To Brexit or not to Brexit

Στο μεταξύ, οι συνταγματολόγοι δεν λένε απλώς γνώμες όπως στην Ελλάδα, αλλά κάνουν και έργα.
A prominent law firm is taking pre-emptive legal action against the government, following the EU referendum result, to try to ensure article 50 is not triggered without an act of parliament.[...] According to Mishcon de Reya, the decision to trigger article 50 rests with the representatives of the people under the UK constitution. The firm has been in correspondence with the government since 27 June “to seek assurances that the government will uphold the UK constitution and protect the sovereignty of parliament in invoking article 50”.

Δικηγόρος δεν είμαι, αλλά συνταγματικά η θέση τους μοιάζει λογική: αφού η ένταξη στην ΕΕ έγινε με νόμο που ψηφίστηκε από το κοινοβούλιο, δεν γίνεται αυτός να καταργηθεί χωρίς κοινοβουλευτική έγκριση, και η ενεργοποίηση του άρθρου 50 από τον πρωθυπουργό θα ισοδυναμούσε με αυτό ακριβώς το πράγμα, καθώς θα σηματοδοτούσε τη μη αναστρέψιμη έναρξη της διαδικασίας εξόδου.

Δεν το πολυπιστεύω. Το πολύ-πολύ να γίνει κάποια συμφωνία για διευκόλυνση της μετακίνησης, αλλά πέρα απ' αυτό δεν θα διευκολύνουν ιδιαίτερα το ΗΒ γιατί αν δεν έχει ουσιώδεις συνέπειες θα θέλουν μετά όλοι να βγουν και να το παίξουν "ανεξάρτητοι" εκ του ασφαλούς.

Κάτι παρόμοιο σκέφτομαι κι εγώ. Όχι να παραμείνει το ΗΒ στην Ένωση, αλλά να παραμείνει στην κοινή αγορά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται: ελεύθερη μετακίνηση και συνεισφορά στον ευρωπαϊκό προϋπολογισμό (μειωμένη σε σχέση με την τρέχουσα, αλλά όχι αμελητέα). Έτσι θα διατηρούνταν πολλά από τα τωρινά οφέλη, όπως οι διευκολύνσεις που έχουν οι Βρετανοί που μένουν και εργάζονται στην ΕΕ και αντιστρόφως, καθώς και παραμονή των τραπεζών και των εταιρειών που τώρα σκέφτονται να φύγουν. Ακόμα κι αν η ΕΕ μεταρρυθμιστεί με τρόπο που δεν θα άρεσε στους Βρετανούς, αυτοί θα κρατήσουν αυτό που ήθελαν πάντα, δηλαδή τη συμμετοχή στην ενιαία αγορά. Βέβαια, όπως είπαμε, αυτό θα δυσαρεστήσει πολύ κόσμο που είναι κατά της μετανάστευσης, αλλά από την άλλη η κατάσταση μάλλον δεν θα άλλαζε ραγδαία ούτως ή άλλως. Οπότε μένουμε με μια συμμετοχή λάιτ, όπου η Βρετανία θα μπορεί να πει πως είναι έξω, και από πολλές πλευρές θα είναι, αλλά δεν θα αποκοπεί και τελείως.

Για την πολιτική διάσταση του πράγματος δεν ξέρω: αν τελικά βγει πρωθυπουργός η Μαίυ/Μέι*, λέει πως θα διαπραγματευτεί πιο σκληρά από τους άλλους υποψηφίους, αλλά ίσως αυτό είναι μέχρι να βγει. Δεν ξέρω πώς το βλέπει το θέμα· αν ο Μπόρις πιθανώς υποστήριξε το «Έξω» για ίδιον όφελος, μπορεί αυτή να υποστήριξε το «Μέσα» για παρόμοιους λόγους.

* Πρέπει να αρχίσω να το ξανασκέφτομαι το θέμα τής ορθογραφίας ονομάτων, μου φαίνεται.

Παρεμπιπτόντως...

Όσο για την Τερέζα Μέι... Ναι βεβαίως, τόσο χαμηλών τόνων που την περασμένη Δευτέρα λέει συναντήθηκε με τον διευθυντή της Ντέιλι Μέιλ, προφανώς για να στηρίξουν την υποψηφιότητά της. Πότε συναντήθηκε με τον Μέρντοχ δεν ξέρω, αλλά σίγουρα έχει γίνει κι αυτό, γιατί κανένας δεν παίρνει το χρίσμα στο ΗΒ χωρίς το ΟΚ από τον Μέρντοχ. Οι χαμηλοί τόνοι ήταν απλά τακτική γιατί ήξερε ότι μετά το δημοψήφισμα θα ακολουθήσει χάος και ήθελε να πλασαριστεί ως ενωτική υποψήφια. Κατά τ'άλλα δεν είναι η μόνη που έχει έξι χρόνια στο ίδιο υπουργείο.

