Όρνιθες - κοπάδι ή σμήνος;

Καλησπέρα σας.

Βρίσκω πολλές αναφορές και για τα δύο και τελικά δεν ξέρω τι να θεωρήσω πιο αξιόπιστο.
Όταν θέλουμε να μιλήσουμε για πολλές κότες μαζί, πρέπει να βάλουμε κοπάδι ή σμήνος;
Ο βιολόγος σύζυγός μου λέει πως ό,τι δεν πετάει είναι κοπάδι, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω από κάποια αξιόπιστη πηγή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αφού στα αρχαία ελληνικά όρνις ήταν γενικά το πτηνό, αλλά και η κότα, είναι λογικό να έχουμε και σμήνη και κοπάδια από όρνιθες. Αν πρόκειται για κότες, που σπανίως πετούν, θα χρησιμοποιούσα το κοπάδι, αλλά δεν θα θεωρούσα λάθος το σμήνος.
 
Ευχαριστώ για την απάντησή σου drsiebenmal. Το απόσπασμα προς μετάφραση είναι το ακόλουθο:

He wanted to know what could make his chickens more productive, so he devised a beautiful experiment. Chickens live in groups, so first of all, he selected just an average flock, and he let it alone for six generations. But then he created a second group of the individually most productive chickens -- you could call them superchickens -- and he put them together in a superflock, and each generation, he selected only the most productive for breeding.

Μιλά δηλαδή για κοτόπουλα. Λυπάμαι που δεν το διευκρίνισα νωρίτερα αν και λογικά δεν αλλάζει αυτό την απάντησή σου.
Να προτιμήσουμε λοιπόν το κοπάδι;
 

SBE

¥
Κοπάδι και σμήνος μπορεί να είναι πιο επίσημα, αλλά κι η λέξη κοτέτσι χρησιμοποιείται για να δηλώσει την ομάδα κότες, όχι το χώρο, όπως το μελίσσι δεν είναι μόνο το σπίτι της μέλισσας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπερκοπάδι θα το έλεγα, αποτολμώντας και κάποιες πρωτοβουλίες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το σμήνος θα με παραξένευε πολύ. Θα πίστευα ότι οι κότες μεταμορφώθηκαν σε χήνες και έγιναν ιπτάμενες. Οπότε, κοπάδι.
 
Το ΛΚΝ τις έχει κοπάδι ακόμη και όταν πετάνε: "Στον ουρανό πετούσαν κοπάδια από αγριόχηνες. "

Κι εμένα θα με ξένιζε πολύ ένα σμήνος κότες, κι εγώ κοπάδι θα επέλεγα, αλλά τεκμηρίωση δεν έχω, μόνο την διαίσθησή μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ήμουν επαρκώς σαφής. Σμήνος από όρνιθες μόνο με την έννοια σμήνους πουλιών θα το καταλάβαινα.
 
Top