metafrasi banner

Resting muscle cells

Καλημέρα!

Η πρόταση έχει ως εξής:

Cells with lower metabolic demands -like skin cells, liver cells and resting muscle cells- can last for an hour or longer without blood flow before dying.

Πάμπολλα τα αποτελέσματα στο google για τους "resting muscles", αλλά έχει γνωρίζει κανείς πώς ονομάζονται (επισήμως) στα ελληνικά;

Ευχαριστώ πολύ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ξέρω την κατάσταση μυϊκής χάλασης για τα μυϊκά κύτταρα (μυϊκές ίνες) αλλά δεν είμαι βέβαιη ότι δεν υπάρχει και άλλος όρος.
 
Ευχαριστώ πολύ Αλεξάνδρα. Μου έδωσες ακόμα μια διάσταση, ότι δηλαδή οι resting muscles ενδέχεται να μην είναι κάποιοι συγκεκριμένοι μύες, αλλά οποιοσδήποτε μυς που βρίσκεται στην κατάσταση χάλασης που αναφέρεις...Τι απ' τα δυο να ισχύει άραγε;...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Είναι οπωσδήποτε γενικός όρος το resting muscle. Δεν είναι κάποιο είδος μυός, είναι οποιοσδήποτε μυς βρίσκεται σε χάλαση, δηλαδή χαλάρωση. Η φράση που ανέφερες, δηλαδή κύτταρα με χαμηλότερες μεταβολικές ανάγκες, αυτό λέει: τα δερματικά κύτταρα, τα ηπατικά κύτταρα και οι μυϊκές ίνες που βρίσκονται σε χάλαση. Απλώς δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος όρος για το resting εκτός από τον περιφραστικό "σε χάλαση".
 
Αλεξάνδρα, το κοίταξα λίγο και δεν βρήκα κάποια λιγότερο περιφραστική έκφραση. Δεν πειράζει όμως, με βοήθησε πάρα πολύ κι αποφάσισα να το πω "σε χάλαση"...ε, δεν χάλασε (!) κι ο κόσμος δα...

Καλή δουλειά
 
Top