Δηλαδή ήταν πριν από το δημοψήφισμα άτομο που αποζητούσε τη δημοσιότητα και έκανε συχνά δηλώσεις για θέματα άσχετα από το χαρτοφυλάκιό της; Γιατί κάπως έτσι το εννοούσα, και όχι μόνο σε αντιδιαστολή με τον Μπόρις Τζόνσον. Χαμηλών τόνων δεν σημαίνει «δεν θέλω να γίνω πρωθυπουργός», ειδικά εν μέσω αγώνα ηγεσίας. Ίσως κάνω λάθος εδώ, αλλά φοβάμαι πως το σχόλιό μου παρανοήθηκε. Ως προς το υπουργείο, είναι σημαντικό πόστο και έχω εδώ και καιρό την εντύπωση πως πρόκειται για μια από τις «ηλεκτρικές καρέκλες» τής βρετανικής κυβέρνησης. Το ότι κανείς δεν έχει κρατήσει τη θέση για περισσότερο καιρό εδώ και τουλάχιστον αρκετές δεκαετίες δεν είναι ασήμαντο, χωρίς να θέλω και να το αναδείξω σε πιο σημαντικό παράγοντα απ' ό,τι είναι.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
ΟΚ, σόρι — επικολλώ:
Δεν υπάρχει επαρκές απόθεμα facepalm για τέτοια ποστ.
 

SBE

¥
Περί Τερέζας Μέι: η Μέι λένε οι επικριτές της ότι δεν έχει κάνει ποτέ καμία δήλωση για τίποτα. Ίσως και αυτό να είναι το μυστικό της μακροβιότητάς της στη θέση της.

Αυτό βέβαια δεν είναι αλήθεια, έχει μιλήσει κατά των μεταναστών πολλές φορές και κατά της ΕΕ επίσης (π.χ. χτυπιόταν ότι δεν θέλει να συνεργάζεται το ΗΒ με τις αστυνομίες άλλων χωρών της ΕΕ και να συμμετέχει στο ευρωένταλμα σύλληψης, γιατί δεν θα μας λένε οι Ευρωπαίοι ποιόν εγκληματία θα συλλάβουμε- και τελικά βγήκε το ΗΒ από τη συνεργασία και μετά από λίγο καιρό αν δεν κάνω λάθος ξαναμπήκε σιωπηρά γιατί δεν δούλευε το σύστημα). Το τελευταίο φρούτο της Μέι ήταν προχτεσινές δηλώσεις της ότι θα χρησιμοποιήσει τους πολίτες ΕΕ σαν διαπραγματευτικό χαρτί, δηλαδή για κάθε διαφωνία με την ΕΕ θα απειλεί να απελάσει τους Ευρωπαίους που ζουν στη χώρα. Αυτό δεν το υποστηρίζει ούτε η υποψήφια των Μπρεξιτικών, η οποία ξεκαθάρισε ότι αν γίνει πρωθυπουργός δεν πρόκειται να απελαθεί κανείς. Δηλαδή η Μέι φλερτάρει με το 52%, όπως έκανε και προεκλογικά (πιστεύω ότι είναι οπαδός του Μπρέξιτ κατά βάθος).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το τελευταίο φρούτο της Μέι ήταν προχτεσινές δηλώσεις της ότι θα χρησιμοποιήσει τους πολίτες ΕΕ σαν διαπραγματευτικό χαρτί, δηλαδή για κάθε διαφωνία με την ΕΕ θα απειλεί να απελάσει τους Ευρωπαίους που ζουν στη χώρα.
Αυτό το μόνο που θα έχει ως αποτέλεσμα είναι να εξαντλήσει κάθε καλή θέληση που ενδεχομένως υπάρχει απέναντι στη Βρετανία. Τα έχουμε ξαναδεί αυτά.

