metafrasi banner

warming and cooling

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να επαναφέρω ένα θέμα το οποίο είχε συζητηθεί εδώ [Δεν ξέρω αν έπρεπε να συνεχίσω εκεί τη συζήτηση, γι' αυτό feel free to merge them]

Έχω ένα κείμενο που μιλάει για την κλιματική αλλαγή και αναφέρει διαρκώς το warming and cooling όπως:
the planet's position in space creates patterns of warming and cooling,
warming and cooling have occurred during the last 420.000 years ...
The world has seen not only record warming and cooling, but other extremes of weather such as hurricanes, blizzards etc.

Μου προτάθηκε η χρήση του θέρμανση και ψύξη που είχε χρησιμοποιηθεί από συνάδελφο σε άλλο μέρος του κειμένου για το (patterns of) warming and cooling [κύκλοι θέρμανσης και ψύξης] αλλά εγώ θεωρώ ότι το αύξηση και μείωση της θερμοκρασίας, ίσως είναι πιο κατάλληλο.

Θα ήθελα τη γνώμη σας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βιαστική γνώμη:

Αφού υπάρχουν τα προβλήματα που έχουν ήδη αναφερθεί και υπάρχει η τάση να επεκτείνουμε τη σημασία της μονολεκτικής απόδοσης προκειμένου να γλιτώσουμε τις περιφράσεις, μια λύση θα ήταν:

η (υπερ)θέρμανση του πλανήτη (όπως έχει καταχρηστικά ονομαστεί η αύξηση της θερμοκρασίας της Γης)

Ωστόσο, στα συγκεκριμένα παραδείγματα θα προτιμούσα την «αύξηση / μείωση της θερμοκρασίας».
...επαναλαμβανόμενα μοτίβα αύξησης και μείωσης της θερμοκρασίας...
...όχι μόνο ρεκόρ αύξησης και μείωσης της θερμοκρασίας...
 
Nickel πρέπει να σε ευχαριστήσω για την απάντηση, έστω και με πολλές μέρες καθυστέρησης, λόγω ασθένειας!
 

nickel

Administrator
Staff member
Πέρασες κι εσύ τη δική σου αύξηση και μείωση της θερμοκρασίας; Cool! :cool:
 
I would say rather hot! Hot.jpg
 
Top