Δημοψήφισμα: Grexit ή Syriza exit;

nickel

Administrator
Staff member
Πω πω. Να τι σου κάνει η δημιουργική ασάφεια. Αράδιασα κάποια απ’ αυτά που λέγονται εναντίον των αντιπάλων, ευτυχώς έξω αποδώ. Δεν επιχείρησα να είμαι εξαντλητικός, έγραψα ό,τι θυμήθηκα, και σίγουρα ξέχασα πολλά και στα δύο σκέλη. Θα στρώσει αν προσθέσω στο πρώτο σκέλος «οπωσδήποτε φασίστες»;

Υπάρχουν αναμφίβολα απέναντί μας κάποιοι με τους οποίους μας χωρίζουν πολλά. Όπως μας χωρίζουν και από κάποιους στο ίδιο στρατόπεδο με τους οποίους μας τσουβάλιασε αυτή η επιλογή της κυβέρνησης. Ωστόσο, οι περισσότεροι (και στα δύο στρατόπεδα) θέλουμε τα ίδια πράγματα. Επιβάλλεται από τώρα κιόλας να επανασυστρατευτούμε σε κάποιες επιδιώξεις που πιστεύω ότι είναι κοινές. Για μένα, η αναζήτηση της βέλτιστης ισορροπίας ανάμεσα στη δικαιοσύνη και την ελευθερία.
 
(παρόλο που μπορεί να ρωτήσει κάποιος τι εννοούμε λέγοντας «μπολσεβίκος» εν έτει 2015)
Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κόρη φίλου μου η οποία, όταν σε ηλικία 4 ετών την επαίνεσαν για την ευφράδειά της και της είπαν «Πολιτικός πρέπει να γίνεις», απάντησε εξοργισμένη «Μη με λες έτσι! Δεν είμαι πολιτικός! Είμαι μπολσεβίκα!» :-)
 
Πω πω. Να τι σου κάνει η δημιουργική ασάφεια. Αράδιασα κάποια απ’ αυτά που λέγονται εναντίον των αντιπάλων, ευτυχώς έξω αποδώ. Δεν επιχείρησα να είμαι εξαντλητικός, έγραψα ό,τι θυμήθηκα, και σίγουρα ξέχασα πολλά και στα δύο σκέλη. Θα στρώσει αν προσθέσω στο πρώτο σκέλος «οπωσδήποτε φασίστες»;
Είμαι βέβαιος ότι κατάλαβες πολύ καλά ποιο είναι το πρόβλημα: όχι η πληρότητα των χαρακτηρισμών, αλλά η διαφορετική ποιότητά τους και η επιλεκτική χρήση του «οπωσδήποτε». Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια πιο ισορροπημένη διατύπωση θα ήταν, π.χ., η εξής:
Οι οπαδοί του Όχι πρέπει να καταλάβουν ότι απέναντί τους δεν βρίσκονται οπωσδήποτε τρομαγμένοι συνταξιούχοι ή βολεμένοι αστοί, οι οπαδοί του Ναι πρέπει να καταλάβουν ότι απέναντί τους δεν βρίσκονται οπωσδήποτε ουτοπικοί αριστεριστές ή γραφικοί επαναστάτες.

Δεν ήθελα να πω αυτό που προτείνεις. Θέλω να πω ότι και από το στρατόπεδο του Ναι και από το στρατόπεδο του Όχι (φρέσκα στρατόπεδα πάλι αυτά, προχτεσινά, έτσι; Δουλειά άλλη δεν έχουμε, στρατόπεδα φτιάχνουμε) είδαμε να εκτοξεύονται υβριστικά συνθήματα. Ας μην ξεχάσουμε και το «συνένοχοι» του Τσίπρα. Όπως στον πόλεμο χαρακωμάτων, δημιουργείται έτσι ένα νέφος που μας χωρίζει από τον «εχθρό» που βρίσκεται απέναντι. Αυτό επιδιώκουν όσοι θέλουν να μας χωρίζουν: να μην μπορούμε να δούμε ότι απέναντί μας είναι άνθρωποι με τα ίδια προβλήματα και με τα ίδια όνειρα.

Αυτό θέλω να περάσω. Αν θέλεις να με μαλώσεις, ελεύθερα.




Προσθήκη:
Να μια διατύπωση που υποθέτω θα ικανοποιεί περισσότερο:

Το να ψηφίζεις Ναι, δεν σε κάνει φασίστα, ευρωλιγούρη κτλ (Το να ψηφίζει κάποιος... δεν τον κάνει...)
Το να ψηφίζεις Όχι, δεν σε κάνει σχιζοφρενικό, μπολσεβίκο κτλ
Προσθέστε ελεύθερα τις ύβρεις που έχουν εκτοξευτεί εκατέρωθεν.
 
