This funny thing landed in my email

crystal

Moderator
:D :D :D

Και φυσικά να πούμε ότι είναι ο λατρεμένος Φάε ένα μαλάκα! Κάφρος, μισογύνης, μισάνθρωπος γενικώς, αλλά έχω γελάσει μέχρι δακρύων διαβάζοντας το μπλογκ του.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ, Crystal, γιατί ήρθε σε ηλεμήνυμα και δεν πρόλαβα να ψάξω την προέλευσή του. :)
 
Τόχω ξαναδιαβάσει, και δεν μου έβγαλε γέλιο να πω την αλήθεια, μάλλον αντιπαθητικό σνομπισμό :( . Ιδίως το πρώτο: αν ήξερα πόσο εύκολα λερώνεται η οθόνη από τον ιδρώτα του χεριού ή του αυτιού, ας πούμε, δεν θα είχα βγάλει ποτέ το αυτοκολλητάκι.
 
Αυτό μου ήρθε στο μέιλ σήμερα... Έχει πλάκα.

Absolutely Brilliant

The European Commission has just announced an agreement whereby English will be the official language of the European Union rather than German, which was the other possibility.

As part of the negotiations, the British Government conceded that English spelling had some room for improvement and has accepted a 5- year phase-in plan that would become known as "Euro-English".

In the first year, "s" will replace the soft "c".. Sertainly, this will make the sivil servants jump with joy. The hard "c" will be dropped in favour of "k". This should klear up konfusion, and keyboards kan have one less letter.

There will be growing publik enthusiasm in the sekond year when the troublesome "ph" will be replaced with "f".. This will make words like fotograf 20% shorter.

In the 3rd year, publik akseptanse of the new spelling kan be expekted to reach the stage where more komplikated changes are possible.

Governments will enkourage the removal of double letters which have always ben a deterent to akurate speling.

Also, al wil agre that the horibl mes of the silent "e" in the languag is disgrasful and it should go away.

By the 4th yer people wil be reseptiv to steps such as replasing "th" with "z" and "w" with "v".

During ze fifz yer, ze unesesary "o" kan be dropd from vords kontaining "ou" and after ziz fifz yer, ve vil hav a reil sensi bl riten styl.

Zer vil be no mor trubl or difikultis and evrivun vil find it ezi TU understand ech oza. Ze drem of a united urop vil finali kum tru.

Und efter ze fifz yer, ve vil al be speking German like zey vunted in ze forst plas.

If zis mad you smil, pleas pas on to oza pepl.
 
Που να ξέρω εγώ τι ποιεί το έτερο μέλος της οικογένειας... Είμαστε και τόσο μακριά και δεν επικοινωνούμε ούτε με κύματα... :D:D:D

Ας το σβήσει ο κύριος μοδεράτορας... το δικό μου...
 

daeman

Administrator
Staff member
Προφανώς μεταφρασμένο (when all hell freezes over), αλλά γέλασα. Το αυτόν ελπίζω και δι' υμάς ;):
Η κόλαση
Το κείμενο που ακολουθεί αποτελεί μια απάντηση που δόθηκε σε ενδιάμεσες εξετάσεις/ προόδους στη χημεία στο Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Η ερώτηση είχε ως εξής και βαθμολογούταν με έξτρα βαθμούς:
Η Κόλαση είναι εξώθερμη ή εσώθερμη;
(στη χημεία η εξώθερμη δίνει θερμότητα ενώ η εσώθερμη απορροφά).

Οι περισσότεροι φοιτητές έδωσαν απαντήσεις παρέχοντας αποδείξεις βασισμένες στο Νόμο του Boyle (ένα αέριο ψύχεται όταν αυξάνεται ο όγκος του και θερμαίνεται όταν συμπιέζεται) ή κάτι παρόμοιο.

Ωστόσο, ένας έγραψε τα εξής:
Πρώτον, πρέπει να γνωρίζουμε αν ο όγκος της κόλασης αυξάνεται με τον χρόνο. Επομένως χρειάζεται να ξέρουμε τον ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τον οποίο διαφεύγουν.
Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι όταν μια ψυχή πάει στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει. Επομένως, δεν διαφεύγουν ψυχές.
Για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο. Οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους, τότε θα πας στην κόλαση. Εφόσον υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοιες θρησκείες και εφόσον οι άνθρωποι ανήκουν σε περισσότερες από μία θρησκεία, τότε μπορούμε να εξαγάγουμε το συμπέρασμα ότι όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση. Και όπως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο αριθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.

Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε τον ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως, είναι γιατί ο Νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται αναλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.
Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις:
1. Εάν η Κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό από αυτόν με τον οποίο εισέρχονται ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η Κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.
2. Εάν η Κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από τη αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και ή πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.
Ποιά από τις 2 περιπτώσεις ισχύει;

Αν αποδεχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής, ότι "Για να κοιμηθούμε μαζί, θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση!" και αν συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθες το βράδυ όντως κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει.
Απόρροια αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση, αφού έχει παγώσει, δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει, αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο. Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού Όντος, κάτι που εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς: "Θεέ μου, Θεέ μου".

Αυτός ο φοιτητής πήρε το μοναδικό δεκάρι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Thanks, Nickel. Τόσο παλιό; Σκούριασα, φαίνεται.
Φυσικά ή μήπως χημικά; και δεν είναι αληθινό, ούτε το πόσταρα για τέτοιο.
Δεν το είχα ξαναδεί, μα δεν ξέρω και τα πάντα, μόνο τα περισσότερα. :p
Αλλά δεν μου είπες: έσκασες κανένα χαμόγελο ή το είχες ξαναδιαβάσει; :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Αλλά δεν μου είπες: έσκασες κανένα χαμόγελο ή το είχες ξαναδιαβάσει; :)
Μα δεν αποτελεί μέτρο των δημοσιεύσεων το τι μπορεί να έχω διαβάσει εγώ, που είμαι στο Ίντερνετ από τον καιρό που το μελετούσε ο Μπερνερλής. Το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει μερικές φορές από το 1997. :eek:
 
Αυτό το βρήκα εδώ ψάχνοντας για chemical affinity. (Άντε συγκεντρώσου μετά!) :)

Woman - A Chemical Analysis

Element : Woman

Symbol : Wo

Atomic Weight : Accepted as 118, but known to vary 105-175.

Discoverer : Adam

Occurrence : Copious quantities in all Urban areas, with slightly
lower concentrations in Suburban and Rural areas. Subject to seasonal
fluctuations.

Physical Properties:

1) Surface usually covered with painted film.

2) Boils at nothing, freezes without reason.

3) Melts if given special treatment.

4) Bitter if used incorrectly. Can cause headaches. Handle with
care!

5) Found in various states; ranging from virgin metal to common ore.

6) Yields to pressure applied to correct points.

Chemical Properties:

1) Has great affinity for Gold, Silver, Platinum and many precious
stones.

2) Absorbs great quantities of expensive substances.

3) May explode spontaneously if left alone on dates.

4) Insoluble in liquids, but there is increased activity when
saturated in alcohol to a certain point.

5) Repels cheap material. Neutral to common sense.

6) Most powerful money reducing agent known to Man.

Uses:

1) Highly ornamental, especially in sports cars.

2) Can greatly improve relaxation levels.

3) Can warm and comfort under some circumstances.

4) Can cool things down when it's too hot.

Tests:

1) Pure specimen turns rosy pink when discovered in natural state.

2) Turns green when placed beside a better specimen.

Caution:

1) Highly dangerous except in experienced hands. Use extreme care
when handling.

2) Illegal to possess more than one at a time.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι επίσημο! Μας πήραν είδηση!

Προφανώς γνωρίζετε την απάτη με το Νigerian letter ή, επί το πολιτικά ορθότερο αdvance-fee fraud. Εννοώ τα ηλεμηνύματα που σας γράφει η κόρη του τάδε δικτάτορα ή η ανιψιά του δείνα ρουφιάνου από μια χώρα με πολιτικά και οικονομικά προβλήματα να σας πει ότι σας διάλεξε από οχτώ δισεκατομμύρια ανθρώπους να μοιραστεί μαζί σας το φανταστικομύριο δολάρια που είχε κρύψει για τα γεράματά του ο μπαμπάς της, αλλά δεν έχει μια μικρή προκαταβολή για να ξελευτερώσει κλπ κλπ. (Και ναι, υπάρχει ακόμη κόσμος που την πατάει.)

