Βιντεάκια για γέλια και για κλάματα

nickel

Administrator
Staff member
Είπαν την κουταμαρίτσα τους στο Mega, ότι ο Κάμερον δεν ήξερε τι είναι η Magna Carta. Ας εξηγήσουμε ότι ο Εγγλέζος που δεν ξέρει τι είναι η Magna Carta είναι ή εντελώς αδιάφορο παιδί ή ενήλικος σε καταστολή. Ωστόσο, με εντυπωσίασε που ο Κάμερον δεν ήξερε τι σημαίνει το λατινικό όνομα. Έχουμε μια απόσταση από τα χρόνια του Τσόρτσιλ.
 
Είπαν την κουταμαρίτσα τους στο Mega, ότι ο Κάμερον δεν ήξερε τι είναι η Magna Carta. Ας εξηγήσουμε ότι ο Εγγλέζος που δεν ξέρει τι είναι η Magna Carta είναι ή εντελώς αδιάφορο παιδί ή ενήλικος σε καταστολή. Ωστόσο, με εντυπωσίασε που ο Κάμερον δεν ήξερε τι σημαίνει το λατινικό όνομα. Έχουμε μια απόσταση από τα χρόνια του Τσόρτσιλ.

Φταίει που δεν διδάχτηκε πολυτονικό. Ωπ, στάσου· αυτοί δεν είχαν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, τα είδαμε και τα δικά τους τα χαΐρια. Πόσοι Εγγλέζοι γράφουν σήμερα naïve ή résumé; :)
 

SBE

¥
Όπως έχει πει ο δήμαρχος του Λονδίνου και συμφοιτητής του Κάμερον: ο Κάμερον σπούδασε ΡΡΕ που είναι εύκολο, εγώ έκανα Κλασσικές Σπουδές.
 
Ορίστε και σχετικό κουίζ για αγγλομαθείς: Your alternative British knowledge quiz for David Cameron

(Πέτυχα 3 στα 10, στο λότο και τα 3... :()

Φσςςς! Έπιασα 8 στα 10. Δεν βρήκα μόνο το πρώτο -τι καρκίνος ερώτηση ήταν αυτή;- και το τέταρτο, αν και ομολογώ ότι έπαιξα λότο το έκτο (Aneurin Bevan).

Ναι, τα είδαμε και τα δικά τους τα χαΐρια. Πόσοι Εγγλέζοι γράφουν σήμερα naïve ή résumé; :)

Και γιατί να τα γράφουν έτσι; Το δεύτερο είναι δανεικό χαρακτηριστικό από τα γαλλικά, πακέτο με την λέξη. Το πρώτο είναι άχρηστο, έτσι κι αλλιώς. Λες και η προφορά είναι τόσο ομοιογενής που τα διαλυτικά σώζουν την κατάσταση.
 

SBE

¥
Έλλη, σε έφαγα. Ένα λάθος, την τιμή του γάλακτος. Είναι εμφανές ότι αυτά τα φροντίζει η οικονόμος κι ο μπάτλερ μου.

Τους τόνους και τα διαλυτικα τα κρατάμε για να κάνουμε φιγούρα στους άσχετους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ τη βρήκα την τιμή του γάλακτος (7 στα 10), αλλά γιατί μου λέει Not bad, but you may have to turn to the Liberal Democrats for support.; :D
 
Έλλη, σε έφαγα. Ένα λάθος, την τιμή του γάλακτος.

Καλά, στην τιμή του γάλακτος έκανες λάθος; Εδώ εγώ που δεν πίνω το ξέρω. Δεν παίζει να υπάρχει κάτι πιο σταθερό σε τιμή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έλλη, σε έφαγα. Ένα λάθος, την τιμή του γάλακτος.

Για να μην αφήνουμε τους ξερόλες να τρομάζουν τους περαστικούς: Εγώ έπιασα 6 στα 10, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα να ομολογήσω ότι απάντησα με σιγουριά μόνο τη σημασία τού pasty και θα μπορούσα να έχω πιάσει 1/10. Ακόμα και το Leeds, όπου έχω πάει και έχω περάσει ωραία, δεν μπορούσα να πω με σιγουριά πού είναι. Δεν αποκλείω να πιάσατε με τύχη τις απαντήσεις που πιάσατε, αλλά, αν ισχυριστείτε ότι απαντήσατε με σιγουριά και γνώση όλες (ή τις 8 ή τις 9 από) τις ερωτήσεις, είστε τέρατα. Μένει να αποφανθούμε τι είδους τέρατα.
:eek:


ΥΓ. Να πω ότι δεν ξέρω ακόμα ποιες ήταν οι σωστές και ποιες οι λάθος απαντήσεις μου. Κάτι δεν δουλεύει σωστά στα ιστοπλοϊκά μου και δεν μου βγαίνουν οι απαντήσεις, που σημαίνει ότι πρέπει να τις ψάξω μόνος μου. Δεν σκάω. Είδα μόλις ότι το Λιντς είναι (πριτς) αλλά σε μια βδομάδα θα το έχω ξεχάσει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Παλιό αλλά πραγματικά ξεκαρδιστικό.
Όπως εξηγεί στο YouTube, είναι από την τούρκικη ταινία Kareteci kiz του 1974 — κι ας μοιάζει ο πυροβολημένος (ή μάλλον «ο πυροβολούμενος») με κάποια διαφορετική εκδοση του Ρόουαν Άτκινσον.
 