Άλλο: Brexit risks are starting to crystallise, Bank of England warns
 

nickel

Administrator
Staff member
Περισσότερο γλωσσικό παρά πολιτικό: Ο Βρετανός πρέσβης Τζον Κίτμερ γράφει στο μπλογκ του για τον... μπερντέ:

Μια από τις πιο περίεργες πτυχές της πρόσφατης εκστρατείας δημοψηφίσματος στην πατρίδα μου ήταν o λεγόμενος κανόνας του ‘purdah’. Αυτή η λέξη, που η καταγωγή της είναι περσική, μπήκε στην αγγλική γλώσσα, όπως πολλές άλλες, από την Ινδία. Αρχικά, η λέξη σήμαινε ‘πέπλο’ αλλά με το πέρασμα του χρόνου άρχισε να χρησιμοποιείται για να περιγράψει το έθιμο των συγκεκριμένων κοινοτήτων μέσα στις οποίες οι γυναίκες κρατούνταν ξεχωριστά από τους άντρες, και με ενδυμασία που τις κάλυπτε πλήρως όταν έβγαιναν έξω.

Τώρα ο όρος ‘purdah’ χρησιμοποιείται στη Βρετανία, τουλάχιστον, προκειμένου να δηλώσει το εκλογικό έθιμο σύμφωνα με την οποίο ο δημόσιος τομέας και η διπλωματική υπηρεσία δεν σχολιάζουν ποτέ ούτε εμπλέκονται με κάποιον τρόπο στις εκλογικές εκστρατείες των πολιτικών κομμάτων. Για το πρόσφατό μας δημοψήφισμα, και με την επιμονή του βρετανικού κοινοβουλίου, αυτό το έθιμο μετατράπηκε σε νομοθετική ρύθμιση.

Αυτός είναι ο λόγος για την πρόσφατη και ασυνήθιστη σιωπή μου! Από τις 27 Μαΐου μέχρι το τέλος της εκστρατείας, δεν είπαμε τίποτε δημόσια για την σημαντική επιλογή που κλήθηκαν να κάνουν οι βρετανοί ψηφοφόροι.

Όλοι ξέρετε πλέον, είμαι σίγουρος, το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Είναι σαφές ότι έχουμε μπροστά μας πολλή δουλειά για να μετατρέψουμε τη βούληση του βρετανικού λαού σε δράση. Αυτή η δουλειά θα εμπλέξει όλους μας τους ευρωπαίους εταίρους. Την Παρασκευή 25 Ιουνίου ο Βρετανός Πρωθυπουργός μίλησε για το αποτέλεσμα. Παρακάτω θα βρείτε τη δήλωσή του μεταφρασμένη στα ελληνικά και σας παροτρύνω να τη διαβάσετε.

Κλείνοντας αυτές τις πρώτες σκέψεις, θα ήθελα να προσθέσω κάτι προσωπικό, με τη δική μου φωνή: είναι φανερό ότι, το επόμενο διάστημα, πολλά πράγματα θα αλλάξουν στις θεσμικές μας σχέσεις στην Ευρώπη, όμως οι αξίες που μοιραζόμαστε δεν πρόκειται να αλλάξουν. Κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου περήφανο που είμαι πολίτης του Ηνωμένου Βασιλείου, της Ευρώπης και του κόσμου.
http://blogs.in.gr/blogger/post/?aid=1500086676&cid=977



Προσθέτω από το ODE:

purdah /ˈpəːdə/
noun [mass noun]
1The practice in certain Muslim and Hindu societies of screening women from men or strangers, especially by means of a curtain: he never required them to observe purdah
she was supposed to be in purdah upstairs

The idea that if one gives up a customary religious practice such as purdah, that one is ceasing to be a Muslim altogether is an egregious misrepresentation of what it takes to be a Muslim.
More than purdah impacting a Muslim woman's mobility, it is the attitude of the men that puts shackles on their mobility - for education or work.
He deprecated the practice of purdah and sati, encouraged inter-caste alliances and remarriage of widows.


1.1 [count noun] A curtain used for the purpose of purdah.
The memory of his grandmother's rousing speech to the electorate from behind the purdah when his mother contested in the elections is the event he recalls as the most moving in his life.
Learn to read, and while you are seated behind the purdah you may make a tour of the whole world.


1.2 A state of seclusion or secrecy:
the supermarket’s own self-imposed purdah on the GM issue expect the lawyers to re-emerge from their temporary purdah when the legislation is published

1.3 [British] The period leading up to an election, during which government departments generally refrain from making any new announcements:
it is very difficult at the moment with the election on and the government in purdah

Origin
Early 19th century: from Urdu and Persian parda 'veil, curtain'.
http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/purdah
 

SBE

¥
Από αυτό το πάρντα= κουρτίνα βγαίνει κι ο μπερντές μήπως;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, ναι...

