επί της πώλησης των ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Και τι να το κάνεις το 25άρι; Να το χαρίσεις; Όχι, φυσικά. Μπορείς να το αποταμιεύσεις και σε 20 χρόνια να επενδύσεις σε ένα αναμνηστικό 500άρικο, αφού δεν θα τυπώνονται πια.

Επί της ουσίας, όμως, κάπου γίνεται αστεία η ύπαρξη οργανισμών που υποτίθεται ότι λειτουργούν υπέρ των μελών τους και συντηρούν μια σχετική γραφειοκρατία (που έχει κι αυτή το κόστος της, σίγουρα). Αν είναι να παγιωθούν τέτοια ποσά, θα αρκούσε ένα κουτάκι στη φορολογική μας δήλωση που να μας εξασφαλίζει το σχετικό ποσό.
 
Αλήθεια, αν οι φετινοί δικαιούχοι αρνηθούν στη συντριπτική τους πλειοψηφία να μπουν στον κόπο και κατά συνέπεια να εισπράξουν το ποσό, του χρόνου θα αυξηθεί;
 

rogne

¥
Επί της ουσίας, όμως, κάπου γίνεται αστεία η ύπαρξη οργανισμών που υποτίθεται ότι λειτουργούν υπέρ των μελών τους και συντηρούν μια σχετική γραφειοκρατία (που έχει κι αυτή το κόστος της, σίγουρα).

Μπα, οι εκδότες-μέλη ικανοποιημένοι πρέπει να είναι. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κανέναν τους να διαμαρτύρεται...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αλήθεια, αν οι φετινοί δικαιούχοι αρνηθούν στη συντριπτική τους πλειοψηφία να μπουν στον κόπο και κατά συνέπεια να εισπράξουν το ποσό, του χρόνου θα αυξηθεί;

Θα έπρεπε να ξέρει κανείς τι προβλέπει το καταστατικό του ΟΣΔΕΛ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπα, οι εκδότες-μέλη ικανοποιημένοι πρέπει να είναι. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κανέναν τους να διαμαρτύρεται...

Ε, ας μαζέψουμε 500 υπογραφές να φωνάζουμε. Ή δεν έχουν μείνει ούτε 500 μεταφραστές ενεργά μέλη του ΟΣΔΕΛ, άραγε;
 

rogne

¥
Δρ., ενδιαφέρουσα ιδέα, και μένει να δείξει με την υλοποίησή της σε τι κοινό απευθύνεται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, ας μαζέψουμε 500 υπογραφές να φωνάζουμε. Ή δεν έχουν μείνει ούτε 500 μεταφραστές ενεργά μέλη του ΟΣΔΕΛ, άραγε;

500 υπογραφές μεταφραστών; Εκδηλώθηκαν ποτέ στην Ελλάδα 500 μεταφραστές μαζί; Και, αν μαζευτούν, θα είναι καλό να αξιοποιηθεί η περίσταση για τα λεφτά του ΟΣΔΕΛ, λες και δεν υπάρχουν πολύ πιο βασικά πράγματα να διαμαρτυρηθούν;

Άσε τους μεταφραστές να καθεύδουν...
 

rogne

¥
Ενδεικτικό παράδειγμα "διαμαρτυρίας": μέσα σε τρία χρόνια το μίνιμουμ δικαιωμάτων αναπαραγωγής προς μεταφραστές έπεσε στο ένα τέταρτο (από 200 ευρώ στα 50), όπου και φαίνεται να σταθεροποιείται (προς το παρόν), αναρωτιόμαστε αν το ίδιο συνέβη και με τους εκδότες-συμβασιούχους του ΟΣΔΕΛ, και εν πάση περιπτώσει (λέω εγώ τώρα) γιατί να μη φτιαχνόταν στην τελική ένας οργανισμός συλλογικής διαχείρισης μόνο για καθαυτό πνευματικούς δημιουργούς έργων λόγου (συγγραφείς και μεταφραστές), αντί να στριμωχνόμαστε "όλοι μαζί" και να καταλήγουμε με κάτι γελοία ψίχουλα.

