Αρχίζοντας από ένα ουγκ για τον Σόιμπλε

Μάλλον δεν άρεσε ιδιαίτερα στον υπουργό Οικονομικών της Γερμανίας, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, το δημοσίευμα του Spiegel σύμφωνα με το οποίο ίσως και την επόμενη Τρίτη να υπογραφεί η συμφωνία ανάμεσα στην Ελλάδα και τη Ρωσία για τον αγωγό Turkish Stream, μια συμφωνία που θα αποφέρει άμεσα στην Αθήνα 3 με 5 δισ. ευρώ.

"Είμαι χαρούμενος για την Ελλάδα. Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό θα λύσει τα προβλήματα που έχει η Ελλάδα με το να τηρήσει τις δεσμεύσεις της"

Newsit

Ουγκ!

 
Τα δημοσιεύματα αυτά έχουν ήδη διαψευστεί από τον εκπρόσωπο του Πούτιν, Χέλλε:

Russia denies striking gas deal to net Greece €5bn

Δεν με ενδιαφέρει. Εγώ την αντίδραση του Σόιμπλε ήθελα να κουοτάρω.

Σε σχέση με αυτή την υπόθεση, πού πάει το «ουγκ»;

Στην κολλημένη βελόνα του Σόιμπλε. Ούτε 10χρονο δεν έχει τέτοιες εμμονές. Αυτό είναι το πολιτικό του επίπεδο. Να κάθεται να ασχολείται με τις δηλώσεις της κάθε κιτρινοεφημερίδας και να επαναλαμβάνει σαν γίββωνας τα ίδια και τα ίδια.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Στην κολλημένη βελόνα του Σόιμπλε. Ούτε 10χρονο δεν έχει τέτοιες εμμονές. Αυτό είναι το πολιτικό του επίπεδο. Να κάθεται να ασχολείται με τις δηλώσεις της κάθε κιτρινοεφημερίδας και να επαναλαμβάνει σαν γίββωνας τα ίδια και τα ίδια.
Μάλλον για τον εαυτό σου μιλάς.

Είδα τον Σόιμπλε όταν έκανε τη συγκεκριμένη δήλωση. Απάντησε στην ερώτηση που του έκαναν, δεν ασχολήθηκε με τις δηλώσεις καμιάς κιτρινοεφημερίδας. Και είπε ό,τι θα έλεγε κάθε σοβαρός άνθρωπος στη θέση του: "Αν σας δίνουν χρήματα οι Ρώσοι, να τα πάρετε".

Επίσης, θα ήθελα να μου πεις πώς θα απαντούσες εσύ σε έναν ολόκληρο λαό που σε βρίζει χυδαία από το πρωί μέχρι το βράδυ, ενώ συγχρόνως έχει απλωμένο το χέρι σαν ζητιάνος, για να πάρει άλλη μια δόση από τα λεφτά που του δανείζεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν συγκεντρώσουμε όλες τις δημόσιες δηλώσεις αυτής της εβδομάδας από σημαντικούς/ισχυρούς κλπ. επίσημους συνομιλητές μας (π.χ. Ομπάμα, Λιού, Ντράγκι, Λαγκάρντ, Μοσκοβισί) θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι ο Σόιμπλε τους τραβάει όλους από τη μύτη, οπότε μάλλον θα είναι ο κορυφαίος σούπερ ντούπερ πολιτικός του κόσμου. Εγώ δεν το νομίζω αυτό.

Ενοχλεί ότι μας λένε όλοι με τον τρόπο τους τα ίδια, ενοχλεί ο τρόπος που μας τα λένε (π.χ. ο ωμός του Σόιμπλε) ή ενοχλεί ότι παίρνουμε τώρα την απάντηση στην προεκλογική ερώτηση (που δεν πήρε ποτέ απάντηση προεκλογικά) «και τι θα γίνει αν μας πουν όχι;»
 
Επίσης, θα ήθελα να μου πεις πώς θα απαντούσες εσύ σε έναν ολόκληρο λαό που σε βρίζει χυδαία από το πρωί μέχρι το βράδυ, ενώ συγχρόνως έχει απλωμένο το χέρι σαν ζητιάνος, για να πάρει άλλη μια δόση από τα λεφτά που του δανείζεις.

