This funny thing landed in my email

Τέλειο και σε σύλληψη και σε εκτέλεση. Δημιουργικότητα, φαντασία και χιούμορ πάνω σε μια πικρή αλήθεια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτές τις μέρες των απεργιών κινούμαι με ποδήλατο, μεταξύ άλλων και σε έναν ποδηλατόδρομο. Οι έξοδοι από αυτόν (ράμπες) τις οποίες χρησιμοποιούν και οι πεζοί (έχω δει παππού με μπαστούνι, μαμά με καρότσι, και γιαγιά με ψώνια να κάνουν τον κασκαντέρ για να κατέβουν από το πεζοδρόμιο για να περάσουν το δρόμο που το κόβει κάθετα) είναι μονίμως κατειλημμένες από παρκαρισμένα αυτοκίνητα.

Δοκίμασα διάφορες τακτικές («-Ωραία πάρκαρες! -Άσε, και είμαι και ποδηλάτης», «- Εδώ είναι ποδηλατόδρομος, - Όχι, δεν είναι») και τελικά άρχισα να παίρνω την τροχαία. Η τροχαία μου είπε ότι οι καταγγελίες γίνονται ως εξής: ή πας από εκεί, και την κάνεις γραπτώς, ή παίρνεις το 100 που τη διαβιβάζει. Προτίμησα το δεύτερο. Την τελευταία φορά που πέρασα από τον ένα ποδηλατόδρομο, δεν ήταν κλεισμένες οι ράμπες. :devil:

Αποφάσισα λοιπόν να εφαρμόζω την τακτική αυτή κάθε φορά που βλέπω παρκαρισμένο σε πεζοδρόμιο, να κλείνει ράμπα, ή οδηγό τυφλών, ή να με αναγκάζει να περπατήσω στην άσφαλτο. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα :inno:
 

daeman

Administrator
Staff member
Αυτό μου το είχαν στείλει μήνες τώρα, αλλά περίμενα να στήσουμε νήμα για το ποδήλατο. Ήρθε η ώρα του όμως:

Η οδύσσεια ενός ποδηλάτη


Παλ, θα το γνέσουμε το νηματάκι, ε, ε, ε; Να γρασάρω αλυσίδα, να φουσκώσω λάστιχα, να φορέσω κράνος; :)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Προσέξτε καλά τη φωτό και θα καταλάβετε:

Μετά την ανακάλυψη του εγγράφου που κρατούσε ο Μαρά από τους ιστορικούς, δεν έχει ξεκαθαριστεί αν δολοφονήθηκε ή έπαθε εγκεφαλικό...




Είδες η ΔΕΗ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτός δεν είναι λογαριασμός. Είναι... καταμαράν.



Πρέπει να τα κόψω αυτά. Δεν έχετε ιδέα πόσο στοιχίζει μετά να ξαναζεστάνω το δωμάτιο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ή από συγκοπή θα πάμε ή από διακοπή. Ρεύματος, χειμωνιάτικα.

Πού να δεις πόσα ξύλα έχω κάψει ήδη φέτος, και δεν έπιασαν ακόμα τα κρύα...
Κι ας τα κόβω φετούλες λεπτές σαν το προσούτο, μπας και φτουρήσουνε.


Καταμαράν, καταβαράν' και μας μαδάν', μας πελεκάν' και πάν'.
Είναι αποδημητικοί οι πελεκάνοι;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι ας τα κόβω φετούλες λεπτές σαν το προσούτο, μπας και φτουρήσουνε.
Άμα λες τέτοια, δεν πρόκειται να σε λυπηθεί κανείς. Πες λεπτές σαν τη λακέρδα, και βλέπουμε :twit:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, η λακέρδα δεν είναι σε λεπτές φέτες! :)

ΥΓ Ούτε πάμφθηνη είναι, απ' όσο ξέρω. :(
 

daeman

Administrator
Staff member
Άμα λες τέτοια, δεν πρόκειται να σε λυπηθεί κανείς. Πες λεπτές σαν τη λακέρδα, και βλέπουμε :twit:

α. Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται.

βου. Τα όνειρα δεν μπαίνουν σε επιτήρηση, κηδεμονία, επιτροπεία ή όπως αλλιώς το λέει η Νιουσπίκ, μόνο εκεί που η Νιουσπίκ ήταν καθιερωμένη.

γου. Γκιουλέκα στο στομάχι μου δε βάζω.

