«Η μπούρκα είναι φυλακή» ;

SBE

¥
Στο μεταξύ στη Σκωτία νεαρός Σιχ επέστρεψε στο σχολείο από το οποίο απείχε εδώ και πέντε μήνες γιατί του απαγόρεψαν την οπλοφορία στο χώρο του σχολείου. Πρόκειται για το μαχαίρι της φωτογραφίας, το οποίο είναι μέρος της αμφίεσης του πιστού Σιχ. Το σχολείο είχε αρχικά προτείνει στο μαθητή να έχει μικρότερο, διακοσμητικό όπλο αλλά οι γονείς του αρνήθηκαν.
 
Από τις νομικές περιπτώσεις μερικών χωρών που έχει η Βίκι, μόνο η Δανία απαγόρευσε τελικά να φέρουν δημοσίως οι συγκεκριμένοι Σιχ το εγχειρίδιο της στολής τους.
On October 24, 2006, the Eastern High Court of Denmark upheld the earlier ruling of the Copenhagen City Court that the wearing of a kirpan by a Sikh was illegal. In doing so, Denmark became the first country in the world to pass such a ruling.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι στην μπούρκα κι ας έχει νάζι
καλύτερα τη Νίνου και την Εσκενάζυ.


Αυτό είναι bookmark, σελιδοδείκτης, για να θυμάμαι πού σταμάτησα το διάβασμα στο μπουρκονήμα του Σαραντάκου. Σκέτος... μπούρκος.
 
Πάλι καλά που το απαγόρευσαν. Στο δικό μου μυαλό, μεταναστεύω σημαίνει ότι θέλω να πάω σε μια ξένη χώρα και να ασπαστώ την κουλτούρα και τους νόμους της. Αλλιώς ποιο το νόημα. Πάντα μου την έδινε που στην Αγγλία π.χ. έβλεπα τους Έλληνες φοιτητές να συναναστρέφονται μόνο Έλληνες και να θέλουν να τα κάνουν όλα Ελληνικά. Μα ποιο το νόημα;
 

SBE

¥
Πάλι καλά που το απαγόρευσαν. Στο δικό μου μυαλό, μεταναστεύω σημαίνει ότι θέλω να πάω σε μια ξένη χώρα και να ασπαστώ την κουλτούρα και τους νόμους της. Αλλιώς ποιο το νόημα. Πάντα μου την έδινε που στην Αγγλία π.χ. έβλεπα τους Έλληνες φοιτητές να συναναστρέφονται μόνο Έλληνες και να θέλουν να τα κάνουν όλα Ελληνικά. Μα ποιο το νόημα;

Συγγνώμη Αμβρόσιε, αλλά εσύ δε έλεγες πρόσφατα οτι οφείλουμε να δεχτούμε τους μετανάστες με ανοιχτές αγκάλες γιατί είναι φτωχοί, κακόμοιροι, πεινασμένοι κλπ και να μην επιχειρούμε να τους κάνουμε Έλληνες με το ζόρι; Όταν όμως δεν θέλουν να προσαρμοστούν στα δικά μας τι κάνουμε;

Και έστω ότι το ντύσιμο είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής, η οπλοφορία σε κοινωνία που δεν ανέχεται την οπλοφορία τι είναι; Δεν είναι παράβαση του σχετικού νόμου; Στο κάτω κάτω, αν αυτός θέλει να κουβαλάει χατζάρα, μπορεί κι εγώ να επικαλεστώ κρητική καταγωγή (απ' τα Ζωνιανά:cool:) και να κουβαλάω πολυβόλο, και καταργούμε το νόμο ή δημιουργούμε κοινωνία που κάποιοι οπλοφορούν πιο εύκολα από κάποιους άλλους. Και δεν έχει σημασία αν δεν κάνουν χρήση του όπλου.

Ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος, που δεν τολμάει κανένας να θίξει, είναι ότι οι πιο πολλοί μετανάστες ανήκουν στα κατώτερα κοινωνικά στρώματα της χώρας καταγωγής τους και έχουν το αντίστοιχο χαμηλό μορφωτικό επίπεδο. Κι αυτό κάνει δύσκολη την προσαρμογή γιατί η ενστικτώδης αντίδραση στο άγνωστο είναι η αποφυγή του.

Η θείτσα από το αραβικό χωριό που δεν έχει δείξει ποτέ το πρόσωπό της και δεν έχει βγει ποτέ από το σπίτι μόνη μετά βίας θα προσαρμοζόταν στην αραβική πόλη που οι γυναίκες φοράνε μαντήλι και κυκλοφορούν μόνες τους. Μεταφυτεύεται σε μια κοινωνία που οι γυναίκες κάνουν ό,τι θέλουν και παθαίνει τραλαλά (επιστημονική η ορολογία μου σήμερα :rolleyes:!). Και όχι, δεν βλέπει ότι αυτά είναι πρόοδος. Βλέπει την αμαρτία. Πόσο μάλλον άμα έχει μεγαλώσει με τη σιγουριά ότι ανήκει σε εκλεκτό λαό (παρηγοριά στη φτώχεια είναι κι αυτό), κι όλοι οι άλλοι είναι άπιστοι κι αμαρτωλοί.
 
