Βιντεάκια για γέλια και για κλάματα

nickel

Administrator
Staff member
Είναι μουσικό γιουτιουμπάκι που πήρα στο πρωινό μου ταχυδρομείο και θα ήθελα να το βάλω σε νήμα «αισιόδοξα βιντεάκια». Στην αρχή νόμιζα ότι είναι κάποια εκδήλωση για την εξασφάλιση της επόμενης δόσης. Είναι flash mob από το αρμενικό Ερεβάν, παγκόσμια πρωτεύουσα βιβλίου για το 2012. Κάποιο είδος ρεκόρ θα διεκδικεί για τη διάρκεια και το πλήθος. Το κακό είναι που στο τέλος θυμίζει Ολυμπιακούς Αγώνες....

 

bernardina

Moderator
Αντικοινωνικά στοιχεία και ακροδεξιοί Πολίτες του Βελγίου διαμαρτύρονται για την πρόωρη αποφυλάκιση της Ντιτρού.

Στο εδώλιο και οι αρχές...
Μία δίκη που θέτει στο εδώλιο όχι μόνο τον Ντιτρού και τους συνεργούς του αλλά και ολόκληρο το αστυνομικό και δικαστικό βελγικό σύστημα... «Γιατί έπρεπε να περάσουν οκτώ χρόνια για να προσέλθει σε δίκη ο ένοχος;», είναι το ερώτημα που επικρατεί παντού... Η απάντηση δεν δίνεται επισήμως από πουθενά, ίσως όμως κρύβεται στις ελλείψεις, στα τραγικά σφάλματα... Ο Ντιτρού είχε καταδικαστεί παλαιότερα για βιασμούς ανηλίκων, κι όμως είχε εκτίσει μόλις τα τρία από τα 13 χρόνια της ποινής του.

 

Earion

Moderator
Staff member
Ωραία τα Αρμενάκια, ωραίες και οι παγκόσμιες αναφορές στο χορό τους (μέχρι και αυτό που εμείς ονομάζουμε "ποντιακά" χόρεψαν, και γιατί όχι εδώ που τα λέμε, αφού δεν είναι οι Αρμένιοι αμέτοχοι), ωραίο και το πουθενιάτικο πλήθος, αλλά δεν κατάλαβα με ποιο ειδικό τρόπο γιόρταζαν τη Γιορτή του Βιβλίου. Δεν είδα κάποιο υπαινιγμό. Ας είναι, φτάνει που έχουν ζωντάνια και χαρά της ζωής.
 

SBE

¥
Μπέρνι, η απάντηση σε ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση Ντιτρού είναι ότι το Βέλγιο μπορεί να δίνει την εντύπωση ευνομούμενης και πολιτισμένης χώρας αλλά από τα γνωστά πολιτικά προβλήματα δεν υποφέρει μόνο η κυβέρνηση (που δεν είχαν) αλλά κάθε κλάδος, μεταξύ αυτών κι η αστυνομία. Εκεί εφαρμόζεται πλήρως το δεν γνωρίζει η αριστερά τους τι ποιεί η δεξιά τους. έτσι μια πληροφορία που φτάνει στην αστυνομία και καταγράφεται κοινοποιείται μόνο στη γαλλόφωνη ή τη φλαμανδόφωνη αστυνομία, ή θάβεται κλπκλπ Αποτέλεσμα της ασυνεννοησίας, ότι ο κάθε εγκληματίας είναι ανενόχλητος. Ομοίως και στο σωφρονιστικό τους σύστημα. Αν και για την τωρινή αποφυλάκιση δε νομίζω ότι υπάρχει τίποτα περίεργο. Έστειλα την είδηση προχτές, αποφυλάκιση με πολύ περιοριστικούς όρους και επανεξέταση σε δέκα χρόνια.
 

bernardina

Moderator
Θεραπεία ημικρανίας στη Μοζαμβίκη


Διάλογος μεταξύ γιατρού - ασθενούς:

Θα ξαναπάθεις ημικρανία, ρε;
Θα ξαναπάθω.
ΚΑΡΠΑΟ!
Θα ξαναπάθεις ημικρανία, ρε;
Θα ξαναπάθω
ΚΑΡΠΑΑΑΟΟ
Θα ξαναπάθεις ημικρανία, ρε;
Θα ξαναπάθω
ΖΓΚΡΑΜΠΑΝΤΑΟΟ
Θα ξαναπάθεις ημικρανία, ρε;
ΟΧΙΙΙΙΙΙ!
Άντε, στρίβε. Γιατρεύτηκες.

:whistle::whistle:
 

Elsa

¥
Δεν ξέρω αν έχει βάση η ιστορία, αλλά το βιντεάκι είναι καλοφτιαγμένο!

 

bernardina

Moderator
Δε μπορώ, θα το βάλω! και yea πουρή μιχθήτω. icon_mrgreen.gif





Σας έχω πει από πόσες κρίσεις κατάθλιψης με έχει γλιτώσει αυτό το μπλογκ;:wub:
 

SBE

¥
Πάνω απ'όλα η βιρτουοζιτέ.
Πού εμφανίζεται η κυρία να παω να της πετάξω γαρύφαλα; Και ο στιχουργός, να μας γράψει κι άλλα;
 
Last edited by a moderator:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απ' ό,τι ξέρω, η κυρία ανήκει στο δυναμικό της Εθνικής Λυρικής Σκηνής εδώ και χρόνια.
 

bernardina

Moderator
Απ' ό,τι ξέρω, η κυρία ανήκει στο δυναμικό της Εθνικής Λυρικής Σκηνής εδώ και χρόνια.