Έκανα 300 χλμ. πήγαιν' έλα για να ψηφίσω σήμερα. Αν υπήρχε επιλογή "ναι, με μισή καρδιά" θα την ψήφιζα και το ίδιο ακούω από παντού. Προς το παρόν μόνο 1-2 άτομα έχω ακούσει να λένε ότι θα ψηφίσουν με πάθος και όχι με μισή καρδιά την επιλογή τους, είτε αυτή είναι ναι είτε είναι όχι. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι μικρή σημασία θα έχει για την επόμενη μέρα το αποτέλεσμα, εφόσον η διαφορά είναι μικρή, δηλαδή κάπου στο 10%. Σε κάθε περίπτωση μάς περιμένει κόπος και δρόμος για να ανακτήσουμε το χαμένο έδαφος και θα υποστούμε ακόμη αρκετή ταλαιπωρία. Σημασία έχει όμως κι αύριο να αναπνέουμε και κυρίως να ξεχάσουμε για πάντα ότι κάποια στιγμή χωριστήκαμε ανάμεσα στο ναι και στο όχι και να έχουμε επιτέλους ηρεμία. Ηρεμία για να αναπνέουμε και να δημιουργούμε, χωρίς πράγματα να μας χωρίζουν και να μας φουντώνουν. Κι ελπίζω όλοι να μπορέσουμε να διδαχτούμε κάτι απ' αυτήν την ιστορία, μικρό ή μεγάλο, για να πάμε παραπέρα.
 

Earion

Moderator
Staff member
Απ' το πρωί γράφω και σβήνω και ξαναγράφω και ξανασβήνω. Ήθελα να συντάξω ένα ερώτημα και να το ποστάρω στου Σαραντάκου. Γιατί από εκείνη την πλευρά θα περίμενα να μου απαντήσουν στο εξής:

Οι προβλέψεις είναι ότι η διαφορά μεταξύ ναι και όχι είναι μικρή, στα όρια του στατιστικού λάθους. Αν τελικά υπερισχύσει το όχι και η διαφορά είναι μικρότερη από τις 400.000 ψήφους που ανήκουν στη Χρυσή Αυγή, τι θα γίνει; Θα σημαίνει αυτό κάτι;

Μπα, τελικά δεν θα το κάνω.
 
Απ' το πρωί γράφω και σβήνω και ξαναγράφω και ξανασβήνω. Ήθελα να συντάξω ένα ερώτημα και να το ποστάρω στου Σαραντάκου. Γιατί από εκείνη την πλευρά θα περίμενα να μου απαντήσουν στο εξής:

Οι προβλέψεις είναι ότι η διαφορά μεταξύ ναι και όχι είναι μικρή, στα όρια του στατιστικού λάθους. Αν τελικά υπερισχύσει το όχι και η διαφορά είναι μικρότερη από τις 400.000 ψήφους που ανήκουν στη Χρυσή Αυγή, τι θα γίνει; Θα σημαίνει αυτό κάτι;

Μπα, τελικά δεν θα το κάνω.

Δυο λάθη βλέπω εδώ. Το ένα, ότι οι σχολιαστές "στου Σαραντάκου" είναι μονοκούκι στην άλλη πλευρά και πολύ περισσότερο ότι εκπροσωπούν την άλλη πλευρά. Το δεύτερο, ότι οι 400.000 ψήφοι (του Ιαν. 2015) "ανήκουν" στη Χρυσή Αυγή.

Από κει και πέρα, αν πηγαίναμε με τη λογική το Ναι έπρεπε να βγάλει 65%. Το ότι δεν θα γίνει αυτό, όπως ολα δείχνουν, μάλλον θα οφείλεται στο μιντιακό μπαράζ και στους εκβιασμούς -που θα έχουν γυρίσει μπούμεραγκ.

Και μικρή συσχέτιση έχει το τι ψήφισε κάποιος το Γενάρη με το τι θα ρίξει/εριξε σήμερα. Πολλοί που ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ τώρα έριξαν Ναι, ενώ πολλοί που δεν έχουν μεγάλο καημό με την πολιτική ψηφίζουν Όχι -π.χ. δυο φίλες της κόρης μου, που τον Γενάρη είχαν ψηφίσει Ποτάμι.
 
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και το ποσοστό προσέλευσης. Ξέρει κανείς αν θα βγει στατιστική αντιστοιχία ΝΑΙ/ΟΧΙ με το τι ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές;
 

nickel

Administrator
Staff member
Και μικρή συσχέτιση έχει το τι ψήφισε κάποιος το Γενάρη με το τι θα ρίξει/εριξε σήμερα. Πολλοί που ψηφισαν ΣΥΡΙΖΑ τώρα έριξαν Ναι, ενώ πολλοί που δεν έχουν μεγάλο καημό με την πολιτική ψηφίζουν Όχι -π.χ. δυο φίλες της κόρης μου, που τον Γενάρη είχαν ψηφίσει Ποτάμι.

