metafrasi banner

ranking member

Στο κείμενό μου γίνεται λόγος για ranking member της United States House Armed Services Committe. Εδώ λέει γενικά ότι το ranking member είναι το second-most senior member μιας επιτροπής.
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αποδοθεί σαν αντιπρόεδρος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το άρθρο της γουίκη, όπου παραπέμπεις, δεν λέει μόνο αυτό. Λέει ότι υπάρχουν δύο χρήσεις, ανάλογα με την κοινοβουλευτική επιτροπή (και τη σχετική παράδοση), οπότε θα πρέπει να δεις το συγκείμενό σου:

Άλλοτε είναι το δεύτερο αρχαιότερο μέλος που προέρχεται από το κόμμα της πλειοψηφίας και άλλοτε είναι το αρχαιότερο μέλος που προέρχεται από το κόμμα της αντιπολίτευσης (που --πρόσεξε τη διατύπωση της γουίκη-- αν και συνηθίζεται, λέει, στα μέσα, δεν είναι σωστή, αλλά θα έπρεπε ακριβέστερα να λέγεται ranking minority member).

Επομένως, υπάρχει ο κίνδυνος να έχεις τη δεύτερη περίπτωση, οπότε η επιλογή της απόδοσης ως αντιπροέδρου μπορεί να είναι επαρκής και ασφαλής μόνο αν δεν σου δημιουργήσει γενικότερα προβλήματα κατανόησης του κειμένου, καθώς στα δικά μας ανάλογα θεσμικά όργανα και ο πρώτος αντιπρόεδρος προέρχεται σχεδόν πάντα από την πλειοψηφία. Διαφορετικά, αν είναι αντιπρόεδρος προερχόμενος από την αντιπολίτευση, κι αυτό έχει σημασία στο κείμενό σου, θα πρέπει κάπως να το ξεκαθαρίσεις.
 
Το συγκεκριμένο άτομο αποκαλεί τον εαυτό του ranking member της επιτροπής κατά την έναρξη μιας ακροαματικής διαδικασίας και επίσης διευκρινίζει ότι θα προεδρεύσει στη συγκεκριμένη διαδικασία. Στη συνέχεια ακολουθεί η ανάκριση ενός στρατιωτικού. Πιστεύω ότι το αντιπρόεδρος είναι επαρκές από τη στιγμή που πρόκειται για λογοτεχνία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, η ακριβής και ασφαλέστερη απόδοση είναι το αρχαιότερο μέλος, αν δεν θέλεις να δώσεις εξηγήσεις στον αναγνώστη. Για βόλεμα, φτάνει το αντιπρόεδρος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και το αρχαιότερο μέλος μπορεί να αρκεί, νομίζω, ίσως με μια διατύπωση, π.χ. «Ως αρχαιότερο μέλος θα προεδρεύσω» κλπ. Είναι συνηθισμένη κοινοβουλευτική διαδικασία να προεδρεύει το αρχαιότερο μέλος απόντος του θεσμικά προεδρεύοντος (π.χ. και σε εμάς, κατά την εκλογή προέδρου Βουλής).
 
Αναρωτιέμαι αν το "δεύτερο τη τάξει μέλος" της επιτροπής θα ήταν τόσο αφόρητα καθαρευουσιάνικο (ή μήπως, τελικά, ανακριβές).
 
Top