metafrasi banner

medial forebrain bundle (MFB)

Πρόκειται για όρο της νευρολογίας. Πιο συγκεκριμένα, είναι εκείνο το σημείο του εγκεφάλου που, όταν διεγερθεί, αισθανόμαστε ευχαρίστηση.
Το έχω βρει στα ελληνικά (και μάλιστα σε διάφορους χάρτες ανατομίας) με τις εξής ονομασίες: δεσμίδα μέσου πρόσθιου εγκεφάλου, έσω τελεγκεφαλική δεσμίδα, ενώ νευρολόγος μου έδωσε τον όρο: μέσω δεμάτια του μεσεγκεφάλου (το οποίο μου φαίνεται χλωμό, αφού forebrain και μεσεγκέφαλος δεν συνάδουν). Υποθέτω αν ψάξω κι άλλο, ίσως βρω κι άλλες ονομασίες! Γνωρίζει κανείς να πει με σιγουριά αν υπάρχει και κάποια άλλη ονομασία και ποια είναι τέλος πάντων η ονομασία;

Ευχαριστώ
 
Γρήγορο πιστόλι...αγαπητή Αλεξάνδρα! Σε ό,τι αφορά το "μέσο" (επίθ.) και το "μέσω" (επίρ.), και μολονότι η παρατήρησή σου είναι όρθή, σ' αυτή τη φάση είναι το λιγότερο που με απασχολεί, καθώς εγώ απλώς έγραψα αυτό που μου δόθηκε απ' το γιατρό. Μέλημά μου είναι να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει με βεβαιότητα ποιος είναι ο ακριβής όρος που χρησιμοποιείται. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και το χρόνο σου.
 
Καλημέρα Νίκο!
Μήπως να υποθέσουμε ότι και οι δύο όροι χρησιμοποιούνται ευρέως και σημαίνουν το ίδιο πράγμα; Άνοιξα πολλά βιβλία ανατομίας του ΚΝΣ και χάρτες και αλλού αναφέρεται ως median κι αλλού ως medial.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορώ να το υποθέσω, καθώς οι δύο λέξεις (medial-median) δεν έχουν μεγάλη διαφορά στη σημασία. Αλλά όταν η σχέση ευρημάτων είναι 166 προς 5 και τα λεξικά δίνουν το πρώτο, βοηθάει τις αναζητήσεις.

Η έσω τελεγκεφαλική δεσμίδα υπάρχει σε δύο-τρεις ελληνικές σελίδες. Σε μία απ' αυτές αναφέρεται ως «τηλεγκεφαλική». Κανονικά το telencephalon θα έπρεπε να είναι τηλεγκέφαλος, αλλά στα ελληνικά προσαρμόστηκε σε τελεγκέφαλος ή τελικός εγκέφαλος. Having said all that, δεν είμαι σίγουρος ότι η παραπάνω είναι και η σωστή ή καθιερωμένη απόδοση για το MFB.
 
Top