Δεν είναι δουλειά του πολιτικού να απαντάει σε "λαούς", σαν καμμιά κατίνα. Απλωμένο το χέρι σαν ζητιάνος έχει αυτός που ζητάει ελεημοσύνη, όχι αυτός που δανείζεται από σένα και σου προσφέρει έσοδα από τόκους, πέρα από το κεφάλαιο.

Επίσης παίρνω σαν προσωπική προσβολή αυτό που έγραψες και θα 'θελα να 'ξερα, είναι συγγενής σου ο Σόιμπλε και αισθάνεσαι την υποχρέωση να τον υπερασπιστείς, ακόμα και προσβάλλοντας ευθέως τους συλλεξιλογιστές σου;
 
Αν συγκεντρώσουμε όλες τις δημόσιες δηλώσεις αυτής της εβδομάδας από σημαντικούς/ισχυρούς κλπ. επίσημους συνομιλητές μας (π.χ. Ομπάμα, Λιού, Ντράγκι, Λαγκάρντ, Μοσκοβισί) θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι ο Σόιμπλε τους τραβάει όλους από τη μύτη, οπότε μάλλον θα είναι ο κορυφαίος σούπερ ντούπερ πολιτικός του κόσμου. Εγώ δεν το νομίζω αυτό.

Θα έλεγα τι πολιτικός είναι. Αλλά η χώρα του έχει πολύ μεγάλο οικονομικό εκτόπισμα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αλλά η χώρα του έχει πολύ μεγάλο οικονομικό εκτόπισμα.
Επομένως, δεν είναι θέμα ανθρώπου αλλά οικονομικού εκτοπίσματος της χώρας του; Αν είχε η γερμανική κυβέρνηση ΥπΟικ τον Γιοχάνες Βαρουφάκεν και η ελληνική τον Βίλη Σοϊμπλίδη θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα; Γιατί στρέφεις λοιπόν τη συζήτηση επί προσωπικού --και παρεξηγιέσαι κι από πάνω μετά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Η κυριότερη δική μου έκπληξη εδώ από όλη αυτή την υπόθεση με τον αγωγό, που προς το παρόν παραμένει αδιευκρίνιστη και γι' αυτό θα προτιμούσα να μην τη σχολιάσω, είναι ότι, Helle, εσένα σου δημιούργησε τη διάθεση να επιτεθείς στον Σόιμπλε. Οπότε πραγματικά δίνεις την εντύπωση ότι εσύ έχεις εμμονές.
 

Zazula

Administrator
Staff member
αυτός που δανείζεται από σένα και σου προσφέρει έσοδα από τόκους, πέρα από το κεφάλαιο
Τα έσοδα των κεντρικών τραπεζών από τόκους τα ζητάμε πίσω, απ' όσο ξέρω, και καμία χώρα δεν έχει πρόβλημα να μας τα δώσει εφόσον είμαστε σε πρόγραμμα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μα κανένας δεν μας υποχρεώνει ούτε να πάρουμε δανεικά. Εμείς το ζητάμε και μάλιστα με τραγικό τρόπο, δηλώνοντας σε όλους τους τόνους ότι τα λεφτά μας φτάνουν μέχρι το τέλος Απριλίου. Αποκαλούμε σε όλα τα ΜΜΕ και τα σόσιαλ μίντια Ναζιστές τη χώρα που μας έχει δανείσει τα περισσότερα, και σακάτη και γίββωνα τον υπουργό Οικονομικών αυτής της χώρας. Συγχρόνως απαιτούμε αυτοί να έχουν τέτοιο "πολιτικό επίπεδο" που να τα αντιπαρέρχονται όλα αυτά και να μας χαϊδεύουν στοργικά την πλάτη.
Αφού λοιπόν αυτοί κερδίζουν από τους, χαμηλότατους σε σχέση με την αγορά, τόκους, αλλά είναι απαράδεκτοι για τη νοοτροπία του Έλληνα, ας βγούμε να δανειστούμε από την αγορά, δεν μας κρατάει κανένας με το ζόρι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τα έσοδα των κεντρικών τραπεζών από τόκους τα ζητάμε πίσω, απ' όσο ξέρω, και καμία χώρα δεν έχει πρόβλημα να μας τα δώσει εφόσον είμαστε σε πρόγραμμα.

