Διαζύγιο από τη λογική;

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, ένας εγώ κι ένας ο θρυλικός Φιδέμπορας (καλή του ώρα) βλέπουμε ανελλιπώς Σκάι. :D
ΥΓ Αν δεν ακούτε τη ραδιο-φονική Ελληνοφρένεια, μην ψάχνεστε άδικα, δεν θα το πιάσετε.
 

anna

¥
Είναι "η Πράμαντα" ή "τα Πράμαντα"; (από φίλους Ηπειρώτες έχω ακούσει το δεύτερο)

Φίλη Ηπειρώτισσα υποστηρίζει ότι δεν έχει ακούσει ποτέ της "η Πράμαντα".
 

nickel

Administrator
Staff member
Φίλη Ηπειρώτισσα υποστηρίζει ότι δεν έχει ακούσει ποτέ της "η Πράμαντα".

Και φίλη εγκυκλοπαίδεια (ο Πάπυρος) δέχεται μόνο «τα Πράμαντα».
 
Φίλος κοντοχωριανός των Πραμάντων (μουά, λε βουργκαρελιότ) δεν τα έχει ακούσει ποτέ σε θηλυκό.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αχ, αχ, από τότε που μας προέκυψε (όψιμα...) η ιστορία με τα Σκόπια, σα να 'χουμε ένα πρόβλημα με όποιον θέλει να αυτοπροσδιορίζεται όπως επιθυμεί (περί Πραμάντων πραγματείας το ανάγνωσμα). Στο σύνδεσμο που σας παρέθεσα στο #6, ομιλεί ο ίδιος ο Δήμος Πραμάντων:

_
Τα Πράμαντα ή η Πράμαντα, όπως συνηθίζεται να λέγεται, ονομαστό μαστοροχώρι με πολλές κτηνοτροφικές οικογένειες, η μεγαλύτερη σε πληθυσμό κοινότητα των Δυτικών Τζουμέρκων με 1500 κατοίκους κατά την απογραφή του 1991.

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η Πράμαντα αποτελούσε ανέκαθεν το σταυροδρόμι, το ξακουστό παζάρι, η μεγαλύτερη κωμόπολη των Τζουμέρκων. [...] Τον Ιούλιο του 1821, οι ορδές του Χουρσίτ Πασά, έχοντας ήδη καταστρέψει το Συράκο καιτους Καλαρρύτες, έκαψαν την Πράμαντα. [...] Το 1873 στην Πράμαντα δεν κατοικούσαν παρά μόνο 2.000 άτομα. [...] Ιδρύθηκε η Επαρχία Τζουμέρκων, που αποτελούνταν από τους δήμους Θεοδωρίας, Αγνάντων, Πραμάντων, και Καλαρρυτών, με πρωτεύουσα την Πράμαντα. Το χωριό οργανώθηκε. Μέσα σε λίγους μήνες, συστήθηκαν Ταχυδρομικό Γραφείο και Ειρηνοδικείο στη Πράμαντα, καθώς και Τελωνειακό Φυλάκιο και Υγειονομικός Σταθμός στους Χριστούς. Στις 20 Αυγούστου του ίδιου χρόνου, διεξήχθησαν βουλευτικές εκλογές, στις οποίες τα Τζουμέρκα με 16.659 κατοίκους διεκδίκησαν 2 έδρες. Στις 30 Σεπτεμβρίου του 1882 συστήθηκε στη Πράμαντα Δημοτικό σχολείο Αρρένων. Το 1888, ο μεγαλοτσιφλικάς Καραπάνος αγόρασε στην Κωνσταντινούπολη από τον Αβραάμ Πασά μεταξύ άλλων χωριών των Τζουμέρκων και την Πράμαντα έναντι του ποσού 3.500 χρυσών λιρών. [...] Από πολιορκούμενη περιοχή, το 1897, η ελεύθερη πλέον Πράμαντα έγινε στρατιωτικό κέντρο, από όπου Πραμαντιώτες έσπευδαν να βοηθήσουν τα αδέρφια τους πέρα από τον Άραχθο, που υπέφεραν ακόμη από τον τουρκικό ζυγό.