Ε, ναι. Και μια και σ' ενόχλησε η σχιζοφρένεια: Έτσι που μπήκε το ερώτημα από την κυβέρνηση (χωρίς σαφές εναλλακτικό Όχι) και έτσι που το επαναδιατύπωσαν οι εταίροι μας, όσοι ψήφισαν Ναι ψηφίζουν διάφορα δυσβάστακτα, σχιζοφρένεια δηλαδή. Όσοι ψηφίζουν Όχι, έχουν τουλάχιστον ο καθένας μια δική του αντίληψη για το Όχι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και το ποσοστό προσέλευσης. Ξέρει κανείς αν θα βγει στατιστική αντιστοιχία ΝΑΙ/ΟΧΙ με το τι ψήφισαν στις τελευταίες εκλογές;

Αν, όπως άκουσα, δεν γίνουν Exit poll, όχι. Θα περιμένουμε μέχρι τις επόμενες δημοσκοπήσεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί δεν έχουν λεφτά. Επίσης, αν έχεις ένα ερώτημα με δύο επιλογές και οι προβλέψεις από τις δημοσκοπήσεις λένε ότι το αποτέλεσμα βρίσκεται μέσα στο εύρος του στατιστικού σφάλματος, είναι κουτό να κάνεις exit poll. Έχεις πιθανότητα 50% να πέσεις έξω.
 

Earion

Moderator
Staff member
#327: Νίκο, ποτέ δεν θεώρησα ότι οι σχολιαστές στο ιστολόγιό σου είναι μονοκούκι και ακόμα περισσότερο δεν θεώρησε ότι εκπροσωπούν κάτι. Ούτε ήθελα να υπονοήσω κάτι τέτοιο και λυπάμαι αν έτσι εκλήφθηκαν τα λόγια μου. Συναισθηματικοί εντελώς είναι οι λόγοι —και δεν είναι πολλοί, ένας είναι, ότι με δύο ιστοχώρους νιώθω από καρδιάς δεμένος από πολύ παλιά, απ’ την αρχή της διαδικτυακής μου παρουσίας: ετούτον εδώ και τον δικό σου. Θέμα καρδιάς πιο πολύ και λιγότερο θέμα νου.

Όσο για την ουσία του ερωτήματος, πιστεύω πως οι τετρακόσιες χιλιάδες ψήφοι των ναζιστών (υπό συνθήκες, θυμήσου, διόλου ευνοϊκές γι’ αυτούς) του Ιανουαρίου είναι πλέον συμπαγείς και συνειδητές και δείχνουν ένα μέτωπο αρραγές, που εκτός των άλλων αρνείται και καταστατικά τη δημοκρατικά ενωμένη Ευρώπη. Πολύ πιο δύσκολο θεωρώ το να υπάρξουν μετακινήσεις από εκεί προς το Ναι, αφού η επιλογή του Όχι λειτουργεί στον ύψιστο γι’ αυτούς βαθμό συσπειρωτικά. Ενώ αντίθετα, στο υπόλοιπο πολιτικό φάσμα βεβαίως και θα υπάρξουν μετακινήσεις, αν μη τι άλλο γιατί πολλοί ψηφοφόροι του Ιανουαρίου θέλησαν αλλαγή κυβερνητική αλλά όχι έξω από το πλαίσιο της ευρωζώνης.

Δεν θέλω να σε υποχρεώσω να απαντήσεις αν δεν θέλεις (άλλωστε το παραπάνω σημείωμα είχε εξομολογητικό χαρακτήρα, την κίνηση που λογάριαζα δεν την έκανα —και είναι, πρώτος εγώ το ομολογώ, κωμικό να συζητάμε εδώ για κάτι που θα έκανα σε άλλο ιστοχώρο). Αλλά απάντηση στο ερώτημά μου δεν έχω πάρει. Και είναι θέμα νου πιο πολύ και λιγότερο θέμα καρδιάς.
 
Ευχαριστώ Μάριε.

Δεν νομίζω ότι οι ψηφοφόροι της ΧΑ θα ακολουθήσουν en bloc τη γραμμή του κόμματος. Κανενός κόμματος άλλωστε.
 
