metafrasi banner

Twopenny Trash κι άλλες ιστορίες

Jimakos

New member
Κι ένα μακρυνάρι
...William Cobbett devised his Twopenny Trash as a pared down version of his Weekly Political Register.

Ο αριστερός δημοσιογράφος William Cobbett επινόησε την "παλιοφυλλάδα της πεντάρας" η οποία ήταν μια εκφυλισμένη εκδοχή της Εβδομαδιαίας Πολιτικής Ανταπόκρισής του (μήπως δεν πρέπει να το μεταφράσω αυτό; ).
:confused:
 

Jimakos

New member
η οποία ήταν μια εκφυλισμένη εκδοχή της Εβδομαδιαίας Πολιτικής Ανταπόκρισής του

Μήπως το pared down έχει την έννοια όχι της εκφυλισμένης εκδοχής αλλά της συμπυκνωμένης;;;:confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γιατί "εκφυλισμένη"; Εγώ με το pared down καταλαβαίνω "συντομευμένη".

(Μια μικρή παρατήρηση: Καλό θα είναι να μην προτιμάς αυτό το κόκκινο χρώμα, επειδή είναι το default χρώμα του προγράμματος για να δείξει ότι εδώ υπάρχει κάποιος σύνδεσμος.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι ένα μακρυνάρι
...William Cobbett devised his Twopenny Trash as a pared down version of his Weekly Political Register.

Ο αριστερός δημοσιογράφος William Cobbett επινόησε την "παλιοφυλλάδα της πεντάρας" η οποία ήταν μια εκφυλισμένη εκδοχή της Εβδομαδιαίας Πολιτικής Ανταπόκρισής του (μήπως δεν πρέπει να το μεταφράσω αυτό; ).
:confused:

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι ίσως δεν πρέπει να μεταφράσεις ούτε το ένα, ούτε το άλλο, αφού είναι τίτλοι εντύπων. Εξαρτάται βέβαια από τις προδιαγραφές που ακολουθείς, αλλά εμένα αυτό το Twopenny Trash μου μοιάζει σαν ευρηματικός αλλά και αυτοσαρκαστικός τίτλος ενός συνοπτικού φυλλαδίου που, αν ήθελα να το αποδώσω στα ελληνικά, θα έλεγα κάτι σαν Μιας πεντάρας σκύβαλα ή «κουραφέξαλα» ή κάτι ανάλογο.

Με τις δικές μου :) προδιαγραφές, το κείμενό σου θα γινόταν κάτι σαν:

...ο Γουίλιαμ Κόμπετ [William Cobbett] επινόησε την Twopenny Trash («Μιας πεντάρας σκύβαλα») ως συνοπτική εκδοχή της εβδομαδιαίας πολιτικής του επιθεώρησής Weekly Political Register.
 

nickel

Administrator
Staff member
William Cobbett devised his Twopenny Trash as a pared down version of his Weekly Political Register.

Ο William Cobbett επινόησε / δημιούργησε την Two Penny Trash (Φυλλάδα της πεντάρας) σαν συντομευμένη (ωραίο και το «συνοπτική» του δόκτορα) εκδοχή του Weekly Political Register (Εβδομαδιαίου Πολιτικού Μητρώου).

Με πλάγια, με μετάφραση σε παρένθεση. Δες κι εδώ πάντως:
http://en.wikipedia.org/wiki/Georgian_era
The Radical political party published a leaflet called The Political Register, also known as "The Two Penny Trash" to its rivals.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μετά από έρευνα (δηλ. αφού κοίταξα κι εδώ), ο πλήρης τίτλος ήταν Cobbett's Weekly Political Register, ο σύντομος Political Register. Δεν λένε ότι υπήρχε σύντομη εκδοχή με όνομα Φυλλάδα, αλλά ότι αυτό ήταν το όνομα που της είχαν δώσει οι εχθροί της (πώς λέγαμε εμείς Ελεύθερος ρύπος, έτσι), οπότε δεν έχει σημασία και το πώς γράφεται (στο άρθρο γράφει Tuppenny Trash, τρίτη εκδοχή).
 

Jimakos

New member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, έκανα ένα συνδυασμό του δόκτορα και του nickel και ησύχασα :)
 
Top