metafrasi banner

Thoman

Καλημέρα και πάλι.

Το κείμενο:
The most eminent figure, that is Demetrius Triclinius, neither depends on the so-called Thoman editions, nor is a mere follower of Thomas Magister.

Πρόκειται για τον Θωμά Μάγιστρο, και το ερώτημα είναι, πώς παράγουμε στα ελληνικά επίθετο από το όνομα Θωμάς; Θωμαίος; Θωμανός; Ή δεν παράγουμε; Να μείνω σε μια περίφραση; Το "θωμαίος" φαντάζομαι μου έρχεται κατ' αναλογία προς το "Ρωμαίος/Roman", μα -
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το θωμαίος υπάρχει (π.χ. ο λόγιος Νικόλαος Λαόνικος Θωμαίος), όπως υπάρχει και το θωμαϊκός. Το θέμα είναι αν έχει χρησιμοποιηθεί σε θωμαίες εκδόσεις ή θωμαϊκές εκδόσεις. Αν δεν έχει χρησιμοποιηθεί και ήταν απόλυτη επιλογή μου, ίσως προτιμούσα το δεύτερο για να αποφύγω τη χασμωδία στο πρότυπο (απαραιτήτως με σχόλιο για τον επιμελητή :)).
 
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Να πω την αλήθεια, παρά τη χασμωδία, μου αρέσουν οι θωμαίες εκδόσεις. Όπως λες, όμως, θα αφήσω τον επιμελητή να διαλέξει.
Ως απορία, λοιπόν: ισχύουν αυτές οι καταλήξεις και για άλλα παρόμοια ονόματα; Κοσμάς; Λουκάς; Μηνάς;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα ταχθώ κι εγώ με το θωμαϊκός, παρότι η εγγραφή στον Πάπυρο αναφέρεται σε πιο γνωστούς Θωμάδες.

θωμαϊκός -ή, -ό αυτός που αναφέρεται ή ανήκει ή ανάγει την αρχή του στον Θωμά (τον απόστολο ή τον Ακινάτη).

Στο ίδιο πρότυπο θα κατέφευγα και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις, αλλά ελπίζω να μη βρεθώ στην ανάγκη. :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μηναίος υπάρχει μέχρι και άγιος :), κοσμαίος υπάρχει λήμμα σε λεξικά και Λουκαίο βρήκα μόνο έναν στον Γκούγκλη. :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Μου αρέσει το θωμαϊκός για ωραία επίσημη χρήση.
Αλλά μου αρέσει και το θωμαίος για ωραία φιγούρα...
 
Μου αρέσει το θωμαϊκός για ωραία επίσημη χρήση.
Αλλά μου αρέσει και το θωμαίος για ωραία φιγούρα...

Ακριβώς :)
Θα βάλω και τα δύο, και θα το τσεκάρω το 2019 που θα εκδοθεί να δω προς τα πού τείνει ο επιμελητής.

Ευχαριστώ, και καλημέρα!
 
Top