metafrasi banner

starter punch

Μεταφράζω έναν κατάλογο με εργαλεία και μεταξύ αυτών είναι και το starter punch. To punch είναι γενικά πόντα ή ζουμπάς.
Επίσης, υπάρχει διαφορά ανάμεσα σ'αυτές τις δύο ελληνικές λέξεις (πόντα και ζουμπάς); Γιατί τα λεξικά μου δίνουν και τα δύο για το punch αλλά σε έναν κατάλογο ελληνικής εταιρίας που μπήκα δίνει σε άλλα εργαλεία το ένα και σε άλλα το άλλο (αν και μοιάζουν πολύ).
 
Αν δεν απατώμαι, με τον ζουμπά ανοίγουμε τρύπες. Με την πόντα, μαρκάρουμε (ποντάρουμε). Αλλά νομίζω ότι χρησιμοποιείται το ίδιο εργαλείο και για τις δύο χρήσεις, οπότε είναι το ίδιο.

Με βάση αυτά που βλέπω, τo starter punch είναι:

...so I can use a starter punch to mark my hole positions in the metal:

Έχει και εικόνα που δείχνει τι ακριβώς κάνει.
 
Κοίτα εδώ. Ίσως οι φωτογραφίες βοηθήσουν κάποιον να σου δώσει το όνομα του εργαλείου.
 

Elsa

¥
Όπως τα λέει ο Ambrose:
-Η πόντα σημαδεύει

-Ο ζουμπάς κάνει τρύπες


Για τη μετάφραση όμως δεν είμαι σίγουρη αν είναι όπως παρακάτω

-Πόντα = center punch


-Ζουμπάς 1 = pin punch,

και -Ζουμπάς 2 = starter punch
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
Το πρόβλημά μου είναι ότι στον κατάλογο δεν λέει αν τρυπάνε ή αν σημαδεύουν ούτε φαίνονται τα εργαλεία στις εικόνες, και επιπλέον για το σημάδεμα έχει και τη λέξη scriber. Μπέρδεμα...
Έλσα, η μετάφραση ζουμπάς για το starter punch έρχεται σε αντίθεση με το αγγλικό παράθεμα του Ambrose παραπάνω που το παρουσιάζει σαν πόντα, αφού σημαδεύει.
 
Anef,

νομίζω ότι πρώτα σημαδεύει και μετά τρυπάει με το ίδιο εργαλείο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχει και αυτός ο ορισμός του starter punch:
A tool used to start the removal of pins, shafts, or rivets by breaking them loose; longer and thinner than a drift punch
http://www.motorera.com/dictionary/ST.HTM#StarterPunch
Αλλά ας μη σας μπερδεύω.

Πολύ θα ήθελα να μπορούσαμε να φτιάξουμε όρο ποντοζουμπάς.
 
Νομίζω ότι είναι για διάφορες χρήσεις. Εδώ, ορίζει τους διαφορετικούς τύπους ζουμπάδων και τι κάνουν.

"Starter Punch
# Used to make a starter mark that can be enlarged with a pin punch.
# Generally ranges in length from 4” to 7”.


Χρησιμοποιείται γι' αυτό που λέει ο Νίκελ, αλλά και για το αντίθετο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πολύ θα ήθελα να μπορούσαμε να φτιάξουμε όρο ποντοζουμπάς.
Λυγμ, λυγμ — και να μείνουν ο εγκρουστήρ και ο στιγεύς απ' όξω; :( :D
 
Top