Το πρώτο δάνειο, του 2010, είχε δοθεί (κατά ένα μέρος τουλάχιστον) με διακρατικές συμφωνίες και έχουν καταβληθεί ήδη τόκοι προς τις οικείες κυβερνήσεις (η Γερμανία έχει εισπράξει, από όσο ξέρω, ένα ποσό της τάξης των 50 εκ. ευρώ).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έχω ξαναρωτήσει, αλλά θέλω να μου απαντήσει κάποιος, στην προκειμένη ο Χέλλε που τα παίζει αυτά στα δάχτυλα: έστω ότι έρχεται αύριο ο γίββωνας με τους άλλους κακούς πιθήκους της Ευρώπης και σου λέει «νεαρέ, σε συμπάθησα, οπότε άκου: σου διαγράφω όλο το χρέος, δεν έχεις να πληρώνεις τίποτα στο εξής, και πάρε και 20 δις δικά σου να τα κάνεις ό,τι θέλεις».

Έτσι όπως είναι οι δομές στην Ελλάδα (στραγγαλισμός της επιχειρηματικότητας, έλλειψη παραγωγικών δομών, εκμετάλλευση των υποζυγίων του ιδιωτικού τομέα, υπερφορολόγηση των ΕΕ, υδροκέφαλο κράτος, πόλεμος στην αξιολόγηση), πόσο γρήγορα θα ξαναρχίσεις να δημιουργείς χρέη;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να δημιουργήσεις χρέη πρέπει να βρεις πρόθυμους δανειστές πρώτα.
 
Επομένως, δεν είναι θέμα ανθρώπου αλλά οικονομικού εκτοπίσματος της χώρας του; Αν είχε η γερμανική κυβέρνηση ΥπΟικ τον Γιοχάνες Βαρουφάκεν και η ελληνική τον Βίλη Σοϊμπλίδη θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα; Γιατί στρέφεις λοιπόν τη συζήτηση επί προσωπικού --και παρεξηγιέσαι κι από πάνω μετά;

Είναι κάποιος από εσάς ο ίδιος ο Σόιμπλε και θεώρησε ότι τού έκανα προσωπική επίθεση; Φυσικά και είναι θέμα χώρας, οποιοσδήποτε γελωτοποιός θα μπορούσε να είναι ΥΠΟΙΚ της Γερμανίας και να τρέχουν να του κάνουν οι άλλοι τεμενάδες. Επιπροσθέτως όμως ο Σόιμπλε δίνει την εικόνα φανατισμένου και κολλημένου ανθρώπου, που έμαθε να τον καλοπιάνουν και να του ανοίγουν τις πόρτες, μιλώντας εκ του ασφαλούς και από θέση ισχύος, απολαμβάνοντας 100.000 φορές όλα όσα απαιτεί από τους άλλους -κι από τον ίδιο του τον λαό- να στερούνται. Καμμιά ταπεινοφροσύνη, καμμιά κατανόηση, καμμιά συγκατάβαση.
 
Έχω ξαναρωτήσει, αλλά θέλω να μου απαντήσει κάποιος, στην προκειμένη ο Χέλλε που τα παίζει αυτά στα δάχτυλα: έστω ότι έρχεται αύριο ο γίββωνας με τους άλλους κακούς πιθήκους της Ευρώπης και σου λέει «νεαρέ, σε συμπάθησα, οπότε άκου: σου διαγράφω όλο το χρέος, δεν έχεις να πληρώνεις τίποτα στο εξής, και πάρε και 20 δις δικά σου να τα κάνεις ό,τι θέλεις».

Έτσι όπως είναι οι δομές στην Ελλάδα (στραγγαλισμός της επιχειρηματικότητας, έλλειψη παραγωγικών δομών, εκμετάλλευση των υποζυγίων του ιδιωτικού τομέα, υπερφορολόγηση των ΕΕ, υδροκέφαλο κράτος, πόλεμος στην αξιολόγηση), πόσο γρήγορα θα ξαναρχίσεις να δημιουργείς χρέη;

Σημασία δεν έχει αν δημιουργείς χρέη αλλά αν έχεις τις προοπτικές να τα αποπληρώνεις. Δεν θέλει πολλά πράγματα για να σταματήσεις να δημιουργείς χρέη, ήδη θα είχαμε πλεονάσματα αν δεν μας βάραιναν οι τόκοι εκατοντάδων δισεκατομμυρίων σε δανεικά.