Ας μου επιτραπεί να σημειώσω κάτι. Δεν θα χαρακτήριζα εύκολα ναζιστές 400.000 Έλληνες. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω αρκετό κόσμο που ψήφισε ΧΑ, υπάρχει μεγάλη μερίδα αγανακτισμένων με το πολιτικό σύστημα, μερίδα που αρνείται να δεχτεί και να καταλάβει τι είναι στ' αλήθεια η ΧΑ και μερίδα που δεν ενδιαφέρεται για το τι είναι η ΧΑ γιατί δεν καταλαβαίνει τις προεκτάσεις. Ανάμεσά τους είναι και κόσμος που δεν σκέφτεται ούτε στο ελάχιστο ρατσιστικά, ακόμη και πολλοί μετανάστες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχεις πιθανότητα 50% να πέσεις έξω.

Και βέβαια οι μισές τηλεφωνικές δημοσκοπήσεις που μεταδόθηκαν τώρα δίνουν μπροστά το Όχι και οι άλλες μισές το Ναι! Ή περίπου... (Ή μπερδεύτηκα με τη σειρά που τα παρουσίαζαν; Μάλλον μπερδεύτηκα. Βλέπω ότι όλοι δίνουν προβάδισμα στο Όχι.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Η προσωπική μου ευχή είναι να κοπεί το αποτέλεσμα εντελώς στη μέση. Όχι στη μέση συν μία ψήφο — ακριβώς στη μέση! :-)


Να και screenshot:




RefPolls.png
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα αποτελέσματα από τις δημοσκοπήσεις δεν είναι εύκολο να συσχετιστούν με τα τελικά ποσοστά, το πιθανότερο είναι όμως ότι η ψαλίδα θα ανοίξει υπέρ του Όχι.

Για εμένα, τα κρίσιμα θέματα που αναδεικνύονται από τα στοιχεία της δημοσκόπησης που είδα (στο Μέγκα) είναι τα εξής:

(α) Η πλειοψηφία των πολιτών έδειξε εμπιστοσύνη στον πρωθυπουργό ο οποίος διαβεβαίωσε την κοινωνία ότι δεν πρόκειται για δημοψήφισμα «ναι ή όχι στο ευρώ» (αφού 75% των πολιτών τάσσονται «υπέρ του ευρώ πάση θυσία») αλλά ενισχυτική των προσπαθειών του για «να φέρει συμφωνία εντός 48 ωρών». Οποιαδήποτε κυβερνητική αστοχία σε αυτές τις δύο βασικές αποδοχές θα οδηγήσει σε ραγδαία ανατροπή της εικόνας που προκύπτει από το δημοψήφισμα.

(β) Η πλειοψηφία υπέρ του Όχι στις μικρότερες ηλικίες, που βασανίζονται χειρότερα από την ανεργία και την έλλειψη προοπτικής, είναι σαρωτική: 65-70%. Αυτό σημαίνει ότι η νεολαία εξακολουθεί να ελπίζει στον πρωθυπουργό για ένα καλύτερο μέλλον. Και εδώ, η τυχόν ανατροπή προσδοκιών θα οδηγήσει σε ραγδαία ανατροπή της εικόνας που προκύπτει από το δημοψήφισμα.

Οι ψηφοφόροι, από ό,τι ακούω, είναι γύρω στα 5,5 εκατομμύρια. Όσο και να είναι γεγονός ότι σε ένα δημοψήφισμα οι κομματικές γραμμές δεν τηρούνται, είναι αναπόφευκτο συμπέρασμα ότι στα 3 περίπου εκατομμύρια που θα συγκεντρώσει το Όχι θα υπάρχει μεγάλος αριθμός ψηφοφόρων ακροδεξιάς πολιτικής προέλευσης. Ο συγχρωτισμός και ο κοινός προεκλογικός αγώνας οδηγεί σε «αλληλοκατανόηση» και γεφύρωμα πολιτικών γραμμών (άλλωστε, ανάλογο φαινόμενο παρουσιάστηκε και ανάμεσα στις γραμμές του Ναι). Ενώ όμως είναι πιο εύκολο να υπερβούν τις κομματικές γραμμές και να συνεργαστούν οι παρατάξεις του Ναι (στη βάση του ευρωπαϊσμού τους), η υπέρβαση των κομματικών γραμμών στις παρατάξεις του Όχι θα οδηγήσει σε τερατογενέσεις. Με λίγα λόγια, εκτιμώ ότι η κυβέρνηση αναδείχθηκε νικήτρια στο δημοψήφισμα (αφού μετήλθε όλα τα τεχνάσματα των αμφιθεάτρων), αλλά η νίκη της είναι πύρρεια, αφού υποθήκευσε τη θέση της σε όποια εκλογική αναμέτρηση θα χρειαζόταν ενδεχομένως να προσφύγει σύντομα, ενώ δεν έχουμε δει ακόμη τις αντιδράσεις του εξωτερικού.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μία από τις αντιδράσεις του εξωτερικού θα είναι, υποθέτω, να θέσουν θέμα αξιοπιστίας της παρούσας ελληνικής κυβέρνησης.
 
Top