metafrasi banner

Slay the beast

Jimakos

New member
Γεια σας,
η έκφραση που ψάχνω είναι το Slaying the (media) beast. Είναι ο τίτλος κειμένου που αφορά προβλήματα που προκύπτουν από το γεγονός ότι και η πληροφορία και ο πολιτισμός κυριαρχούνται από εταιρίες και την ιστορία δημιουργίας του MediaChannel – έναν, διεθνούς πλέον φήμης, δικτυακό τόπο άσκησης κριτικής στα παγκόσμια μέσα ενημέρωσης εστιασμένο στη δημοσιογραφία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρότι στο pat the beast είχα προτείνει το «κτήνος», εδώ προτιμώ να κινηθώ ανάμεσα σε θηρίο και δράκο και ν' αφήσω τον άι-Γιώργη να τα βγάλει πέρα. Η «δρακοκτονία», το να σκοτώνεις το θεριό, συμβολίζει το θρίαμβο του καλού εναντίον του κακού.

Ερωτήματα τώρα: ποιο είναι το «θεριό» στο κείμενό σου; Όλα τα ΜΜΕ; Και υπάρχει η διάσταση της εξόντωσης στο κείμενό σου; Η κριτική θα σκοτώσει ποιο θεριό ακριβώς;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν διαβάζατε «ο Μιντιόταυρος», θα πήγαινε το μυαλό σας στον παραλληλισμό με τον Μινώταυρο;
 

EleniD

New member
Αν έχεις την ευχέρεια να παίξεις, μπορείς να αναφερθείς στον "Μιντιόσαυρο" - "έκλεψα" την ιδέα σου και έκανα τηλεμεταφορά του τέρατός σου ακόμη βαθύτερα στο χρόνο! Νομίζω πως, στο ίδιο πνεύμα, με την κατάληξη -σαυρο αντί για -ταυρο το μυαλό πάει πιο εύκολα στο σημείο που θέλεις, δηλαδή σε κάποιον τρομαχτικό δεινόσαυρο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο μιντιόσαυρος θα πρότεινα να μπει στους πρωτολογισμούς — όχι δηλαδή στις λεξιπλασίες, αλλά στις σοβαρές προτάσεις για νεολογισμούς. Mediasaurus, ωστόσο, ήταν ο τίτλος ομιλίας του μακαρίτη Μάικλ Κράϊτον για την παρακμή των παραδοσιακών ΜΜΕ, οπότε ο «δεινόσαυρος» πίσω από το σχηματισμό της λέξης δεν είναι τόσο «δεινός» όσο προγραμματισμένος να εκλείψει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Νεολογισμοί που έχουν προκύψει από λεκτική διασταύρωση με τη λ. δεινόσαυρος είναι ο γκαντεμόσαυρος, ο καμπουρογαμόσαυρος και ο δανειόσαυρος. Προσδίδει τελικά η σύνθεση αυτή την έννοια του τερατώδους; Σε κάποιες λέξεις ναι, σε άλλες πάλι μάλλον όχι. Οψόμεθα, λοιπόν. :)
 

Jimakos

New member
Ερωτήματα τώρα: ποιο είναι το «θεριό» στο κείμενό σου; Όλα τα ΜΜΕ; Και υπάρχει η διάσταση της εξόντωσης στο κείμενό σου; Η κριτική θα σκοτώσει ποιο θεριό ακριβώς;

Το θεριό στο κείμενο είναι όλα τα κυρίαρχα ΜΜΕ, τα mainstream, άρα που καταλήγουμε; Σκοτώνοντας το Μιντιόσαυρο; δε μου πολυκάθεται, σκοτώνοντας το μιντιακό θεριό;;;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα πρέπει να κρατήσουμε τον μιντιόσαυρο για τους δεινόσαυρους του χώρου με τη σημασία που χρησιμοποιούμε κι εμείς τους δεινόσαυρους, ιδ. στην πολιτική.
Δεν έχω πρόβλημα με την πρότασή σου («Σκοτώνοντας το μιντιακό θεριό»), αν εξαιρέσεις τη χρήση της μετοχής, αλλά θέλουν κάποιοι να «σκοτώσουν» τα παραδοσιακά μίντια;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το μιντιοθήριο το απορρίπτουμε; Και δεν θα βόλευαν εδώ τα μιντιοθήρια; (Ή μπορεί να νομίσει κανείς ότι πρόκειται για μεγαλοδημοσιογράφους, μεγαλοεκδότες κλπ);

Α, ναι: Εγώ θα έβαζα τίτλο Θάνατος στα μιντιοθήρια!
 
Last edited:
Top