metafrasi banner

threefold safety factor

Το επίπεδο ασφάλειας είναι τρεις φορές υψηλότερο από το απολύτως απαραίτητο.
Καμιά ιδέα;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είσαι σίγουρος, panadeli, ότι μιλάει γενικά για επίπεδο ασφαλείας; Διότι υπάρχει όρος «συντελεστής ασφαλείας».
 
Τέλειο! Συντελεστής ασφάλειας. Τσενκούγια Ζαζ!
Αλλά τι κάνουμε με το threefold; Τριπλός συντελεστής ασφάλειας;
 
Μπορεί, δεν ξέρω.
Μου φαίνεται σαν κάτι να λείπει, σαν να πρέπει να δηλωθεί από τι ακριβώς είναι τριπλάσιος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως είναι τριμερής συντελεστής ασφάλειας (δηλαδή πιάνει κάτι με συντελεστή ασφάλειας από τρεις μεριές);
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μου φαίνεται σαν κάτι να λείπει, σαν να πρέπει να δηλωθεί από τι ακριβώς είναι τριπλάσιος.
Κατά κανόνα οι συντελεστές ασφαλείας προσδιορίζονται από κανονισμούς· οπότε μπορεί το «τριπλάσιος συντελεστής ασφαλείας» να δηλώνει ότι είναι τριπλάσιος σε σχέση με το ελάχιστο που απαιτεί η νομοθεσία κλπ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χωρίς να ξέρω συγκείμενο, θα ψήφιζα Δρ. Μήπως παρακάτω ορίζει δικλείδες ασφαλείας που είναι τρεις, ώστε να διασφαλίζουν το απαιτούμενο επίπεδο ασφαλείας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κανονικά, το twofold και τα άλλα -fold αναφέρονται σε πολυμέρεια και όχι σε διπλασιασμό και πολλαπλασιασμό ποσοτήτων, επιπέδου ασφάλειας κλπ, που θα ήταν double, triple κ.ο.κ. Και μάλιστα στο twofold θα μπορούσαμε να δούμε και το διττός. Ωστόσο, σε παραδείγματα που διάβασα βρήκα απ' όλα: και διπλασιασμό των επιπέδων (π.χ. τέσσερις αντί για δύο μέρες, έξι αντί για τρία cc) και διπλά και τρίδιπλα συστήματα ασφάλειας. Να κι ένα μη τεχνικό:

He had planned to cross the desert following alongside Highway 10 into Palm Springs. Doing so would have given them a twofold safety factor: access to food and water at gas stations and grocery stores along the highway and help if they got into trouble.

Άρα, μάλλον το κείμενο θα πρέπει να σε καθοδηγήσει.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις παρεμβάσεις σας. :)
Ενδιαφέρουσα η επισήμανση του δόκτωρα, αλλά δεν ισχύει για το κείμενό μου. Δεν αφορά χωριστές δικλίδες ασφάλειας, αλλά το συνολικό επίπεδο της ασφάλειας.
 
Top