Περισσότερο γλωσσικό παρά πολιτικό: Ο Βρετανός πρέσβης Τζον Κίτμερ γράφει στο μπλογκ του για τον... μπερντέ:


ΥΓ. Για να ακριβολογούμε, από το τουρκικό perde, που βγήκε από το περσικό parda.
 

SBE

¥
Ε, μέχρι να διαβάσω ως το τέλος είχα ξεχάσει την αρχή.
 
Περισσότερο γλωσσικό παρά πολιτικό: Ο Βρετανός πρέσβης Τζον Κίτμερ γράφει στο μπλογκ του για τον... μπερντέ:

Κοίτα τι μαθαίνει κανείς... Αστεία λεξούλα αυτός ο μπερντές, αναρωτήθηκα προς στιγμήν αν έχει κάποια σχέση με τη μπέρτα αλλά τελικά είναι άσχετα. Το «έθιμο» του purdah φαίνεται πάντως να τηρείται με κάποια αυστηρότητα, όπως διαπίστωσα στις εκλογές τού 2010.
 
And then there were two.* Ο Μάικλ Γκόουβ ψηφίστηκε ο πιο αδύναμος κρίκος από τους βουλευτές και βγήκε εκτός· η πρωθυπουργός (προσοχή στο άρθρο) που θα εκλεγεί από τη βάση τού Συντηρητικού κόμματος τον Σεπτέμβριο θα είναι είτε η Τερέζα Μαίυ, που είναι και φαβορί, είτε η σχετικά άγνωστη οπαδός τής εξόδου Άντρεα Λέντσομ. Πάντως ο Γκόουβ δεν θα πρέπει να είναι και τόσο απογοητευμένος, αν ήταν ειλικρινείς οι ισχυρισμοί του ότι μπήκε στον αγώνα για να μη γίνει πρωθυπουργός ο Μπόρις Τζόνσον, καθώς και οι παλαιότερα εκφρασμένες απόψεις του ότι θεωρούσε τον εαυτό του ακατάλληλο για την ηγεσία τής χώρας. Σε αυτήν την περίπτωση, αποστολή εξετελέσθη: βύθισε με επίθεση καμικάζι την υποψηφιότητα Τζόνσον (είτε εκείνος έψαχνε για πρόφαση είτε όντως ήθελε τη θέση), και ίσως σήμανε το οριστικό τέλος τού προνομιούχου «κύκλου τού Νόττινγκ Χιλ» και της επιρροής του στην κορυφή τού κόμματος.

* Τα περσινά Χριστούγεννα προβλήθηκε στην τηλεόραση εξαιρετική νέα μεταφορά των «Δέκα μικρών νέγρων» τής Αγκάθα Κρίστι, και θα έλεγα να τη δείτε.
 

SBE

¥
Και το κέφι συνεχίζεται, με την εκλογή (ας πούμε εκλογή) της Βανέσας Τερέζας Μέι στην αρχηγία του Συντηρητικού κόμματος.
Η μέλλουσα πρωθυπουργός έβγαλε λόγο κατά τον οποίο μας υπενθύμισε ότι Μπρέξιτ σημαίνει Μπρέξιτ, ο λαός μίλησε και όσοι κάνουμε ότι δεν τον ακούμε είμαστε αιθεροβάμονες, ότι το Μπρέξιτ θα είναι μεγάλη επιτυχία της Μεγάλης Βρετανίας και ότι το κόμμα της είναι το κόμμα που πιστεύει στην κοινωνία, όχι στον ατομικισμό (τρίζουν τα κόκκαλα της Θάτσερ).
Αυτό το τελευταίο μεταφράζεται μάλλον ως: μια κοινωνία Βρετανών, με όλους τους αλλοδαπούς στην αλλοδαπή, καθώς η Μέι τα έχει σούρει στους ξένους πολλές φορές και σκοπεύει να μας χρησιμοποιήσει στις διαπραγματεύσεις- απειλώντας με απελάσεις.
Αυτά για όσους πίστευαν ότι η Μέι ήταν κατά του Μπρέξιτ. :whistle:

