Recordable CD or DVD that contains data appears blank in Windows XP

Zazula

Administrator
Staff member
Θέλω να δω:
1. Αν κάτι αλλάζει στο Nero χωρίς το verification.
2. Αν γράφονται τα dvd κανονικά με το CDBurnerXP (βλ. παραπάνω).
3. Τα αποτελέσματα του τεστ Discovery με το ImgBurn (http://www.imgburn.com/).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τώρα δοκίμασε σε παρακαλώ με το πρόγραμμα CDBurnerXP (βλ. #13 & #15), το οποίο γράφει ΚΑΙ dvd, να δεις αν γράφει κανονικά.
Η αρχική μου ερώτηση ήταν, μα πώς γράφει dvd; Όταν βάζω dvd αντί για cd στο drive, μου ζητάει να βάλω ένα cd μέσα.

Αλλά μετά πρόσεξα κάτι: όταν βάζω μέσα στο drive ένα cd, μου δείχνει ότι βλέπει ένα κενό cd και μου δείχνει τη χωρητικότητά του 702 mb. Όταν βάζω στο drive ένα κενό dvd, μου δείχνει 0 bytes κατειλημμένα, αλλά και μηδέν ελεύθερο χώρο!

Έχω και δεύτερο ντράιβ, παλιότερο, που είναι μόνο ανάγνωσης, όχι εγγραφής, αυτό δεν βλέπει τίποτα κενό, ούτε τα cd ούτε τα dvd, και μου ζητάει να βάλω δίσκο μέσα, ενώ υπάρχει δίσκος.

Και τα δύο βλέπουν κανονικά cd και dvd που ήταν γραμμένα παλιότερα, πριν αρχίσει να συμπεριφέρεται τρελά. Να υποθέσουμε ότι έχει πειραχτεί κάτι που δίνει σ' αυτά τα δυο ντράιβ τη δυνατότητα να βλέπουν και να αναγνωρίζουν τους κενούς δίσκους; Και στη συνέχεια, ό,τι γράφεται σ' αυτούς τους αόρατους δίσκους, εξακολουθούν να το θεωρούν αόρατο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νέο update:
Με το imgburn έγραψα ένα dvd με το ίδιο περιεχόμενο όπως τα προηγούμενα, τα ζαβά, το οποίο βγήκε εντελώς κανονικό, ορατό και από τα δύο ντράιβ του μηχανήματος..

Δεν φταίνε, λοιπόν, τα ντράιβ; Φταίει ο Νέρων; Μα ο χθεσινός Νέρων δεν είναι ίδιος με τον σημερινό, αφού αγόρασα και την τελευταία έκδοσή του! Και επίσης, το ίδιο φαινόμενο, να παρουσιάζονται ως κενά, έχουμε και στα dvd που γράφτηκαν με το StarBurn, όχι μόνο με τον Νέρωνα! Και τα κενά γιατί φαίνονται σαν να μην έχουν χώρο για να γράψεις τίποτα;

ΑΜΑΝ!!!!

Προσθήκη: Λάθος! Είναι ορατό μόνο από το ντράιβ ανάγνωσης. Από το ντράιβ εγγραφής αντιμετωπίζεται πάλι σαν κενό. Μόνο αμέσως μετά την εγγραφή φαίνονταν τα αρχεία, όταν το έβγαλα και το ξαναέβαλα, τώρα φαίνεται σαν κενό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λοιπόν, ανακεφαλαιώνω:
Το πρόβλημα είναι στο ντράιβ εγγραφής. Γράφει, αλλά μετά δεν τα διαβάζει. Τώρα που τα δοκιμάζω ένα-ένα στο άλλο ντράιβ, τα βλέπω. Θα μου πεις, γιατί δεν τα δοκίμασα νωρίτερα στο δεύτερο ντράιβ; Έλα, ντε. Πρώτον επειδή είναι στο ίδιο κομπιούτερ και όχι σε άλλο. Δεύτερον, επειδή αυτό το ντράιβ είναι παλιό και συνέχεια κολλάει και μου βγάζει την ψυχή για να το ανοίξω. Οπότε, το αγνοώ συνήθως, σαν να μην υπάρχει.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μετά το ραπάπ καταλήγω στα εξής: Δεν μπορούμε εντέλει να αθωώσουμε τον φακό τού ντράιβ. Ωστόσο το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι το να δοκιμάσουμε ένα άλλο ντράιβ εγγραφής, διαπιστωμένα καλής λειτουργικής κατάστασης. Αν μπορείς να κάνεις υπομονή μπορώ να σου φέρω ένα από τα δικά μου να δοκιμάσεις, ειδάλλως αγοράζεις ένα (είναι πλέον πάμφθηνα) και μάλιστα σε μορφή bulk (ώστε να έχεις τη δυνατότητα να το επιστρέψεις, εάν τελικά δεν λυθεί το πρόβλημα) και βλέπεις τι γίνεται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευχαριστώ, Ζαζ! Θα δω πώς θα το χειριστώ. Αφού τουλάχιστον γράφει, μπορώ να έχω τη σιγουριά ότι βγαίνουν γραμμένα τα dvd, και όχι άγραφα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα κλείσω αυτό το θέμα με μια παρατήρηση που προήλθε από τον φίλο Diceman:
Το φαινόμενο να παρουσιάζονται ως άγραφα πιθανόν να περιορίζεται μόνο σε υλικό της TDK. Μόλις πήγα και αγόρασα άλλης μάρκας DVD, το πρόβλημα δεν υπήρχε. Βέβαια, τα DVD της TDK δεν τα χρησιμοποιούσα πρώτη φορά. Βγήκαν από ένα πακέτο 50 τεμαχίων που ήταν ήδη στη μέση, και πρώτη φορά το παρουσίασαν, άρα κάποιο ρόλο πρέπει να παίζει και η κατάσταση του hardware.
Στο παρελθόν, όταν είχε ξαναπαρουσιαστεί το φαινόμενο, ήταν πάλι με TDK, διαπιστώνω τώρα, αλλά δεν τα είχα γράψει εγώ στο δικό μου μηχάνημα, ήρθαν από αλλού.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι αποδώ η ίδια γνώμη για τη συγκεκριμένη μάρκα.
Ακόμα και σε χύμα, ανώνυμα δισκάκια, δεν αντιμετώπισα τόσα προβλήματα όπως με αυτά.
Για σουβέρ δεν κάνουν και η χρήση τους σαν περιστεροαπωθητικά έχει αμφίβολα αποτελέσματα και ενοχλεί τα μάτια, όχι μόνο από άποψη αισθητικής:


Σίγουρη και καθόλου ενοχλητική είναι αυτή η λύση :D:
 
Top