metafrasi banner

Street games

Λοιπόν, ετοιμαζόμαστε ναρθούμε μεθαύριο για τα γενέθλια της εγγονής, που πηγαίνει στα προνήπια. Έχουν καλέσει τους παππούδες να πάν να μιλήσουν στα μικρά για τα παιχνίδια που έπαιζαν αυτοί κάποτε (street games, ή που παίζαμε στην αυλή του δημοτικού).

Τα παιχνίδια που θυμάμαι εγώ είναι τα εξής:

What's The Time Mr Wolf?
This game starts with the player chosen to be "on it", known as Mr Wolf, and the remaining players lined up about 20 yards behind..
However, Mr Wolf, has to play the game with their back turned to the other players.
All the players shout together, "What's the time Mr Wolf?"
The Wolf then chooses an hour of the clock between 1 and 12 o'clock.
All the players then take that number of steps toward the back of Mr Wolf.
The size of steps taken is entirely up to each player to decide.
The aim for the players is to get close enough to Mr Wolf to touch him/her! Whoever manages to touch him becomes the next Mr Wolf
Be careful though!
When asked, "what's the time Mr Wolf?" He can choose to reply "It's dinner time!"
At which point the Wolf can turn around and chase the players in order to catch one for dinner!
________________________________________
Off Ground Touch
This game is a game of touch where the only safe haven is to be found up trees, on top of dustbins, on gates and walls and fences etc. You cannot be touched if you are on the ground. But you can only stay off the ground for a count up to ten.
________________________________________
Queenie ball
In this game the person on it, throws a ball over their shoulder to be caught by one of the other players lined up behind them.
Once the ball is caught, all the players hide their hands behind their backs.
The person who is on it then picks the player they think has the ball.
If they have the ball, then they're out and the ball returned to the person on it to be thrown again.
However, if the guess is wrong, then the player who has the ball becomes on it
.

Δεν ζητάω μετάφραση του όλου κειμένου, αλλά μόνο αν μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχουν αυτά στην σημερινήν ελληνικήν νηπιακήν πραγματικότητα, και αν ναι, πώς λέγονται. Επίσης πώς λέμε* “the person who is IT” και “the one (who is) on IT” και παραλλαγές.

*Καλύτερα, πώς τα λένε αυτά παιδιά 4 χρονών!


Πάσα ιδέα ευπρόσδεκτη!

γκράσιας εκ των προτέρων
 

crystal

Moderator
Για το "the one who is on it" θα έλεγα "τα φυλάει".

Τα παιχνίδια τώρα:

Το πρώτο είναι μια παραλλαγή του "Ένα-δύο-τρία κόκκινο φως" και του "Αγαλματάκια ακούνητα αμίλητα αγέλαστα".

Το δεύτερο μού θυμίζει τα "τσιγαροποτά", που για να προστατευτείς έπρεπε να μείνεις ακίνητος και να πεις μια μάρκα τσιγάρων ή ποτών κάνοντας με τα δάχτυλα το σήμα της ειρήνης. Μέχρι να σε ελευθερώσουν, αυτός που κυνηγούσε δεν μπορούσε να σε πιάσει. Το "ελευθέρωμα" είχε δυο παραλλαγές: ή σε ακουμπούσε κάποιος άλλος λέγοντας "νερό", ή, όταν θέλαμε να το κάνουμε πιο δύσκολο (και το συμφωνούσαμε από την αρχή), άνοιγες τα πόδια και κάποιος σβέλτος περνούσε από κάτω.

Το τρίτο δεν μου λέει τίποτα, αλλά ένα αγαπημένο παιχνίδι όπου πετάς την μπάλα ψηλά είναι οι ψείρες - μόνο που εμείς το παίζουμε τα καλοκαίρια στην παραλία παίζαμε διαλέγοντας ονόματα χωρών, κατά προτίμηση όσο πιο περίεργα κι εξωτικά γίνεται, κι όχι χρησιμοποιώντας τα κανονικά μας ονόματα.
 
Κανένα από τα τρία δεν μου θυμίζει κάποιο από αυτά που έπαιζε ο γιος μου στο νηπιαγωγείο.

Παρόλα αυτά το τελευταίο μόνο θα μπορούσε να είναι μακρινός εξάδελφος του "μπιζ" στο οποίο οι υπόλοιποι παίκτες χτυπάνε τον έναν επιλεγμένο παίκτη που έχει γυρισμένη την πλάτη ελαφρά στον ώμο και μετά αρχίζουν και γυρίζουν τα χέρια τους κυκλικά στον αέρα κάνοντας τον ήχο της μύγας "μπιζζζζζζζζ". Τότε εκείνος πρέπει να βρει ποιος τον χτύπησε και αν το βρει παίρνει τη θέση του στην ομάδα και γίνεται ο άλλος ΙΤ.

Δυστυχώς δεν μου έρχεται καθόλου πώς μπορεί να λέγεται ο ΙΤ... Ίσως βοηθήσει κάποιος άλλος. :)
 
Τα φυλάει είναι περισσότερο στο κρυφτό. Δεν θυμάμαι αν το χρησιμοποιούμε σε άλλες περιπτώσεις.

Το δεύτερο, τώρα που το θυμήθηκα φέρνει κάτι κι από αμπάριζα.
 
Το "τα φυλάει" το χρησιμοποιούμε και σε άλλες περιπτώσεις. Το θυμάμαι στα "αγαλματάκια ακούνητα" και το "κρυφτοκυνηγητό".
Μήπως είναι "η μάνα"; Δε θυμάμαι όμως σε ποια παιχνίδια χρησιμοποιούσαμε τη "μάνα"...
 
Συμφωνώ ότι το άτομο που είναι on it είναι αυτός που «τα φυλάει» ή σε άλλα παιχνίδια «η μάνα». Για το τρίτο παιχνίδι συμφωνώ με τον Αζυμούθιο ότι θυμίζει πολύ το μπιζ μόνο που στη δική μας έκδοση είναι με δάχτυλα και όχι με μπάλα. Για τα άλλα δεν υπάρχει αντιστοιχία εκτός αν τα θεωρήσουμε παραλλαγές οπότε το πρώτο όντως μοιάζει με αυτά που αναφέρει η Κρίσταλ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ίσως άσχετο: Εμείς πάντως όταν παίζαμε μια μορφή tag, στο αντίστοιχο "you're it!" λέγαμε «πάρε την κασίδα!» ή κάτι ανάλογο.
 
Σας ευχαριστώ όλους.
Μόλις έμαθα ότι η παράσταση αρχίζει αύριο στις 11.30. Ακόμα στην Αγγλία είμαστε και εγώ ακόμα να κάνω τη βαλίτσα... :-)
 
Top