metafrasi banner

sawgrass

GeorgeA

Member
Γεια σας,

Έχω φάει τον κόσμο να βρω πώς λέμε στα ελληνικά το sawgrass και δεν τα έχω καταφέρει.

Από το sawgrass βρήκα κι αυτό αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Το απόσπασμα του κειμένου στο οποίο αναφέρεται λέει:

In the Philippines.(.. )it’s impossible to walk through saw grass – it tears, it’s tall, it’s over your head and it just tears your clothes to ribbons, it just tears them right off. It tears your boots off of your feet. ...
Μήπως γνωρίζει κανείς πώς το λέμε στα ελληνικά;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βλέπω ότι το sawgrass ανήκει στο γένος Cladium.
Cladium (Fen-sedge, Sawgrass or Twig-sedge) is a genus of large sedges, with a worldwide distribution in tropical and temperate regions.
Το sedge αποδίδεται στα ελληνικά ξιφάρα, σπαθόχορτο, μαχαιρίδα. Βέβαια, σύμφωνα με τις εικόνες, το σπαθόχορτο είναι ένα βότανο που μοιάζει διαφορετικό από το sawgrass.

Εδώ
μιλάει για ένα Cladium Mariscus, αλλά δεν το αποδίδει στα ελληνικά.

Εδώ είναι ένα pdf που μιλάει για παρόχθια βλάστηση και ονομάζει "μαχαιρίδα" το Cladium Mariscus.

Α. και γενικά αυτά μπορεί να λέγονται βούρλα, νομίζω.
 

GeorgeA

Member
Ευχαριστώ Αλεξάνδρα.

Ναι, το σπαθόχορτο είναι πολύ κοντό.

Στο κείμενό μου, μιλάει για φυτά που έχουν ύψος όσο ενός ανθρώπου και που σου ξεσχίζουν τα ρούχα όταν προσπαθείς να περάσεις ανάμεσά τους.
'Ίσως να χρησιμοποιήσω τα βούρλα αν δε βρω κάτι άλλο.
 

bernardina

Moderator
Eδώ το λέει επίσης σπαθόχορτο, αλλά αναφέροντας και το λατινικό του όνομα, cladium mariscus.

Στο δυτικό κυρίως τμήμα της λίμνης και κοντά στον οικισμό των Βρυττών, όπου διατηρούνται ενεργοί επιφανειακοί τυρφώνες, σχηματίζονται υγρά λιβάδια, με κυρίαρχο φυτό το σπαθόχορτο Cladium mariscus και χαρακτηριστικά είδη τα καλάμια, τα ψαθιά και τα βούρλα...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στα ελληνικά, σπαθόχορτο είναι το βάλσαμο, αγγλιστί St John's wort:

Η επιστημονική ονομασία του βάλσαμου (ή σπαθόχορτου) είναι Hypericum perforatum ενώ του υπο συζήτηση είναι Cladium. Αυτό το τελευταίο εδώ αναφέρεται ως «κλάδιο» και «κοψιάς», το οποίο έχει και κάποια ευρήματα στο Γούγλη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν έγραφες φυτολογία, θα σου έλεγα να βρεις ποια ποικιλία του φυτού υπάρχει σε εκείνα τα μέρη, να τη γράψεις στα λατινικά. Διότι, αφού είναι φυτό εκείνης της περιοχής, δεν μπορείς να το περιγράψεις σωστά με το όνομα ενός δικού μας φυτού. Στο δικό σου κείμενο γράψε πολλά και περιγραφικά:

it’s impossible to walk through saw grass –
είναι αδύνατο να περπατήσεις / να ανοίξεις δρόμο μέσα από τα πανύψηλα κοφτερά φύλλα της λόχμης

Δεκτή κάθε πρόταση σ' αυτό το μοτίβο.
 

GeorgeA

Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ναι, τελικά το εκφράζω περιγραφικά.
 
Top