Για γκατζετάκηδες

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το καινούργιο μου παιχνιδάκι είναι αυτό:


Χρειαζόμουν ηχεία για τον desktop υπολογιστή μου, επειδή, δυστυχώς, η οθόνη Philips που έχω διαθέτει δύο ηχεία στο πίσω μέρος με οικτρή απόδοση. Δεν είναι απλώς παραμορφωμένος ο ήχος που έρχεται από το πίσω μέρος, αλλά ακόμα και στο φουλ του volume, δεν ακούς τίποτα. Αλλά δεν ήθελα να πάρω τα συνηθισμένα μεγάλα ηχεία που πιάνουν πολύ χώρο πάνω στο γραφείο και χρειάζονται δική τους πρίζα. Ήθελα επίσης να μπορώ να τα κουβαλάω από δω κι από κει, όταν κυκλοφορώ με λάπτοπ.

Τα μικρούτσικα αυτά είναι απίστευτα! Οι διαστάσεις τους είναι 5 εκατοστά ύψος και 4 εκατοστά διάμετρος. Φορτίζονται από θύρα USB και μετά λειτουργούν χωρίς πηγή ρεύματος, όσο για την έντασή τους, μπορείς να κάνεις και πάρτι! Μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο ένα, όταν δεν σ' ενδιαφέρει ο στερεοφωνικός ήχος, αλλά μπορείς να συνδέσεις όσα θέλεις στη σειρά. Εννοείται ότι είναι ιδανικά για τηλέφωνα και tablets. Στο Άμαζον Αγγλίας έκαναν 13 λίρες.
 
Το Amazon έχει και αυτό εδώ, που κάνει την ίδια δουλειά στα ίδια λεφτά αλλά έχει το διπλάσιο μέγεθος (αν και πτυσσόμενο). Αναρωτιέμαι όμως αν αξίζει τον κόπο: οι περισσότεροι λάπτοπ έχουν αρκετά καλά ηχεία, ενώ αν θέλεις να ακούσεις κάτι πιο δυνατά τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ακουστικά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Helle, αν μιλάς για αυτά που πήρα, έχουν πολύ δυνατό ήχο. Τα δοκίμασα και στην τηλεόρασή μου.

Αλλά μάλλον δεν έγινε πολύ σαφές γιατί τα χρειάζομαι. Όταν κάνω μάθημα, θέλω να ακούει η τάξη τον ήχο από το λάπτοπ μου. Δεν αρκεί ο φυσικός του ήχος για να ακούγεται σε τάξη. Και στο desktop που έχει χάλια ήχο είχα βαρεθεί να ακούω μόνο μέσα από ακουστικά, ήθελα καμιά φορά να κάθομαι και να ακούω ήχο από την οθόνη ή να τον μοιράζομαι με κάποιον που κάθεται δίπλα μου.
 
Τα νετμπουκάκια έχουν πολύ αδύναμο ήχο, όχι τα συγκεκριμένα ηχεία. Υπέθεσα ότι όταν λες λάπτοπ εννοείς νετμπουκάκι.
 
Ε τότε, Αλεξάνδρα, θα σου είναι σίγουρα χρήσιμο. Εγώ έψαξα πολύ για να βρω πού θα μπορούσα να χρειαστώ κάτι τέτοιο (γιατί πολύ το λιμπίστηκα :-) ) αλλά δεν τα κατάφερα :-D
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε τότε, Αλεξάνδρα, θα σου είναι σίγουρα χρήσιμο. Εγώ έψαξα πολύ για να βρω πού θα μπορούσα να χρειαστώ κάτι τέτοιο (γιατί πολύ το λιμπίστηκα :-) ) αλλά δεν τα κατάφερα :-D

