Ένοχη σιωπή για την εξόντωση των Εβραίων της Θεσσαλονίκης

Τα τελευταία χρόνια περναμε στην Ελλάδα μια περίοδο κλάψας από καθε πικραμένο (δεν ξερω πως να το πω πιο κομψά), που παραπονιέται ότι ο τυπικός μεσος έλληνας (ΧΟ, δημόσιος υπαλληλος, με ελιές στο χωριό κλπ) είναι ένα τέρας ρατσισμού, εφάμιλλο της ναζιστικής Γερμανίας και της Νότιας Αφρικής, και φασίστα τον ανεβάζουν, ρατσιστη τον κατεβαζουν. Ε, λίγες μικροαλλαγές στήν ερμηνεία των ιστορικών γεγονότων μεσα στο γενικότερο πνεύμα δε βλαπτουν :-)

Όχι τέρας ρατσισμού ή φασισμού δεν είναι, αρκεί βέβαια να μην του πειράξεις το ΧΟ, το δημόσιο και τις ελιές στο χωριό. Γιατί όταν συμβεί αυτό, τότε να δεις πού πηγαίνει η παραδοσιακή φιλοξενία του μέσου Έλληνα απέναντι σε ο,τιδήποτε άλλο. Ενώ η άνοδος της ακροδεξιάς και η νόμιμη παρουσία νεοναζί κομμάτων στις τελευταίες εθνικές εκλογές, είναι απλά άλλο ένα περαστικό φαινόμενο των ημερών για ψυχαγωγία μαζί με την Πετρούλα και τον πολιτικό σχολιασμό της επικαιρότητας από την Άντζελα.
 

SBE

¥
Αμβρόσιε, αντιλαμβάνεσαι ελπίζω ότι με το σχόλιό σου επιβεβαιώνεις αυτό που λέω περι κάθε πικραμενου.
 
Αμβρόσιε, αντιλαμβάνεσαι ελπίζω ότι με το σχόλιό σου επιβεβαιώνεις αυτό που λέω περι κάθε πικραμενου.

Βρίσκω την απάντησή σου πολύ φαρμακερή, ειδικά για κάποιον που δεν ζει εδώ, αλλά φαίνεται να έχει άποψη για τα πάντα και μάλιστα χωρίς ποτέ να την τεκμηριώνει ή να είναι σε θέση να την τεκμηριώσει όχι εξαντλητικά -αλίμονο!- αλλά έστω με 1-2 λογικά επιχειρήματα.

Συγγνώμη αν σού πείραξα τις ελιές, ΣΜΠΕ, δεν ήταν εκ προθέσεως. :)
 

SBE

¥
Καλά όλα τα άλα, αλλά το οτι δε ζω εκεί γιατι να μην θεωρείται και ένδειξη ότι έχω περισσοτερες παραστασεις και μπορώ να κάνω καλύτερη σύγκριση; :confused:
 
Αμβρόσιε, ώσπου να καταλάβω ότι το ΣΜΠΕ που έγραψες ήταν = SBE, είχα γκουγκλάρει και βρει τα εξής:

Στρατηγική Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων
Σύνδεσμος για τη Μητέρα Πατρίδα και την Ελευθερία (του Κεμάλ Ατατούρκ)
Σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδας

Άλλη φορά μην εξελληνίζεις, σε παρακαλώ! :)
 
Κι εγώ ίδρωσα μέχρι να καταλάβω ότι ΧΟ = Χριστιανός Ορθόδοξος (μόνο στον Χρυσό Οδηγό πήγαινε το μυαλό μου)... Επομένως, εκτός από το εξελληνίζειν, ας αποφεύγουμε και το ακρωνυμίζειν. :)
Σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδας
Αυτό όμως δίνει ΣΠΜΕ...
 
Έχεις δίκιο, αδερφέ, αλλά απλώς αντέγραψα ένα λάθος άλλων:

 

SBE

¥
Κι εγώ ίδρωσα μέχρι να καταλάβω ότι ΧΟ = Χριστιανός Ορθόδοξος (μόνο στον Χρυσό Οδηγό πήγαινε το μυαλό μου)... Επομένως, εκτός από το εξελληνίζειν, ας αποφεύγουμε και το ακρωνυμίζειν. :)


Μα ορισμενα ακρωνύμια είναι γνωστά. Το ΧΟ το έχουν οι περισσότεροι στην ταυτοτητά τους (αν είναι παλιού τύπου).

