metafrasi banner

Northern Cyprus

Tonia

¥
Μην με κράξετεΚαλησπέρα! Ελέγχω μια λίστα χωρών και έπεσα στο Northern Cyprus. Η μεταφράστρια το έχει αφήσει έτσι. Να κάνω το ίδιο; Να γράψω Βόρεια Κύπρος; Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει επίσημη αναγνωρισμένη ονομασία; Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν η ερώτησή μου είναι αφελής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καθόλου αφελής ερώτηση δεν είναι. Τα θέματα αυτά είναι από τα πιο δύσκολα μεταφραστικά και συνήθως λύνονται κατά την επιθυμία του πελάτη. Επειδή προφανώς δεν μπορείς να γράψεις «το ψευδοκράτος» ή τα «Κατεχόμενα», ούτε και «η λεγόμενη ΤΔΒΚ», μια λύση είναι το σκέτο ΤΔΒΚ, ενδεχομένως μέσα σε εισαγωγικά. Μια άλλη λύση είναι το «Βόρεια» Κύπρος σε εισαγωγικά. Μια άλλη λύση είναι το TRNC σε εισαγωγικά (ολόκληρο ή μόνο το R) και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Σε κάθε περίπτωση, θα έλεγα ότι πρέπει να επισημάνεις το πρόβλημα στον πελάτη δεδομένου ότι οι χρήστες της ελληνόφωνης έκδοσης είναι σχεδόν πάντα ευαισθητοποιημένοι σε αυτές τις περιπτώσεις, ιδιαίτερα στο «Βόρεια Κύπρος». Επίσης καραδοκούν πάντα και οι πελάτες της άλλης πλευράς. Ίσως αποφασίσει ότι πρόκειται για πολύ μικρή αγορά σε σχέση με την πιθανή φασαρία και δεν του χρειάζεται η καταχώριση για την ελληνόγλωσση έκδοση.
 

Tonia

¥
Ευχαριστώ πολύ, drsiebenmal. To ΤΔΒΚ νομίζω ότι το αναγνωρίζει μόνο η Τουρκία (χαρακτηρίζομαι άνετα ως ημιμαθής στην πολιτική και σε παρόμοια ζητήματα, καλύτερα να μην ήξερα απολύτως τίποτα). Σίγουρα θα το θέσω στο πρακτορείο και ας κάνουν ό,τι θέλουν αυτοί με τον πελάτη τους, γιατί η μετάφραση απευθύνεται στο κοινό της Κύπρου, οπότε ένας λόγος παραπάνω να είμαι ιδιαίτερα προσεκτική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τα παράπονα προς τον πελάτη είναι πιθανό να υποβληθούν για καταχώρηση σε οποιαδήποτε γλώσσα. Μπορεί, αφαιρώντας εντελώς το όνομα από τη λίστα, να μη φέρει σε δύσκολη θέση τον μεταφραστή ή τον ελληνόφωνο χρήστη, αλλά το πρόβλημα παραμένει στις άλλες λίστες. Αν δεν είναι διατεθειμένος να κάνει τέτοιες παραχωρήσεις (βλέπω ότι υπάρχει στοιχηματισμός και σε North Cyprus Championship), βάλε τη βραχυγραφία ΤΔΒΚ.
 

Tonia

¥
nickel και drsiebenmal, τελικά ο πελάτης το αφαίρεσε από τη λίστα οπότε δεν είναι πλέον δικό μου πρόβλημα. Ευχαριστώ:)
 
Top