(Τα όνειρα του μερακλή δε θα τα κάνεις ζάφτι, άσ' τονε να λιγουρευτεί, τη δύσκολη ώρα ταύτη)

δου. Κι ο Καραγκιόζης ονειρευόταν φασουλάδα, αυτό όμως δε σήμαινε πως την είχε κιόλας. (εκ λακέρδας εμπνεόμενον)

ε. Αν πω ότι κόβω τα ξύλα αλά ζυλιέν, σαν τα σπιρτόξυλα, το σώζω, ε, ε, ε; (αφεντικό, βγάλε λίγο έκο έκο έκο)

στου. Αν ήθελα λύπηση, δε θα μιλούσα για προσούτα και τέτοιες ντελικατεσενιές· θα το 'παιζα το αγοράκι με τα σπίρτα.

ζζζζ. Μήπως σου βρίσκεται κάνα πεπονάκι, που πάει μούρλια με το προσούτο που δεν έχω, να ολοκληρωθεί η πρωινή μου γαστριμαργική φαντασίωση;

ο σχιζοειδής ξυλοκόπος χωρίς προσούτο


Καλημέρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έλα, Δαιμάνε, μη θυμώνεις, και μετά με ποιον θα γράψουμε στο ποδηλατικό νήμα;



Έξτρα καλόπιασμα:


:eek::wub::blush::s:cry::)
 
Παλάβρα, όλα αυτά που μοστράρεις στην οθόνη τα τρως κιόλας ή αρκείσαι στην εικονική παρηγοριά;
Veuillez agréez, chère Demoiselle, l'expression de mes sentiments dévoués :blush:
 

daeman

Administrator
Staff member
Θέμη, ούτε να τα σκέφτεσαι, μη σε ρίξω στη λίμνη με βαρίδια στα πόδια, αφού πλύνω πρώτα το μαστίγιο. Εκτός αν την τσιγκλάς για να μας προσφέρει κι άλλα, οπότε κάνε δουλειά σου και δε θα βγεις χαμένος. Nudge, nudge, say no more, say no more! Σοκολατοφοντί! Να προσέχω τη μπουκίτσα μου.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παλάβρα, όλα αυτά που μοστράρεις στην οθόνη τα τρως κιόλας ή αρκείσαι στην εικονική παρηγοριά;
Μπα, τα αποφεύγω, άσε που τώρα, μια το ΔΝΤ, μια οι απεργίες στα ΜΜΜ, όλο με το ποδηλατάκι μου τη βγάζω και δε μου κάνουν τίποτα προσούτα και μοσούτα, το έχω ρίξει στα σουβλάκια :D
Α, έχω ανακαλύψει τούρκικο εστιατόριο αρχές Εξαρχείων, πίσω από την Ομόνοια, που είναι ναι μεν τρύπα, αλλά, ένα θα σας πω: το έχουν Τούρκοι. :D
Λέω τώρα, αν ξαναμαζευτούμε, ε, να υπάρχει και μια εναλλακτική
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένας φίλος από το εξωτερικό μού έστειλε σήμερα μερικούς από τους χάρτες που θα βρείτε μαζεμένους εδώ:
Mapping Stereotypes

Προσοχή: Αντιπαραγωγικό. Επισκεφθείτε τη σελίδα την ώρα που συνήθως περιστρέφετε τους αντίχειρές σας...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι ο καλλιτέχνης είναι Βούλγαρος (κάπου έχουμε αναδημοσιεύσει παλιότερα τους χάρτες του στη Λέξι, αλλά τρέχα γύρευε πού.)

Εγώ καλύπτομαι. Πού υπογράφω το Μνημόνιο Κατανόησης;

Μα είναι δυνατόν; Δεν βλέπουν σε ένα λεξικό ότι understanding = συμφωνία (άντε, «συνεννόηση»);
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν δεχτείτε κλήση από τον αριθμό 210-3385231-2, μην απαντήσετε! Επαναλαμβάνω, ΜΗΝ απαντήσετε. Και αν κατά λάθος το κάνετε, μην απαντήσετε με "ναι". Έχουν βάλει κόσμο στο Μαξίμου να παίρνει στην τύχη νούμερα. Ο πρώτος ανυποψίαστος που θα απαντήσει, γίνεται αυτομάτως πρωθυπουργός! Διαδώστε το να προφυλαχτεί ο κόσμος!

(Kυκλοφορεί εδώ και λίγη ώρα στα social media)

:woot: :lol:

Ένα γέλιο θα τους θάψει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα μου έστειλαν αυτό το βιντεάκι από το ξεφούσκωμα μιας φούσκας.

 
Top