Στο μεταξύ οι οπαδοί της αποσυρθείσας Λέντσομ εκφράζουν ήδη φόβους ότι προδόθηκαν οι προσδοκίες τους, ότι το κομματικό κατεστημένο δεν τους έδωσε την ευκαιρία να ψηφίσουν την λαοπρόβλητη υποψήφια, εργαζόμενη μητέρα, χριστιανικών αρχών (η οποία αστεία αστεία όμως είχε πει ότι τα περί απελάσεων είναι βλακείες και να μην ανησυχεί κανένας). Φταίει άραγε το ότι δεν είναι του κύκλου Ήτον-Οξφόρδης, όπως η Μέι, αλλά έχει απλά τελειώσει το σχολείο της γειτονιάς και ένα καλό μεν πανεπιστήμιο, αλλά όχι Οξφόρδη;

Στο μεταξύ, στην αντίπερα όχθη οι Εργατικοί συνεχίζουν να μαλώνουν, κάποιοι του Ναι από όλα τα κόμματα λένε να φτιάξουν δικό τους κόμμα και οι Σκωτσέζοι μάλλον ετοιμάζονται για την επόμενη κίνηση.

Κι όλα αυτά ενώ ετοιμάζομαι κι εγώ για το δικό μου Μπρέξιτ, γιατί ο σπιτονοικοκύρης μου αποφάσισε ότι χρειάζεται το διαμέρισμά του γιατί χωρίζει με την 25χρονη σύζυγό του (είναι η τρίτη σύζυγος του από τότε που νοικιάζω το διαμέρισμά, ο ίδιος είναι γύρω στα 60). Είναι σχεδόν βέβαιο ότι μόλις του αδειάσω τη γωνιά και δεν θα είναι πλέον δεσμευμένος από το συμβόλαιό μας δεν θα χωρίσει και θα διαφημίσει το διαμέρισμα με ενοίκιο κατά 500 λίρες υψηλότερο από το τρέχον διότι έμαθε ότι τόσα παίρνει η αποπάνω (ίδιο διαμέρισμα) που δεν έχω ιδέα πού βρίσκει κορόιδα ενοικιαστές. Η αναζήτηση εναλλακτικής στέγασης είχε μερικές εκπλήξεις. Η σχετικότερη με το Μπρέξιτ: πολλά διαμερίσματα διαφήμιζαν ότι κατέβασαν το ενοίκιο που ζητούσαν. Τις τελευταίες δυο-τρεις βδομάδες. Μπορεί να είναι σύμπτωση -κι άλλωστε η πτώση δεν είναι σημαντική και είμαστε και σε ψόφια εποχή του χρόνου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ετοιμάζονται και οι Βρετανοί για πολλές κωλοτούμπες. Λες και δεν ξέρουν ότι οι Ευρωπαίοι που φιλοξενούν είναι αφρόκρεμα και θα ξεμείνουν από ειδικούς άμα κάνουν ότι τους διώχνουν. Αν θελήσει η Μέι να το παίξει Θάτσερ, να προσέξει μην επαναληφθεί η ιστορία σαν φάρσα.
 

SBE

¥
Και μπορεί να αποφασίσουν να κρατήσουν την αφρόκρεμα. Η Μέι ήδη είχε ορίσει κατώτατα εισοδηματικά όρια για τους αλλοδαπούς (εκτός ΕΕ) και τους συντρόφους τους στο ΗΒ. Δηλαδή για να τους επιτραπεί να συνεχίζουν να ζουν στο ΗΒ πρέπει αν εργάζονται να παίρνουν μισθό πάνω από κάποιο όριο ή αν είναι παντρεμένοι με Βρετανό, να βγάζει ο Βρετανός από ένα ποσό κι απάνω. Το ποσό (35Κ) είναι μεγάλο για δουλειές εκτός Λονδίνου. Ε, μπορέι να το γενικεύσουν για όλους τους αλλοδαπούς.
 

SBE

¥
Η Μέι δήλωσε ότι προτεραιότητά του Μπρέξιτ δεν είναι κοινή αγορά αλλά το μεταναστευτικό (ποιός είπε ότι δεν είναι λαϊκίστρια;) και ότι το ΗΒ θα επιχειρήσει να συνάψει σχέσεις με χώρες εκτός ΕΕ και δεν έχει ανάγκη την ΕΕ και τα μοντέλα Νορβηγίας, Ελβετίας κλπ.
Η ΕΕ μπορεί να θέσει παρόμοιους όρους για τους Βρετανούς, αλλά αν το κάνει μονομερώς θα μοιάζει εκδικητικό και επίσης πολλές χώρες δεν θα θέλουν να το κάνουν. Και δεν πρόκειται να κάνει να ιδρώσει το αφτί κανενός Άγγλου πολιτικού. Τους πολίτες τους τους έχουν πάντα γραμμένους.
 
Top