metafrasi banner

weave

Weave και extensions είναι το ίδιο πράγμα; Ή απλά στα ελληνικά λέμε περιληπτικά "εξτένσιονς" και τις wigs και τα hair pieces;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, στα ελληνικά λέμε περούκα και περουκίνι εκείνα που είναι αφαιρούμενα, ενώ λέμε εξτένσιονς το weave, που "υφαίνεται" και συνδέεται με τα μαλλιά και επομένως δεν αφαιρείται.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πείτε μου επίσης αν παίζουν οι «τρέσες» (τι μεταφράζουν;) και αν θα μπει στον τίτλο και η ελληνική «προσθήκη μαλλιών».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:confused: Δηλαδή, για την κομμωτική τέχνη extensions και εξτένσιονς είναι ψευδόφιλες;

Το έγραψα με λαδί!! Με λαδί!!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πείτε μου επίσης αν παίζουν οι «τρέσες» (τι μεταφράζουν;) και αν θα μπει στον τίτλο και η ελληνική «προσθήκη μαλλιών».
Η «προσθήκη μαλλιών» νομίζω είναι παραπλανητικός όρος καθότι, για μένα τουλάχιστον, παραπέμπει στην προσθήκη τριχών για πύκνωση του τριχωτού της κεφαλής ή για την σε εμφανισιακό επίπεδο εξάλειψη της φαλάκρας. Ακριβέστερο βρίσκω το «επιμήκυνση (μαλλιών)», παρότι κάποιος μπορεί να καταφύγει σε εξτένσιον και για πύκνωση: http://peruke-postiche.com/pages/wigs/gr/products/extension.php. Βλέπω ότι με τις τρέσες (http://peruke-postiche.com/pages/wigs/gr/products/treses.php) υπάρχει μερική αλληλεπικάλυψη στο scope, οπότε δύσκολα (εγώ, τουλάχιστον) να αποκωδικοποιήσω τις όποιες διαφορές. Υπέθετα ότι οι τρέσες διαφοροποιούνται στο χρώμα (σε σχέση με το φυσικό ή υποτιθέμενο φυσικό) των μαλλιών της δέκτριας, ενώ ότι τα εξτένσιον θα είναι κυρίως στη βασική ή σε επιθυμητή συναφή απόχρωση. Ωστόσο βλέπω ότι και τα εξτένσιον μπορεί να είναι σε διάφορα χρώματα. Οπότε τελικά υποθέτω ότι η διαφορά ανάμεσά τους ίσως τελικά έγκειται στο επιθυμητό αποτέλεσμα: στις τρέσες θέλουμε να ξεχωρίζει η προσθήκη (με τη χρωματική διαφοροποίηση κλπ) ως fashion statement, ενώ στα εξτένσιον θέλουμε όλα αυτά να φαίνονται όπως το κανονικό μαλλί της δέκτριας και, αν υπάρχουν λωρίδες χρωματικής διαφοροποίησης, να είναι σαν να βάφτηκαν έτσι τα μαλλιά της (δηλ. ως κοίτα τι πλούσιο μαλλί που έχω). Οι τρέσες είναι φωναχτές, τα εξτένσιον μουλωχτά. Τι λέτε;
 
Πίστευα ότι διαφορά μεταξύ εξτένσιον και τρέσας είναι ότι το πρώτο τοποθετείται τούφα-τούφα ενώ το δεύτερο είναι μια σειρά από τούφες που τοποθετείται οριζοντίως στο σημείο όπου θέλουμε να δώσουμε μήκος, πυκνότητα ή χρώμα. Όμως αν δεχτούμε ότι όλα τα "μόνιμα" hair pieces (τρέσες-streaks, ποστίς-postiches κλπ) λέγονται γενικά "εξτένσιονς" τότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Τι καλά!

Εμένα άλλη είναι η απορία μου: αν φοράς εξτένσιονς με κλιπς, micro rings, κόλλα ή οτιδήποτε άλλο, πώς στο καλό χτενίζεσαι χωρίς να φοβάσαι μην ξεμαλλιαστείς και κλαις μετά τη μικρή περιουσία που ξόδεψες;
 
Top