Άγγελος Χ. Ζώνιος

© 1999-2005 Δήμος Πραμάντων
 
Μήπως, όμως, μόνο ο Δήμος χρησιμοποιεί το θηλυκό; Κάτι σαν το απαίσιο Γουδή, δηλαδή.

Πάντως, αυτά τα obscure τοπωνύμια σε -α είναι πολύ μπερδευτικά ως προς το γένος. Πριν από χρόνια, πήγαινα σε έναν φίλο μου στην Έδεσσα. Κάποια στιγμή με παίρνει τηλέφωνο. "Έλα, πού είσαι;". "Κοντεύω, τώρα πέρασα τα Σκύδρα", απαντάω. "Τη Σκύδρα, βλάκα Αθηναίε με τα Σπάτα σας!", ήρθε ο κόλαφος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ωχού, δεν το βάζετε κάτω με τίποτα - κι εγώ από ντόπιους το 'χα ακούσει το θηλυκό, όταν είχα επισκεφτεί το εν λόγω μέρος! :)

(Εγώ έτσι την έπαθα με τα Αρφαρά Μεσσηνίας, τα οποία την πρώτη φορά που τα 'δα τα αποκάλεσα "η Αρφάρα" και με πήρε και με σήκωσε! Τουλάχιστον, όμως, δεν είχα κανένα πρόβλημα με το Πήδημα - πέρα, φυσικά, απ' το φυσιολογικό ψυχοπλάκωμα στην έξοδο του χωριού, όπου η -μάλλον πιο πολυφωτογραφημένη στην Ελλάδα- πινακίδα μού υπενθύμιζε ότι "πήδημα τέλος"...)
 
Μάιστα... Και ποιο είναι το θέμα του νήματος είπαμε;
:p

(Φαντάζομαι ότι το καλοκαίρι θα κάνεις τα μπάνια σου στης Γριάς το πήδημα.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, αυτά τα obscure τοπωνύμια σε -α είναι πολύ μπερδευτικά ως προς το γένος.
Πράγματι, τόσο που μπερδεύεται και ο κύριος Ζώνιος. Πουθενά δεν λέει «της Πράμαντας». Ο δήμος διατηρεί τη λόγια μορφή του, «των Πραμάντων».
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άλλωστε οι δήμοι έχουν εν γένει μία εμμονή με τις γενικές πληθυντικού: Δήμος Αθηναίων, Λεβαδέων, Στυραίων, Ταμιναίων, Χαλκιδέων, Λαμιέων, Κερκυραίων, Καλυμνίων, Τρικκαίων, κλπ. :)
 
Άλλωστε οι δήμοι έχουν εν γένει μία εμμονή με τις γενικές πληθυντικού: Δήμος Αθηναίων, Λεβαδέων, Στυραίων, Ταμιναίων, Χαλκιδέων, Λαμιέων, Κερκυραίων, Καλυμνίων, Τρικκαίων, κλπ. :)

Νομίζω ότι είναι δήμος "Ταμυνέων" (έχω φίλους και στο Αλιβέρι!)
 
Η kapa πάει παντού.
Προτείνω να μετονομαστεί το παρόν νήμα σε "Διαζύγιο από το topic" και να γίνει sticky. Διαφορετικά, να κλειδωθεί όσο είναι καιρός, πριν εκπνεύσει ο ασθενής.
 
Η kapa πάει παντού.
Προτείνω να μετονομαστεί το παρόν νήμα σε "Διαζύγιο από το topic" και να γίνει sticky. Διαφορετικά, να κλειδωθεί όσο είναι καιρός, πριν εκπνεύσει ο ασθενής.

