metafrasi banner

pescatarian = ιχθυοχορτοφάγος

giannisa

Member
Καλημέρα και καλό μήνα.

Θεωρώ ότι αυτές οι 2 αποδόσεις (Ιχθυοφυτοφαγία, Ψαροφυτοφαγία) είναι, μάλλον, οι βέλτιστες.
Εάν, όμως, έχετε να προτείνετε και κάποιες άλλες, θα με ενδιέφερε.

Most simply, a pescatarian is someone who doesn't eat red meat or poultry, but does eat fish and other seafood. The term pescatarian was coined in the early 1990s and is a combination of the Italian word for fish, “pesce,” and the word “vegetarian.”

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

cougr

¥
Νομίζω περισσότερο συνηθίζεται το "ιχθυοχορτοφαγία".
pescatarian - ιχθυοχορτοφάγος
pescatarianism - ιχθυοχορτοφαγία
 

giannisa

Member
Νομίζω περισσότερο συνηθίζεται το "ιχθυοχορτοφαγία".
pescatarian - ιχθυοχορτοφάγος
pescatarianism - ιχθυοχορτοφαγία
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως, το "ιχθυο" είναι προτιμότερο από το "ψαρο".

Το "χορτοφαγία" έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ διότι δεν είναι ακριβές:
οι άνθρωποι που εφαρμόζουν την "χορτοφαγία" δεν τρώνε μόνο "χόρτα" αλλά και άλλες φυτικές τροφές (π.χ. φρούτα, λαχανικά, όσπρια, δημητριακά κ.ο.κ.).
Για αυτόν τον λόγο θεωρώ ότι η φυτοφαγία αποδίδει πιο ολοκληρωμένα τις διατροφικές επιλογές
 

m_a_a_

Active member
Το "χορτοφαγία" έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ διότι δεν είναι ακριβές:
οι άνθρωποι που εφαρμόζουν την "χορτοφαγία" δεν τρώνε μόνο "χόρτα" αλλά και άλλες φυτικές τροφές
Ναι μεν, αλλά...

Υποθέτω ότι ο λόγος που πολλοί προσπερνούν την εν λόγω ανακρίβεια και εμμένουν στη «χορτοφαγία», είναι γιατί θέλουν τη διάκριση ανάμεσα σε vegan και herbivore.
 

giannisa

Member
Ναι μεν, αλλά...

Υποθέτω ότι ο λόγος που πολλοί προσπερνούν την εν λόγω ανακρίβεια και εμμένουν στη «χορτοφαγία», είναι γιατί θέλουν τη διάκριση ανάμεσα σε vegan και herbivore.
Πράγματι, δεν υπάρχει ομοφωνία.

Ωστόσο, θεωρώ ότι ο λόγος που πολλοί άνθρωποι εμμένουν στην εν λόγω ανακρίβεια είναι διότι, μάλλον, δεν έχουν εξετάσει και άλλες ιδέες. Για παράδειγμα, όταν με ενδιαφέρει να αναφερθώ:
- σε "herbivore" επιλέγω "φυτοφαγία" ή - εάν γνωρίζω το είδος της φυτοφαγίας - λακτο-φυτοφαγία, λακτο-ωο-φυτοφαγία, ωο-φυτοφαγία, και
- σε "vegan" επιλέγω "αποκλειστική φυτοφαγία", "αυστηρή φυτοφαγία" ή "100% φυτοφαγία".

Θεωρώ ότι η διάκριση από την vegan διατροφή υποδηλώνεται καλύτερα με αυτόν τον τρόπο, αν και είμαι σίγουρος ότι σε αυτό το σημείο υπάρχει αρκετός χώρος για διατύπωση διαφορετικής γνώμης.
 
Top