metafrasi banner

power drive

tuna

¥
και power-driven - στην ψυχολογία...
Καιρό τώρα με παιδεύει και φοβάμαι ότι ακολουθώ μεσοβέζικες λύσεις. Υπάρχει μια επίσημη απόδοση που όλο αυτό τον καιρό μου διαφεύγει;
 
Η στάνταρ απόδοση του drive είναι ορμή (και ενόρμηση, αλλά σε ψυχαναλυτικό πλαίσιο), αλλά μάλλον δεν σου λέω κάτι καινούργιο. Το βλέπω κομματάκι δύσκολο να αποδώσεις τα drive και driven με ομόρριζες λέξεις.

Είναι εύκολο να δώσεις μερικά παραδείγματα;
 

tuna

¥
Η στάνταρ απόδοση του drive είναι ορμή (και ενόρμηση, αλλά σε ψυχαναλυτικό πλαίσιο), αλλά μάλλον δεν σου λέω κάτι καινούργιο. Το βλέπω κομματάκι δύσκολο να αποδώσεις τα drive και driven με ομόρριζες λέξεις.

Είναι εύκολο να δώσεις μερικά παραδείγματα;

Ο όρος διατρέχει όλο το δοκίμιο (που έχει για θέμα του τον ναρκισσισμό). Ένα παράδειγμα με το power-driven (επειδή ήταν η τελευταία φράση που μετέφρασα και μου είναι πρόχειρη): In the narcissistic condition, the contrasexual dominant is always disordered - either rendered ineffectual or power-driven. Μη με ρωτήσεις τώρα πώς απέδωσα το contrasexual dominant ...
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, για να μη σας στερώ κι εγώ τα ωραία, αυτός που ελαύνεται από ορμές είναι ορμήλατος. (Το ελαύνεται το έχουν τα λεξικά, το ορμήλατος αμφιβάλλω.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω ότι τα λεξικά έχουν πάντως τον οιστρήλατο και την οιστρηλασία. Τον ορμήλατο δεν είμαι ο πρώτος που τον γράφω· δεν ξέρω τι συμβαίνει με την ορμηλασία.
 
Το power drive δεν είναι κυριαρχική ενόρμηση; Τι λένε οι γνωρίζοντες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη για τα άσχετά μου, ήμουν σε άλλο κεφάλαιο. :)

Το power drive δεν είναι περίπου κάτι σαν εξουσιομανία; Δηλαδή το κίνητρο της εξουσίας, της ισχύος;
 

tuna

¥
Συγγνώμη για τα άσχετά μου, ήμουν σε άλλο κεφάλαιο. :)

Το power drive δεν είναι περίπου κάτι σαν εξουσιομανία; Δηλαδή το κίνητρο της εξουσίας, της ισχύος;

Μην απολογείσαι - αυτό το "ελαύνεται από ορμές" πολύ θα μου χρησιμεύσει!
Ναι, έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ το power drive. Και μέχρι στιγμής το μεταφράζω με διάφορους τρόπους (όπως βολεύει κάθε φορά). Όμως, η κυριαρχική ενόρμηση που προτείνει ο Themis μήπως είναι τελικά σωστή;
 
Μην απολογείσαι - αυτό το "ελαύνεται από ορμές" πολύ θα μου χρησιμεύσει!
Μα ο power-driven δεν «ελαύνεται από ορμές» γενικά αλλά από την ορμή της εξουσίας.

Όμως, η κυριαρχική ενόρμηση που προτείνει ο Themis μήπως είναι τελικά σωστή;
Εκτός του ότι η ενόρμηση δεν ταυτίζεται απόλυτα με την ορμή και χρησιμοποιείται κυρίως στην ψυχαναλυτική θεωρία (βλέπε ενόρμηση της ζωής και ενόρμηση του θανάτου), η αναζήτηση για "κυριαρχική ενόρμηση" εμφανίζει μόνο 2 σελίδες: αυτήν εδώ, και μία από το greekbdsmcommunity.com. Όσο πάει γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον...
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Θέμις ρωτά τους γνωρίζοντες, οπότε δεν μπορώ να του απαντήσω. Δεν γνωρίζω την ορολογία, μόνο τους καθημερινούς όρους: την εξουσιομανία, την εξουσιολαγνεία, την τάση για εξουσία. Γενικά, επειδή η «ισχύς» δεν είναι εύπλαστη, κυριαρχεί η «εξουσία» και ο «εξουσιαστικός», π.χ. παιχνίδια εξουσίας (power games). Και να και η εξουσιαστική ορμή.


(Το «ελαύνεται από ορμές» μπορεί να είναι χρήσιμο αλλού, όχι εδώ. Είπα, ήμουν σε άλλο κεφάλαιο...)
 
Top