Οσο για το ΣΜΠΕ με μπερδεψε κι εμένα προς στιγμήν, αν το έκανε ΣΒΕ που εχει τον ίδιο αριθμό γραμματων ίσως να ήταν πιο κατανοητο :)
Αλλά ειναι δύσκολο να πατάμε συνέχεια Alt-Shift ειδικά εγώ που έχω τρείς γλώσσες στο πληκτρολόγιο και θέλει δυο Alt-Shift. :eek: Κουραση, μεγάλη κούραση...
 
Εις επίρρωσιν των ενστάσεών μου για την εγκυρότητα της σύγκρισης των ποσοστών των σκοτωμένων Εβραίων του Βερολίνου και της Θεσσαλονίκης (σχόλιο #16), ορίστε ένα εδάφιο από το προσεχώς εκδοθησόμενο στα ελληνικά βιβλίο του Mark Mazower, Hitler's Empire. Nazi Rule in Occupied Europe, σε δική μου μετάφραση (σελ. 369 της σκληρόδετης αγγλικής έκδοσης):

Όπως έδειχναν τα σχόλιά του [σ.σ. του Ρόζενμπεργκ], το 1941 οι ναζί διέκριναν τρεις τουλάχιστον αλληλένδετες όψεις του «Εβραϊκού προβλήματος» –τη γερμανική, την «ανατολική» και την ευρωπαϊκή. Είχαν έρθει στην εξουσία με τη δέσμευση να απαλλάξουν τη Γερμανία από τους Εβραίους της, και για περισσότερο από ένα χρόνο αφότου είχε αρχίσει ο πόλεμος η στρατηγική που ευνοούσαν παρέμεινε η αναγκαστική αποδημία από το Ράιχ. Το σχέδιο Μαδαγασκάρη του 1940 ήταν μια αναθεωρημένη εκδοχή αυτής της στρατηγικής, και τελικά μόνο τον Οχτώβρη του 1941 έκανε ο Χάυντριχ αναμφίλεκτα σαφές –σ’ ένα μήνυμα προς το Υπουργείο Εξωτερικών (όταν η Ισπανία πρότεινε να απελαθούν στο Ισπανικό Μαρόκο οι Ισπανοεβραίοι που ζούσαν στη Γαλλία, ως εναλλακτική λύση αντί να παραδοθούν στους Γερμανούς)– ότι το Ράιχ αποθάρρυνε εντέλει την εβραϊκή μετανάστευση από την ευρωπαϊκή ήπειρο.

Ούτε καν λοιπόν το 1939, που έλεγα εγώ στο #16, αλλά το 1941. Μέχρι τα τέλη του '40 - αρχές '41, ένας Βερολινέζος Εβραίος προτρεπόταν να φύγει από τη Γερμανία. Ενώ όταν μπήκαν οι Γερμανοί στη Θεσσαλονίκη, απόμεναν μόλις 9 μήνες ως την υιοθέτηση της Τελικής Λύσης από τους Γερμανούς. Ακόμα πιο άκυρη δηλαδή η σύγκριση, methinks.

ΣΜΠΕμπα, γιατί δεν αποδίδεις κάθε γλώσσα σε ένα ενάριθμο alt-shift; Εγώ έτσι κάνω: alt-shift-7 για τα ελληνικά, alt-shift-8 για τα "λατινικά", alt-shift-9 για τα κινέζικα και alt-shift-0 για το πολυτονικό. Έτσι, ξέρω τι κάνω και δε γυρνάω γύρω-γύρω όλοι. Το ανάριθμο είναι ίσως καλό όταν έχεις μόνο 2 επιλογές.
 

SBE

¥
γιατί δεν αποδίδεις κάθε γλώσσα σε ένα ενάριθμο alt-shift; Εγώ έτσι κάνω: alt-shift-7 για τα ελληνικά, alt-shift-8 για τα "λατινικά", alt-shift-9 για τα κινέζικα και alt-shift-0 για το πολυτονικό. Έτσι, ξέρω τι κάνω και δε γυρνάω γύρω-γύρω όλοι. Το ανάριθμο είναι ίσως καλό όταν έχεις μόνο 2 επιλογές.[/COLOR]

όταν θα αποκτήσω τρίτο χέρι θα το σκεφτώ ;)
ήταν υποτίθεται για λίγο καιρό, γι'αυτό. Φυσικά ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.
 
