metafrasi banner

one-way relay station

Μιλάει διάσημη Αμερικανίδα ψυχίατρος, η οποία βοηθούσε στο δικαστήριο περιπτώσεις ανθρώπων που κατηγορούνταν άδικα για σοβαρά ποινικά αδικήματα. Κάθε μήνα λάμβανε χιλιάδες επιστολές τέτοιων ανθρώπων:

My home became a one-way relay station for these people and my phone bills were hundreds of dollars each month and I knew I couldn't help them unless I could scientifically prove that….

Ακόμα κι αν πούμε (δεν ξέρω καν αν λέγεται έτσι) σταθμός αναμετάδοσης/μεταφοράς μονής κατεύθυνσης, και πάλι δεν βγαίνει νόημα με την υπόλοιπη πρόταση. Μήπως η Δρ. εννοεί ότι αναγκαζόταν να κάνει πολλές τηλεφωνικές κλήσεις σε όλους όσους της έστελναν τις επιστολές, με αποτέλεσμα να έχει υπέρογκους λογαριασμούς τηλεφώνου; Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Έχει κανείς καμιά καλύτερη ιδέα;

Ευχαριστώ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ καταλαβαίνω ότι είναι σαν να λέει, "Το σπίτι μου έγινε τηλεφωνικό κέντρο", επειδή αναγκαζόταν να κάνει όλα αυτά τα τηλεφωνήματα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η λειτουργία του «one-way relay station» περιγράφεται από την παροιμία «τα λέει στην πεθερά για να τ' ακούει η νύφη». Ήταν η κυρία το μοναδικό άτομο στο οποίο μπορούσαν να απευθυνθούν. Το μοναδικό τους αποκούμπι. (Με αυτό το τελευταίο θα το απέδιδα εγώ, αλλά είμαι συχνά θρασύς στην προδοσία των μεταφράσεων.) Αλλιώς: κέντρο παραπόνων.
 
Top