Πριν από λίγο λοιπόν έφτασε στο ηλεγραμματοκιβώτιό μου η επόμενη παραλλαγή:

Dear Friend,

I am Mr. Christos Dallis, the Auditor General, National Bank of Greece.
In the course of my auditing, I discovered a floating fund in an account, which was opened in 1990 belonging to a dead foreigner who died in 1999. Every effort made to track any member of his family or next of kin has since failed; hence I got in contact with you to stand as his next of kin since you bear the same last name with him. He died leaving no heir or a will.

My intention is to transfer this sum of US$15.5M Dollars in the aforementioned account to a safe account overseas. I am therefore proposing that you quietly partner with me and provide an account or set up a new one that will serve the purpose of receiving this fund.

For your assistance in this venture, I am ready to part with a good percentage of the entire funds.After going through the deceased person's records and files, I discovered that:

(1) No one has operated this account since 1999
(2) He died without an heir or WILL; hence the money has been floating.
(3) No other person knows about this account and there was no known beneficiary.

If I do not remit this money urgently, it would be forfeited and subsequently converted to company's funds, which will benefit only the directors of my firm. This money can be approved to you legally as with all the necessary; documentary approvals in your name. However, you would be required to show some proof of claim, which I will provide you with and also guide you on how to make your applications.

Please reply so that I can send you detailed information on the modalities of my proposition. I completely trust you to keep this proposition absolutely confidential, if you are interested to work with me kindly forward below information:

Your First and Last Names:
Telephone and fax numbers
Occupation:
Your Age:
Your Nationality:

Best Regards,
Mr. Christos Dallis

Όλοι μαζί λοιπόν: Να βρούμε τον μίστερ Κρίστος Ντάλλις, να του τα πάρουμε, να τα δώσουμε στην κυβέρνηση και να σώσουμε την πατρίδα. :D:D:D
 
Να πώς φεύγουν τα κεφάλαια για το εξωτερικό λοιπόν.

(να υποθέσω, σε λίγο θα αρχίσουν αντίστοιχα μέιλ από την Εθνική Τράπεζα της Ιρλανδίας, κατόπιν της Πορτογαλίας και πάει λέγοντας...)
 

daeman

Administrator
Staff member
Μόλις έφτασε.

ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΞΗΣΗ
[Τελικά είναι όλα θέμα παρουσίασης;]
Υπάλληλος: Με συγχωρείτε, κύριε διευθυντά, μπορώ να σας μιλήσω;
Διευθυντής: Βεβαιότατα, έλα στο γραφείο μου.
Υ.: Όπως γνωρίζετε, είμαι στην εταιρία εδώ και δέκα χρόνια.
Δ.: Ναι, το ξέρω.
Υ.: Δεν θα σας το πω δια της πλαγίας οδού αλλά θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ζητάω αύξηση του μισθού μου. Υπάρχουν τέσσερις εταιρίες που με κυνηγάνε, αλλά ήθελα πρώτα να μιλήσω σε σας.
Δ.: Αύξηση; Θα ήθελα να σου δώσω αύξηση, αλλά δεν είναι η κατάλληλη στιγμή.
Υ.: Καταλαβαίνω τη θέση σας και γνωρίζω την υφιστάμενη ύφεση που έχει αρνητικό αντίκτυπο στις πωλήσεις, πρέπει να λάβετε όμως υπόψη σας την αφοσίωσή μου και τη σκληρή μου δουλειά επί δέκα χρόνια στην εταιρία.
Δ.: Λαμβάνοντας υπόψη αυτά που μου λες, τελικά θα σου δώσω την αύξηση δεκαπέντε τοις εκατό και πέντε μέρες επί πλέον άδεια το χρόνο. Πώς σου φαίνεται, είσαι ικανοποιημένος;
Υ.: Συμφωνώ. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και σας ευχαριστώ!
Δ.: Πριν φύγεις όμως, πες μου αν θες, ποιες είναι οι εταιρίες που τρέχουν από πίσω σου;
Υ.: Βεβαίως. Η ΔΕΗ, ο ΟΤΕ, η ΕΥΔΑΠ και η Τράπεζα για το δάνειό μου...
 
Top