Τρία χρόνια+ έχουν τα παιδιά αυτό που λινκάρεις στο 2ο ποστ (από ένα βέβαια, γιατί αλλιώς θα χρειαζόμουν ωτασπίδες για τους καβγάδες τους) και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι και καλό ήχο βγάζει (για το μέγεθός του πάντα· δεν είναι δα και γκέτο-μπλάστερ, αν και όταν το αναπτύξεις και αποκαλυφθεί η φυσαρμόνικα, μπασάρει καλούτσικα) και πρακτικό είναι, και χρήσιμο. Πριν τους τα πάρω, τσακώνονταν ποιο θα πρωτοβάλει τη μουσική ή τα παραμύθια του στο χαϊφάι του σπιτιού (καρφώνοντας τα εμπιτριόφωνά τους στη βοηθητική είσοδο, την αούξ που λέγαμε παλιά) - άσε που είναι λιγάκι ιεροσυλία να παίζει «Δεν περνάς, κυρα-Μαρία» ο Arcam Alpha 2χ50W - και ησύχασαν και τα νεύρα μας και τα τζάμια του σπιτιού. Τα ακουστικά δεν τους τα απαγορεύω βέβαια, αλλά τους συστήνω να τ' αποφεύγουν όσο γίνεται (για τ' αφτιά τους, ρε γαμώτο) και προσπαθώ όσο μπορώ να τους προσφέρω την ανάλογη υποδομή γι' αυτό. Με τα γκατζετηχειάκια, βάζει το καθένα τη μουσική του και την ευχαριστιέται στο δωμάτιό του χωρίς να ενοχλεί κανέναν άμα κλείσει την πόρτα.

Φυσικά, έχω επωφεληθεί κι εγώ από τα μικροηχεία, και επειδή τα ηχειάκια του τρέχοντος φορητού μου* (Dell) ούτε ποιότητα που κρίνουν αποδεκτή τ' αφτιά μου έχουν - συνηθισμένα στα πολύ καλά ενσωματωμένα ηχεία Altec Lansing του παλιού, σακατεμένου πια Pavillion - ούτε φτάνουν για να καλύψουν μια έστω μικρή αίθουσα διδασκαλίας (βάζω πάντα ήχο στις παρουσιάσεις μου - αν μπορούσα, θα έβαζα και μυρωδιές, πολυμεσίτης πάντοτε), και γιατί το κινητό μου είναι πια σμαρτόφωνο μεν, χαμηλόφωνο δε: η στάθμη του ήχου του μόνο για ατομική ακρόαση αρκεί, κι αυτή σε συνθήκες ησυχίας. Με δύο τέτοια συνδεδεμένα μεταξύ τους και στο λαπιτόπι, στο σμαρτόφωνο ή στο εμπιτριόφωνο, παρτάρουμε όλοι μαζί - στο σπίτι (και στο μπάνιο), στην παραλία, στο βουνό, στην αναμονή στην τράπεζα, στο ΙΚΑ, στην εκκλησία :p - χωρίς να ενοχλούμε τους γύρω. Κι όταν περνάω μια βόλτα κι ακούω τον 11χρονο να χτυπιέται με χαρντροκιές (της ηλικίας) και την 8χρονη να κουλάρει με ελεκτρόνικα, γελάνε και τα μουστάκια μου, κι ας μην έχω.

Τώρα τα έχω και τα δυο πάνω στο γραφείο και με κοιτάζουν με παράπονο πότε θ' αξιωθώ να τα μαστορέψω, γιατί με τόση χρήση κόπηκαν τα καλωδιάκια τους ακριβώς στην ένωση με το βύσμα - τα ηχειάκια, όχι τα παιδιά. :whistle:


* Ο ντέσκτοπ είναι άλλη υπόθεση, άλλο στήσιμο: δύο μικρά αλλά ξύλινα ηχεία της Yamaha εκατέρωθεν (άτσα μου) της οθόνης, σετάκι μ' ένα σαμπγούφερ πάλι ξύλινο και Yamaha, ταίρι, κάτω απ' το γραφείο, και σύνδεση με τον ενισχυτή δίπλα για τα μεγάλα κέφια.
 
Top