Το alt-shift με το πρώτο χέρι, τον αριθμό με το δεύτερο. ;) Κάν' το και θα δεις χαΐρι!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το alt-shift με το πρώτο χέρι, τον αριθμό με το δεύτερο. ;) Κάν' το και θα δεις χαΐρι!
Με αισίως 5 γλώσσες στο πληκτρολόγιό μου, σε ευγνωμονώ ανεπιστρεπτί :)
 

daeman

Administrator
Staff member

όταν θα αποκτήσω τρίτο χέρι θα το σκεφτώ ;)
ήταν υποτίθεται για λίγο καιρό, γι'αυτό. Φυσικά ουδέν μονιμότερο του προσωρινού.

Εναλλακτικά:
1η γλώσσα: Ctrl+Shift+A
2η γλώσσα: Ctrl+Shift+Q
3η γλώσσα: Ctrl+Shift+W
κ.ο.κ. (και ούτω καθεξής, για να μην ψαχνόμαστε στον ΚΟΚ;))
επειδή τα Control+Shift είναι πολύ κοντά, χρειάζονται μόνο δύο δάχτυλα για όλο τον συνδυασμό πλήκτρων, αν επιλέξουμε γράμματα κοντά στο αριστερό άκρο του πληκτρολογίου. :)
 
επειδή τα Control+Shift είναι πολύ κοντά, χρειάζονται μόνο δύο δάχτυλα για όλο τον συνδυασμό πλήκτρων, αν επιλέξουμε γράμματα κοντά στο αριστερό άκρο του πληκτρολογίου. :)
Αν έχετε και πτυχίο πιάνου, ακόμη καλύτερα.
 
Ερώτηση προς Costas: καθόσον είσαι ο μεταφραστής του τελευταίου βιβλίου του Mazower, μήπως έχεις και ...απολύτως έγκυρη (:)) απάντηση για την προφορά του επωνύμου του συγγραφέα; (ρωτάω γιατί κάτι δεν μου πάει καλά με το "Μαζάουερ" που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα).
 
Ε, ναι, Μάζογουερ είναι (κατά τα borrower, widower --χτύπα ξύλο). Δηλαδή, έτσι προφέρει ο ίδιος τον εαυτό του... Αλλά μου έχει πει ότι δεν τον πειράζει και Μαζάουερ, no problem.
 

SBE

¥
Rogerios, όχι μόνο στην Ελλάδα, έτσι τον λένε κιοι Άγγλοι. τουλάχιστον έτσι τον έλεγαν στο Μπιρκμπεκ.
 
Rogerios, όχι μόνο στην Ελλάδα, έτσι τον λένε κιοι Άγγλοι. τουλάχιστον έτσι τον έλεγαν στο Μπιρκμπεκ.

Στο ... ποιό; Κάτι έχω χάσει, μάλλον κάποιο επεισόδιο της ιστορίας.
 

SBE

¥
Στο ... ποιό; Κάτι έχω χάσει, μάλλον κάποιο επεισόδιο της ιστορίας.

Στο πανεπιστημιο του Λονδίνου, κολλέγιο Μπίρκμπεκ. Εκεί ήταν καθηγητής ο Μαζάουερ μεχρι πριν λίγα χρονια, που πήγε ΗΠΑ (όπως όλοι οι σώφρονες πανεπιστημιακοί).

ΥΓ Για να μην με παρεξηγήσιε κανένας προφορολάγνος, ΞΕΡΩ πως στα αγγλικά προφέρεται Μπεκμπεκ που στα ελληνικά που δεν εχει μακρά φωνήεντα ακούγεται σαν το θόρυβο που κάνει ο Γουντυ ο τρυποκάρυδος.
 
Στο πανεπιστημιο του Λονδίνου, κολλέγιο Μπίρκμπεκ. Εκεί ήταν καθηγητής ο Μαζάουερ μεχρι πριν λίγα χρονια, που πήγε ΗΠΑ (όπως όλοι οι σώφρονες πανεπιστημιακοί). ...

Ευχαριστώ πολύ!
 
Top