Για να μην αφήνουμε τους ξερόλες να τρομάζουν τους περαστικούς: Εγώ έπιασα 6 στα 10, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα να ομολογήσω ότι απάντησα με σιγουριά μόνο τη σημασία τού pasty και θα μπορούσα να έχω πιάσει 1/10. Ακόμα και το Leeds, όπου έχω πάει και έχω περάσει ωραία, δεν μπορούσα να πω με σιγουριά πού είναι. Δεν αποκλείω να πιάσατε με τύχη τις απαντήσεις που πιάσατε, αλλά, αν ισχυριστείτε ότι απαντήσατε με σιγουριά και γνώση όλες (ή τις 8 ή τις 9 από) τις ερωτήσεις, είστε τέρατα. Μένει να αποφανθούμε τι είδους τέρατα.
:eek:

Σιγά μωρέ. Οι ερωτήσεις δεν ήταν τόσο δύσκολες. Εγώ ομολόγησα ότι τρεις τις απάντησα στην τύχη. Τον Τζον Λοκ τον έχω μελετήσει (ομολογώ ότι μου τον έμαθε το Lost), οπότε αυτό δεν ήταν δυσκολάκι, η φορολογική κλίμακα των 80's ήταν ευκολάκι, οι ημερομηνίες για το τσάι και τον πρώτο πρωθυπουργό ήταν ευκολάκια, ενώ η τιμή του γάλακτος, το Λιντς και τα πιτοειδή της Κορνουάλης (νιαμ νιαμ. Κρίμα όμως που δεν φτιάχνουν μπουγάτσες) είναι γνωστά σε όποιον μένει στο νησί. Φαντάζομαι ότι για κάποιον που πήγε σχολείο στο νησί δεν θα ήταν δύσκολα ούτε τα άλλα.
 

SBE

¥
Εγώ είμαι τέρας γιατί με λέει έτσι η γιαγιά μου.
Τις απαντήσεις τις έπαιξα προπό και βγήκανε, αλλά δεν ήταν το προπό του άσχετου. Για το Ληντς π.χ. θυμήθηκα ότι είναι δυτικά της Υόρκης, άρα πιο πιθανό να είναι στο Δ. Γιορκσάιρ. Τα πιτοειδή φυσικά τα ξέρουμε και τα τρώμε (το μόνο μέρος με καλό φαΐ είναι η Κορνουάλλη). Χωρίς προπό μπορεί να έπιανα τα έξι.
Διαφωνώ ότι τις απαντήσεις ξέρουν όσοι έχουν πάει σχολείο εδώ. Και διαφωνώ από τότε που πήγα με τα (μεγάλα) παιδιά φίλων μου στο Γκλόουμπ και διαπίστωσα ότι εγώ ήξερα περισσότερα για τον Σαίξπηρ και για την ελισαβετιανή Αγγλία από αυτά. Μόνο που εγώ δεν τα έμαθα στο σχολείο αλλά από τα βιβλία που διάβαζα μικρή (είχαμε κάτι φανταστικές παιδικές εγκυκλοπαίδειες).
 
Καλά κι εγώ ξέρω περισσότερα για τον Σαίξπηρ από τον μέσο Άγγλο, καθώς κυριολεκτικά έμαθα αγγλικά πάνω του, αλλά αγγλική ιστορία δεν μπορώ να ξέρω το ίδιο καλά με τον μέσο απόφοιτο ΗΒ.
 

SBE

¥
Καλά κι εγώ ξέρω περισσότερα για τον Σαίξπηρ από τον μέσο Άγγλο, καθώς κυριολεκτικά έμαθα αγγλικά πάνω του, αλλά αγγλική ιστορία δεν μπορώ να ξέρω το ίδιο καλά με τον μέσο απόφοιτο ΗΒ.

Προφανώς εγώ δεν κάνω παρέα με τον μέσο απόφοιτο αλλά με τον μέσο κακό μαθητή. Και εννοείται ότι δεν ξέρω τι έχουν διδαχτεί στο σχολείο, τα οποία υποψιάζομαι ότι περιέχουν και κάμποση μυθολογία και μικροανέκδοτα κλπ κλπ αλλά άμα τα ήξεραν κι αυτοί δεν θα είχαν ακροαματικότητα τα ντοκυμανταίρ του Σάιμον Σάμα.

Αλλά εσύ είσαι λίγα χρόνια εδώ, γλύτωσες την τρέλλα των ιστορικών ντοκυμανταίρ (η Ιστορία της Βρετανίας του Σάμα ήταν προς το τέλος της τρέλλας)
 
Top