Last edited by a moderator:
Όχι SBE. Εγώ έλεγα ότι οι μετανάστες β' γενιάς πρέπει να νομιμοποιηθούν. Και όποιος άλλος πληροί τις προϋποθέσεις. Το νομοσχέδιο που προωθείται δεν είναι μπάτε σκύλοι αλέστε.

Όσον αφορά τους Σιχ, δεν δέχομαι οπλοφορία ή άλλες παραβάσεις του νόμου λόγω πολιτισμικών ιδαιτεροτήτων. Σιγά μην αρχίσουμε να εφαρμόζουμε τη Σαρία στο τέλος (αναφέρομαι στους μουσουλμάνους). Όπως δεν δέχομαι να υπάρχουν κρητικοί ή ακόμα και υψηλά ιστάμενα πρόσωπα που οπλοφορούν ή παρανομούν (και δυστυχώς στις ελληνικές επαρχίες υπάρχουν πολλά τέτοια φαινόμενα).

'Οσον αφορά τους μετανάστες, δέχομαι την ποικιλότητα και την ποικιλομορφία εντός ορίων. Δεν δέχομαι την γκετοποίηση, τη δημιουργία μικρών κρατών μέσα σε άλλα κράτη ή την δια της βίας αφομοίωση (π.χ. να βαφτιστούν οι μουσουλμάνοι χριστιανοί για να γίνουν δεκτοί).
 
Σιγά μην αρχίσουμε να εφαρμόζουμε τη Σαρία στο τέλος (αναφέρομαι στους μουσουλμάνους).
Μόνο σ' αυτό για ενημέρωση. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα... Ισχύει και εφαρμόζεται στην Ελλάδα στη Δυτική Θράκη, και είναι μοναδική περίπτωση στην ΕΕ. Απλώς δεν είναι γραπτό το ισλαμικό δίκαιο σε μας.
 
Μόνο σ' αυτό για ενημέρωση. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα... Ισχύει και εφαρμόζεται στην Ελλάδα στη Δυτική Θράκη, και είναι μοναδική περίπτωση στην ΕΕ. Απλώς δεν είναι γραπτό το ισλαμικό δίκαιο σε μας.

Το γνωρίζω tsioutsiou και γι΄ αυτό είπα "σιγά μην αρχίσει να εφαρμόζεται στην Ελλάδα". Μήπως η Ελλάδα έχει παρατήσει την εν λόγω μειονότητα στην τύχη της;
 

SBE

¥
Όχι SBE. Εγώ έλεγα ότι οι μετανάστες β' γενιάς πρέπει να νομιμοποιηθούν. Και όποιος άλλος πληροί τις προϋποθέσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι ο μαθητής που οπλοφορεί λόγω θρησκείας είναι όχι μόνο νόμιμος μετανάστης, δεύτερης, ίσως και τρίτης γενιάς, αλλά έχει βρετανικό διαβατήριο και δικαίωμα ψήφου το οποίο μπορεί να ασκήσει για να επιτρέψει την αλλαγή του νόμου προς όφελός του. Κι έτσι πάει περίπατο η απαγόρευση της οπλοφορίας.

Μάλιστα στο BBC το πρωί είχαν ζητήσει τη γνώμη ενός Σιχ ανώτατου δικαστή, ο οποίος είπε ότι κι ο ίδιος οπλοφορεί και στο δικαστήριο και δεν τον ενόχλησε ποτέ κανένας (ίσως δεν τον πήραν χαμπάρι, δεν ξέρω πως το φοράς αυτό κι αν είναι φανερό). Δε μας είπε όμως τι κάνει όταν μπαίνει σε αεροπλάνο. Και ορίστε, πόσο πιο ενταγμένος μπορεί να είναι ο μετανάστης από το να είναι δικαστής στο ανώτατο δικαστήριο; Κι όμως, το χατζάρι, χατζάρι...
 
Last edited by a moderator:
Κοίτα: δεν γνωρίζω τι προβλέπει ο νόμος της Αγγλίας. Αλλά προφανώς, οποιεσδήποτε νομικές/νομοθετικές αλλαγές δεν γίνονται έτσι, εν ριπή οφθαλμού. Και ο κόσμος ψηφίζει. Ένας μετανάστης β' και γ' γενιάς στο ΗΒ είναι πολίτης του ΗΒ. Τώρα, αν φτάσουμε στο τρομακτικό σημείο του να αλλάξουν αυτές οι ισορροπίες μέσα σε μια νύχτα... τι να σου πω. Είναι λογικό να το φοβάται κανείς αυτό από τη στιγμή που βλέπουμε τέτοια φοβερά κύματα μεταναστών, αλλά αυτό πλέον είναι πάνω και πέρα από τα κράτη. Είναι παγκόσμιο πρόβλημα και το συγκεκριμένο απαιτεί ενιαία πολιτική ΕΕ. Η οποία εμένα μού φαίνεται ότι είναι απούσα. Ουσιαστικά, χρησιμοποιούν την Ελλάδα ως buffer για να εμποδίσουν τον κόσμο να πάει εκεί. Γιατί εκεί θέλουν να πάνε. Εκεί που είναι μαζεμένος ο πλούτος. Και ποιος δεν θέλει.
 