Δυστυχώς να δεις που η κυρία θα γίνει γνωστή στο πόπολο μ' αυτή την παπαριά και κανείς δεν θα θυμάται τη σοβαρή προσφορά της. Κάποιοι άνθρωποι έχουν τάσεις αυτοκαταστροφής επειδή δεν έχουν την αίσθηση του γελοίου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δυστυχώς να δεις που η κυρία θα γίνει γνωστή στο πόπολο μ' αυτή την παπαριά και κανείς δεν θα θυμάται τη σοβαρή προσφορά της. Κάποιοι άνθρωποι έχουν τάσεις αυτοκαταστροφής επειδή δεν έχουν την αίσθηση του γελοίου.
Και πώς αλλιώς θα κάνει επαγγελματικό αναπροσανατολισμό στους καιρούς που ζούμε; Εδώ η άλλη ξεκίνησε από διευθύντρια ορχήστρας (λέμε τώρα...).
 
Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω για την βλακεία που δέρνει τον κόσμο ή να γελάσω με το απίστευτο σκηνικό. Σε κάθε περίπτωση, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά απίστευτο:

 

nickel

Administrator
Staff member
Τραγικό, άγριο, αποκαλυπτικό ήταν αυτό που είδαμε στις χτεσινές ειδήσεις:



Ευτυχώς καλύτερη τύχη είχε η μαμά με το παιδί που δεν είχε εμπεδώσει καθόλου εκείνο το... «Mind the gap».

 

SBE

¥
Γι'αυτό χρειάζονται τα προστατευτικά που έχουν βαλει εδώ σε όλους τους καινούργιους σταθμούς (και πρέπει να γενικευτούν)
Bermondsey-platform.jpg

Εγώ αν ήμουνα κλέφτης θα τον έβγαζα από εκεί και μετά θα τον λήστευα.
Ο τύπος που κοιτάζει τις κάμερες τι κάνει σε αυτή την περίπτωση; Γιατί δεν μπορεί να σταματήσει το τρένο;
 
Γι'αυτό χρειάζονται τα προστατευτικά που έχουν βαλει εδώ σε όλους τους καινούργιους σταθμούς (και πρέπει να γενικευτούν)
View attachment 3064

Εγώ αν ήμουνα κλέφτης θα τον έβγαζα από εκεί και μετά θα τον λήστευα.
Ο τύπος που κοιτάζει τις κάμερες τι κάνει σε αυτή την περίπτωση; Γιατί δεν μπορεί να σταματήσει το τρένο;

Μάλλον έτσι σταμάτησε το τραίνο. Το είδε κάποιος στις κάμερες. Αν και κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει αντικατάσταση του ανθρώπου από υπολογιστή, σ' αυτήν την περίπτωση. Ένα ηλεκτρονικό μάτι μπορεί να κάνει πολύ καλύτερα αυτήν την δουλειά. Η ανάλυση ενός live feed από πρόγραμμα, για το αν έχει πέσει κάτι ή κάποιος στις γραμμές, δεν είναι καθόλου δύσκολη και, σε αντίθεση με τον άνθρωπο, ένας υπολογιστής μπορεί να ελέγχει feed από χιλιάδες κάμερες ταυτόχρονα.
 

SBE

¥
Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι το τρένο σταμάτησε γιατί τον είδε ο οδηγός, και ως γνωστόν χρειάζεται χώρος για να σταματήσει, γι' αυτό τον πάτησε.
Γενικά, πιο απλό από τους υπολογιστές το διαχωριστικό. Γιατί έτσι περιορίζεται κι ο κίνδυνος τραυματισμού από την πτώση.
 

Elsa

¥
Τότε που είπαν στις ειδήσεις για το επεισόδιο με τη μητέρα και το παιδί, έλεγαν ότι όταν ρωτήθηκε μετά γιατί έπεσε, είπε ότι νόμιζε πως ο συρμός ήταν στην δική της πλευρά της αποβάθρας και πήγε να μπει στο βαγόνι! Μου έκανε πολλή εντύπωση και συζητώντας το με φίλους, διαπίστωσα πως πράγματι κάποιοι μπερδεύονται όταν είναι ο συρμός στην απέναντι αποβάθρα (πιθανότατα, συνδυάζοντας αστιγματισμό και αφηρημάδα).
Όταν προ καιρού κάναμε μια μελέτη για λογαριασμό του ΗΣΑΠ, ο διευθύνων μας έλεγε πως στα άμεσα σχέδια ήταν τότε και η εγκατάσταση γυάλινων προστατευτικών πετασμάτων με συρόμενες πόρτες στις αποβάθρες, κατά τα πρότυπα της Jubilee line του λονδρέζικου μετρό. Τώρα με την κρίση, πάνε κι οι μελέτες (τσάμπα και τα λεφτά που πήραμε), πάνε και τα προστατευτικά.
Κι όχι τίποτ' άλλο, σιγά-σιγά αυξάνονται κι οι απελπισμένοι που θα πέφτουν επίτηδες :(

Το άλλο βίντεο, δεν το πίστευα όταν το είδα, δεν μπορώ καν να το σχολιάσω. Τελικά σώθηκε ο άνθρωπος; Είπαν πως έχασε το πόδι του...
 
Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι το τρένο σταμάτησε γιατί τον είδε ο οδηγός, και ως γνωστόν χρειάζεται χώρος για να σταματήσει, γι' αυτό τον πάτησε.
Γενικά, πιο απλό από τους υπολογιστές το διαχωριστικό. Γιατί έτσι περιορίζεται κι ο κίνδυνος τραυματισμού από την πτώση.

Και τα δυο χρειάζονται. Η πιθανότητα να πέσει κάτι στις γραμμές δεν εξανεμίζεται (και δεν εννοώ μόνο άνθρωπο) και αποτελεί σημαντικό κίνδυνο για τον συρμό.
 
Top