ΥΓ. Καμιά φορά ευκολότερα μαζεύονται 500 νοματαίοι για επουσιώδη και "τεχνικά" θέματα, παρά για μείζονα, που είναι όμως φορτισμένα, πολιτικά, συγκρουσιακά, "πάνω απ' τις δυνάμεις μας" κλπ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να πω μερικά παραδείγματα.

Υπάρχουν μεταφραστές με δηλωμένη παραγωγή 12, 15, 18 τίτλων των 300 σελίδων κατά μέσο όρο ετησίως (για σοβαρούς εκδοτικούς οίκους) και επί πολλά χρόνια. Είναι πιθανό ότι δεν τα μεταφράζουν οι ίδιοι, αλλά έχουν φτιάξει εργαστήρια ανώνυμων συνεργατών κλπ.

Υπάρχουν εκδότες που βάζουν το όνομά τους ως συν-μεταφραστές σε κάθε τίτλο που εκδίδουν. Όχι μια ή δυο φορές, αλλά συστηματικά.

Μόνο εμένα φαίνεται ότι πρακτικές σαν αυτές νοθεύουν το σύστημα διανομής;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δρ., ενδιαφέρουσα ιδέα, και μένει να δείξει με την υλοποίησή της σε τι κοινό απευθύνεται.

Καταλαβαίνεις, φίλτατε Ρόγνη, ότι πέρα από την υπογραφή μου (και τα πνευματικά δικαιώματα της ιδέας, τα οποία εκχωρώ προθύμως υπέρ του κοινού σκοπού :)) δεν έχω τη συνδικαλιστική πείρα για να συμβάλω στην υλοποίηση. :(
 

rogne

¥
Να πω μερικά παραδείγματα.

Υπάρχουν μεταφραστές με δηλωμένη παραγωγή 12, 15, 18 τίτλων των 300 σελίδων κατά μέσο όρο ετησίως (για σοβαρούς εκδοτικούς οίκους) και επί πολλά χρόνια. Είναι πιθανό ότι δεν τα μεταφράζουν οι ίδιοι, αλλά έχουν φτιάξει εργαστήρια ανώνυμων συνεργατών κλπ.

Υπάρχουν εκδότες που βάζουν το όνομά τους ως συν-μεταφραστές σε κάθε τίτλο που εκδίδουν. Όχι μια ή δυο φορές, αλλά συστηματικά.

Μόνο εμένα φαίνεται ότι πρακτικές σαν αυτές νοθεύουν το σύστημα διανομής;

Προφανώς το νοθεύουν (δεν ξέρω πάντως σε ποια έκταση, δηλαδή δεν ξέρω πόσο διαδεδομένα είναι τέτοια φαινόμενα), αλλά σίγουρα δεν εξηγούν την εξαέρωση της εύλογης αμοιβής τα τελευταία χρόνια, αφού οι παραπάνω είναι πολύ, χμ, πατροπαράδοτες στρεβλώσεις. Συν τοις άλλοις, μοιάζει μάλλον εύκολο να διορθωθούν με λίγη καλή θέληση: είναι φως φανάρι πότε συμβαίνουν τέτοια πράγματα, υποθέτω μπορούν να ελεγχθούν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σωστό κι αυτό. Ίσως, τελικά, το ουσιαστικό και σημαντικό έσοδο (που αύξησε με τα χρόνια και τον κύκλο των αποληπτών δικαιωμάτων) να ήταν το ποσοστό «υπέρ τρίτων» από τις πωλήσεις ειδών πληροφορικής και με την απώλειά του να κατέρρευσε το σύστημα...
 

rogne

¥
...Και ενώ η λογική λέει πως το ποσοστό αυτό θα έπρεπε να αυξηθεί δραματικά, διευρυνόμενο σε τάμπλετ, έξυπνα κινητά κλπ., συσκευές δηλαδή που ευνοούν άμεσα την αναπαραγωγή. Αλλά, ναι, με τη γενική κατάργηση των φόρων "υπέρ τρίτων" (λέγε με και "εργαλειοθήκη ΟΟΣΑ"), το σύστημα χάνει τη βάση του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έτσι.

Που με κάνει από την άλλη να αναρωτιέμαι (ξανά) αν είναι αναγκαίο (πια) αυτό το σύστημα, συνολικά.
 
Top