Είμαστε στο playground. Δεν υπάρχει on και off topic εδώ.
(μα να μιλάς κι εσύ για off topic που μόνο έδρα στο πανεπιστήμιο δεν έχεις πάρει για την αποδόμηση!)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι είναι δήμος "Ταμυνέων" (έχω φίλους και στο Αλιβέρι!)
Δήμος Ταμιναίων (αν και το "Ταμυνέων" δίνει επίσης ευρήματα)

Προτείνω να μετονομαστεί το παρόν νήμα σε "Διαζύγιο από το topic" και να γίνει sticky. Διαφορετικά, να κλειδωθεί όσο είναι καιρός, πριν εκπνεύσει ο ασθενής.
Ο τίτλος είναι "Αποδομήσας εις Κύριον". :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να λυθεί κι αυτό:
Οι τύποι στην αρχαία γραμματεία: Ταμύναι και Τάμυνα.
Το εθνικόν Ταμυνεύς και θηλυκόν Ταμυνηίς εξ αυτού. Λέγεται και Ταμυναίος. (σύμφωνα με τα Εθνικά του Στέφανου του Βυζάντιου)
Προς τιμήν του Απόλλωνα γιόρταζαν τα Ταμύνεια ή Ταμύναια.

Πηγές: Πάπυρος, Δρανδάκης, TLG
Γκουγκλιά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το Υπουργείο Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης & Αποκέντρωσης τον αναφέρει ως Δήμο "Ταμιναίων" το 2000 (Αποτελέσματα Εθνικών Εκλογών 2000) και ως Δήμο "Ταμυνέων" το 2004 (Αποτελέσματα Εθνικών Εκλογών 2004). Δήμο "Ταμυνέων" τον αναφέρει ο ΟΤΕ στο www.whitepages.gr. Την απόλυτα σολομώντεια λύση προσφέρει και πάλι το ΥΠ.ΕΣ.Δ.Δ.Α, το οποίο στη σελίδα των ΚΕΠ αναφέρει το Δήμο "Ταμιναίων", ο οποίος εξυπηρετεί τον Καποδιστριακό Δήμο "Ταμυνέων" (α ρε σχιζοφρένεια που φέρνει το εργοστάσιο της ΔΕΗ :rolleyes:): ΔΗΜΟΣ ΤΑΜΙΝΑΙΩΝ Ν. ΕΥΒΟΙΑΣ. (Δήμο "Ταμιναίων" τον λένε και στην Περιφέρεια, όπως δείχνει ο σύνδεσμος που παρέθεσα πριν.) Δήμο "Ταμυναίων" δεν το αναφέρει κανένας επίσημος φορέας - αλλά ας μην απογοητευόμαστε, μέχρι τις επόμενες εκλογές μπορεί να τους έχει πείσει ο Νίκος να το αλλάξουν και πάλι. :D

ΥΓ Εάν η Λεξιλογία καλύπτει τα έξοδα κίνησης, να πεταχτώ ως το Αλιβέρι να δω από πρώτο χέρι πώς το ορθογραφούνε το όνομά τους οι άνθρωποι. Και να τους βάλουμε και φιτίλια τώρα που 'ρχεται ο Καποδίστριας ΙΙ. :)
 
ΥΓ Εάν η Λεξιλογία καλύπτει τα έξοδα κίνησης, να πεταχτώ ως το Αλιβέρι να δω από πρώτο χέρι πώς το ορθογραφούνε το όνομά τους οι άνθρωποι. Και να τους βάλουμε και φιτίλια τώρα που 'ρχεται ο Καποδίστριας ΙΙ. :)

Τστστσ...μας κοστίζεις πολύ! Άσε θα πεταχτώ εγώ μέσα στο μήνα έτσι κι αλλιώς οπότε θα τα μάθω από πρώτο χέρι. :-D
 

Thanasis_P

New member
Για να λυθεί κι αυτό:
Οι τύποι στην αρχαία γραμματεία: Ταμύναι και Τάμυνα.
Το εθνικόν Ταμυνεύς και θηλυκόν Ταμυνηίς εξ αυτού. Λέγεται και Ταμυναίος. (σύμφωνα με τα Εθνικά του Στέφανου του Βυζάντιου)
Προς τιμήν του Απόλλωνα γιόρταζαν τα Ταμύνεια ή Ταμύναια.