SBE

¥
Mα και με το που θα πάρουν το ελληνικό διαβατήριο, εκεί θα πάνε. Δεν υπάρχει θέμα. Εγώ πιστεύω ότι γι' αυτό το λόγο πρέπει να απειλήσουμε τα άλλα κράτη της ΕΕ ότι θα δώσουμε υπηκοότητα σε όλους με το που έρχονται και μετά θα τους δώσουμε 1000 ευρώ εφάπαξ και δωρεάν εισιτήρια για όποια χώρα της ΕΕ επιθυμούν από τις εξής: Γαλλία, Γερμανία, Βρετανία, Σουηδία, Δανία, Ολλανδία. Μόνο έτσι θα ενδιαφερθούν.
 
Mα και με το που θα πάρουν το ελληνικό διαβατήριο, εκεί θα πάνε. Δεν υπάρχει θέμα. Εγώ πιστεύω ότι γι' αυτό το λόγο πρέπει να απειλήσουμε τα άλλα κράτη της ΕΕ ότι θα δώσουμε υπηκοότητα σε όλους με το που έρχονται και μετά θα τους δώσουμε 1000 ευρώ εφάπαξ και δωρεάν εισιτήρια για όποια χώρα της ΕΕ επιθυμούν από τις εξής: Γαλλία, Γερμανία, Βρετανία, Σουηδία, Δανία, Ολλανδία. Μόνο έτσι θα ενδιαφερθούν.

Χα-χα-χα. Αυτό είναι ιδέα. Πρέπει να τους το προτείνεις!
 

SBE

¥
Πού ξέρεις, μπορεί να μας παραγράψουν το εθνικό χρέος και να καλύψουν το έλλειμα του ισοζυγίου για να μας καλοπιάσουν.
 
Last edited by a moderator:
Ένας άραβας πρέσβης ακύρωσε τον γάμο του, μόλις διαπίστωσε ότι η σύζυγός του, την οποία δεν είχε δει ποτέ χωρίς μπούρκα, ήταν αλλήθωρη και γενειοφόρος!

Ο πρέσβης συμφώνησε να παντρευτεί με μία υπήκοο χώρας του Κόλπου, βάσει των φωτογραφιών που του είχε δείξει η οικογένειά της και οι οποίες όπως αποδείχθηκε ανήκαν στην αδερφή της, γράφει σήμερα η αραβική εφημερίδα Gulf News.
Στις ελάχιστες συναντήσεις τους πριν από τον γάμο, η υποψήφια νύφη φορούσε πάντα μπούρκα και έτσι ο πρέσβης δεν είχε διακρίνει τα χαρακτηριστικά της. Μόλις όμως υπέγραψαν το συμφωνητικό του γάμου και επιχείρησε να τη φιλήσει "διαπίστωσε ότι είχε γενειάδα και ήταν αλλήθωρη".
Αμέσως υπέβαλε μήνυση για "εξαπάτηση" εναντίον των πεθερικών του και πέτυχε την έκδοση διαζυγίου...

Έθνος
 

nickel

Administrator
Staff member
Θεωρείς πιθανό να λέμε στο μέλλον, αντί για «γουρούνι στο σακί», «νύφη με μπούρκα»;
 
Το περιστατικό μου θύμισε το "Όρκα: η δολοφόνος φάλαινα" (Orca: The Killer Whale)

Μη φτάσουμε να λέμε "Ιδού η μπούρκα, ξεχάστε το πήδημα".
 

SBE

¥
Πριν καιρό είχα διαβάσει για έναν μουσουλμάνο ο οποίος επιχείρησε μετά από 20 χρόνια γάμου να δει το πρόσωπο της γυναίκας του, βγάζοντάς της το φερετζέ την ώρα που αυτή κοιμόταν, αλλά τον πήρε χαμπάρι η γυναίκα του και βρέθηκαν στο δικαστήριο για διαζύγιο (το οποίο και πήρε).
Ο σύζυγός της είπε στο δικαστή ότι δεν πρόκειται να το ξανακάνει...:eek::eek::eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό, αν δεν είναι αστικός μύθος, θα έπρεπε να είναι! :)

Δεν μπορείς, κύριέ μου, στα 20 χρόνια να σε πιάνει η περιέργεια. Στα 20 χρόνια γάμου πρέπει να σου έχει φύγει κάθε περιέργεια.
 
Top