metafrasi banner

medical referee = ιατρικός διαιτητής

Σε ευρωπαϊκό κείμενο, λέει πως αν οι ναυτικοί δεν κατορθώσουν να πάρουν πιστοποιητικό από γιατρό (που βεβαιώνει ότι μπορούν να δουλέψουν) τότε έχουν το δικαίωμα να εξεταστούν και από έναν independent medical referee.
Μήπως το έχετε συναντήσει;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χωρίς να είναι στα χωράφια μου (επίσης), μαντεύω ότι είναι κάτι σαν τον "τραπεζικό διαμεσολαβητή", ας πούμε. Δηλαδή, ιατρικός διαμεσολαβητής.
 
Ευχαριστώ nickel και Αλεξάνδρα. Απλώς ό,τι πιθανό έχω βάλει στο γκουγκλ π.χ. ιατρός-διαιτητής/κριτής με διάφορες παραλλαγές, τρίτος ιατρός ή και το ιατρικός διαμεσολαβητής, δεν βγάζει αποτελέσματα και με προβληματίζει. Μάλλον πρέπει να ψάξω το σχετικό νόμο και Π.Δ., που όμως δεν βλέπω να υπάρχουν στο ίντερνετ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν νομίζω ότι θα βρεις στα Ελληνικά τον όρο "ιατρικός διαμεσολαβητής". Στην Ελλάδα αυτά γίνονται από επιτροπές, οπότε η πρώτη επιτροπή λέγεται Πρωτοβάθμια και σε δεύτερη κρίση Δευτεροβάθμια.
 
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα. Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάτι. Εγώ θα έπαιζα με το κριτής, ή θα πήγαινα σε κάτι πιο γενικό του τύπου "ειδικός ιατρός" ή "ειδικός ιατρικός σύμβουλος" και το Αγγλικό εντός παρενθέσεως.
 
Τελικά ένας γνωστός μου δικηγόρος, μου έστειλε το νόμο 1131/81 όπου ευτυχώς υπάρχει ο όρος και είναι ιατρικός διαιτητής:) Γιατί να μην επιτρέπεται σε όλους να κατεβάζουν νόμους από το Εθνικό Τυπογραφείο; Θα γλιτώναμε πολλές ώρες ψάξιμο...
 
Last edited:
Μπράβο...;) Οφείλω να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα, γιατί δεν περίμενα να έχει μεταφραστεί και δη ως διαιτητής...

Όπως και νά' χει, ξεμπέρδεψες...
 
Εμένα πάλι Ambrose μου έκανε εντύπωση που δεν είχα βρει τίποτα στο ίντερνετ γιατί ο νόμος αυτός ενσωμάτωνε διεθνή σύμβαση που είχε κυρωθεί στην Ελλάδα από το 1981. Κι όμως το ιατρικός διαιτητής δεν υπάρχει στο ίντερνετ.
 
Top