This funny thing landed in my email

LostVerse

Member
To τραγικό με αυτές τις πολυκατοκίες (όλες, όχι μόνο τις αρχαιοπρεπείς) ειναι ότι οι αρχιτέκτονες που τις σχεδιάσανε νομίζουν ότι ξέφυγαν από το σωρό, δεν έφτιαξαν ένα τετράγωνο τσιμεντόκουτο, φτιάξανε πιο σικ και πιο καλλιτεχνικά πράματα.

Η συγκεκριμένη δεν φτιάχτηκε ως τέτοια, φτιάχτηκε ως τετράγωνο τσιμεντόκουτο, αλλά ο μάστορας που έχει το μαγαζί, εκ των υστέρων και με πολύ μεράκι την έφερε στην σημερινή της κατάσταση. Τώρα το τελικό αποτέλεσμα είναι καθαρά υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικά η συγκεκριμένη πολυκατοικία ξεχωρίζει. ;)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
To τραγικό με αυτές τις πολυκατοκίες (όλες, όχι μόνο τις αρχαιοπρεπείς) ειναι ότι οι αρχιτέκτονες που τις σχεδιάσανε νομίζουν ότι ξέφυγαν από το σωρό, δεν έφτιαξαν ένα τετράγωνο τσιμεντόκουτο, φτιάξανε πιο σικ και πιο καλλιτεχνικά πράματα.
Πράγματι - εντωμεταξύ είμαι σίγουρη πως κανείς τους δεν διαβάζει διεθνή περιοδικά αρχιτεκτονικής ή ντιζάιν και άλλα τέτοια φλούφλικα.
 

SBE

¥
Oμολογώ ότι γέλασα σε σημείο που χρειάστηκε να μπουν τα μεγάλα μέσα για να σταματήσω (ηρεμία, αναπνοές αργές, αυτοσυγκέντρωση κλπ) με αυτό εδώ και κυρίως βέβαια με τα σχόλιά του. Δε λέω, να έχει άποψη ο αρχιτέκτονας, αλλά όχι κι έτσι. Έχω μια θεία η οποία φτιάχνει πολυκατοικίες χωρίς γωνίες και το χαρακτηριστικό είναι ότι τα μπαλκόνια είναι όλο τσιμέντο μέχρι απάνω, χωρίς κάγκελα. Αλλά τουλάχιστον δεν φτιάχνει πολεμίστρες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω μια θεία η οποία φτιάχνει πολυκατοικίες χωρίς γωνίες και το χαρακτηριστικό είναι ότι τα μπαλκόνια είναι όλο τσιμέντο μέχρι απάνω, χωρίς κάγκελα. Αλλά τουλάχιστον δεν φτιάχνει πολεμίστρες.
Τι φτιάχνει; Suicide platforms?
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Παραδεχτείτε όμως ότι είναι δύσκολο να φανταστείτε τη ζωή χωρίς μια γωνιά τζακιού σαν αυτήν:



Ή αυτήν:

 

bernardina

Moderator
Καλά, κοροϊδεύετε εσείς, σνομπ άθρωπες. Άλλοι τα ζηλεύουν και τα ονειρεύονται αυτά τα μεγαλεία. Ιδού:


 

SBE

¥
Σχετικά μe το τέρας της Μαντινείας: Όταν διαβάζετε στα βιβλία ιστορίας ότι χτίζονται οι νέες πόλεις με το υλικό των παλιών, τι νομίζετε; Κάπως έτσι βγαίνει το αποτέλεσμα. Σε κάποιο χωριό της Κορινθίας, εκεί που περνάει η ΠΕΟ Κορίνθου Πατρών έχουν φτιάξει μια εκκλησία πρωτοβυζαντινού ρυθμού, δυστυχώς δε θυμάμαι σε ποιο χωριό να βρω φωτογραφίες.
 

daeman

Administrator
Staff member

daeman

Administrator
Staff member
Ανταποδίδω τους χαιρετισμούς από Σουαζιλάνδη, και η ThemisDaughter από Σομαλία.

Ωρέ συ, τσαι πού 'σαι στη Σουαζιλάνδη τσαι δε σε πέτυχα; Ήρθα παέ στο Manzini να τσυνηζήσω ροζ πάνθηρες, μα είπανέ μου πως ήκαμα λάθος ένα γράμμα. Να βρεθούμε σκιας στη Lobamba να τα πιούμε, να βρούμε τσαι κιαμιά κουζουλομάμα να χορέψομε λα μπάμπα; :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα κάτι για Αυστρία μού είπε και νομίζω ότι είναι το πιο έμμεσο σχόλιο που μπορεί να κάνει κανείς για την μπιροκοιλιά μου. Ουφ, κατάθλιψη πάλι. Άντε να πνίξω πάλι τον πόνο μου.
 
Top