Πηγές: Πάπυρος, Δρανδάκης, TLG
Γκουγκλιά.

Σωστά. Και για την ιστορία:

Δ. Ταμινέων Ν. Ευβοίας
ΦΕΚ 103Β - 12/09/1896
Ο Δήμος προήλθε από τη μετονομασία του Δήμου Διστύων
Δ. Ταμιναίων Ν. Ευβοίας
ΦΕΚ 244Α - 04/12/1997
Σύσταση του Δήμου με την απόσπαση του οικισμού Αλιβέρι από το Δήμο Αλιβερίου και τον ορισμό του ως έδρα του Δήμου
Δ. Ταμυνέων Ν. Ευβοίας
ΦΕΚ 181Α - 07/08/2001
Ο Δήμος προήλθε από τη διόρθωση του ονόματος του Δήμου Ταμιναίων
 
Εμένα πάντως μου φαίνεται απόλυτα λογική αυτή η σύμβαση (το να συμβαδίζει, δηλαδή, το 24ωρο της τηλεόρασης με οποιαδήποτε άλλη θεώρηση σχετικά με το 24ωρο), σε σύγκριση με την αυθαίρετη υιοθέτηση ότι το τηλεοπτικό 24ωρο αρχίζει στις 05:00 ή κάποια άλλη ώρα (κι εκεί ξεκινά η κολοκυθιά: "γιατί στις πέντε κι όχι στις έξι, γιατί στις έξι κι όχι στις τέσσερις;"). Βρίσκομαι σε πλήρη συμφωνία με το Σκάι, και τους συγχαίρω που επέλεξαν να συγκρουστούν με το επ' αυτού παράλογο κατεστημένο των άλλων καναλιών. :)

Αυτή δεν είναι σύμβαση της τηλεόρασης αλλά της καθημερινότητάς μας. Τυπικά ο πολύς κόσμος θεωρεί ότι η μέρα ξεκινάει στις 6. Πολλά πράγματα ξεκινάνε στις 6 το πρωί. Κοινωνικά έχει λογική, αφού χωρίζουμε την μέρα με βάση το δωδεκαδικό σύστημα. Η 6η πρωινή είναι η μέση ώρα ανάμεσα σε μεσάνυχτα και μεσημέρι. Ο πολύς κόσμος λέει "θα σε δω αύριο" ακόμη κι αν χαιρετιέται μετά τα μεσάνυχτα και γενικά αναφέρεται σε πράγματα που θα γίνουν την ίδια ημερολογιακή ημέρα ως "αύριο".

Αλλά ακόμη κι αν μείνουμε στην τηλεόραση, το νέο πρόγραμμα ξεκινάει συνήθως στις 6. Τα πρώτα νέα της ημέρας, οι πρώτες πρωινές εκπομπές (που αυτοχαρακτηρίζονται άλλωστε σαν πρώτες εκπομπές της ημέρας).

Καλώς ή κακώς ο κόσμος διαχωρίζει τις ημέρες με βάση τον ύπνο του. Και μπορεί να μην ξυπνάνε όλοι στις έξι, αλλά οι περισσότεροι δέχονται τυπικά ότι τότε αρχίζει η μέρα. Ειδικά στην Ελλάδα που η μέση ώρα που χαράζει είναι 6:30 (civil twilight).

Ξέρω ότι είναι παλιά η δημοσίευση, αλλά ήθελα να το σχολιάσω.:rolleyes:
 
Top