Παρεμπιπτόντως, μόνο για τον Σόιμπλε μίλησα, αν και υπάρχουν κι άλλοι που ανήκουν στην ίδια συνομοταξία.
 
Τα έσοδα των κεντρικών τραπεζών από τόκους τα ζητάμε πίσω, απ' όσο ξέρω, και καμία χώρα δεν έχει πρόβλημα να μας τα δώσει εφόσον είμαστε σε πρόγραμμα.

Αυτό ισχύει μόνο για τα SMP. Α, ναι, και η επιστροφή δεν γίνεται άμεσα.

Ειδικά όμως η Γερμανία κέρδισε και εμμέσως από την κρίση στην Ευρώπη. Κάτι δανεισμούς με αρνητικά επιτόκια, φέρ' ειπείν, πράγμα για το οποίο μερικοί στην ΕΕ τής κούνησαν το δάχτυλο αλλά φυσικά δεν έτρεξε μία.

Η κυριότερη δική μου έκπληξη εδώ από όλη αυτή την υπόθεση με τον αγωγό, που προς το παρόν παραμένει αδιευκρίνιστη και γι' αυτό θα προτιμούσα να μην τη σχολιάσω, είναι ότι, Helle, εσένα σου δημιούργησε τη διάθεση να επιτεθείς στον Σόιμπλε. Οπότε πραγματικά δίνεις την εντύπωση ότι εσύ έχεις εμμονές.

Να επιτεθώ; Hardly. Δεν νομίζω να μπαίνει στην Λεξιλογία ο Σόιμπλε. Σχολίασα, δεν επιτέθηκα. Όμως κρατάω τα δυο μέτρα και δυο σταθμά και στο επόμενο αρνητικό σχόλιο για τον Καμμένο ή για οποιονδήποτε άλλον, θα πεταχτώ να πω ότι αυτός που έκανε το σχόλιο έχει εμμονές.
 
Η επιμονή όλων όσων μιλούν ή εστιάζουν στον Σόιμπλε και στην όποια στάση του, ιδιαίτερα με χαρακτηρισμούς, γελοιογραφίες, τιτιβίσματα κλπ, μεταφέρει τη συζήτηση σε λάθος γήπεδο και αυτό είναι που εμένα τουλάχιστον με ενοχλεί πολύ. Εξίσου με ενοχλούν άλλωστε όλες οι προσπάθειες ποικίλων κέντρων εξουσίας, «εξουσίας» και μικροεξουσίας στην Ελλάδα στα πέντε χρόνια της κρίσης (και νωρίτερα ακόμη) να πετάνε την μπάλα στην εξέδρα για τα πιο απίθανα πράγματα προκειμένου να μείνει άθικτο το παρόν σάπιο σύστημα ιδιοποίησης και εκμετάλλευσης των ανθρώπινων και υλικών πόρων και δυνατοτήτων της χώρας και να μην αντικατασταθεί από ένα απλό και διαφανές σύστημα που θα επιτρέπει σε κάθε Ελληνίδα και σε κάθε Έλληνα να ζουν και να δρουν σε ένα Σύγχρονο Ευρωπαϊκό Κράτος.

Εξακολουθείτε να μην καταλαβαίνετε ότι πρόκειται για δυο τελείως διαφορετικά και άσχετα μεταξύ τους πράγματα και οι μόνοι που βλέπουν την συγκυρία σαν μια ευκαιρία για βελτίωση του κράτους είμαστε εμείς, οι Έλληνες. Η όλη ιστορία δεν γίνεται για να γίνουμε ΣΕΚ κι ούτε ενδιαφέρει κανέναν στην Ευρώπη αυτή η προοπτική. Είναι λοιπόν δυο διαφορετικά πράγματα που δεν πρέπει να μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, δεν πρέπει να συζητιούνται μαζί και οι όποιες αντιρρήσεις έχει κάποιος στις προεκτάσεις του ενός θέματος δεν πρέπει να συγχέονται για αντιρρήσεις στις προεκτάσεις του άλλου.
 
Top