metafrasi banner

intense

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς θα αποδίδατε το intense όταν χαρακτηρίζει άνθρωπο;
She is very opinionated. Intense, definitely intense.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάτι σε «δυναμική/έντονη προσωπικότητα» μου έρχεται. Γιατί έχω την αίσθηση ότι τη λέει intense για να μην την πει τίποτα χειρότερο;
 
Κι εγώ κάτι ανάλογο με την Palavra θα έλεγα, "ισχυρή προσωπικότητα".
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις δίκιο, Palavra, μιλάει για την πεθερά της. Μάλλον το λέει για να μην πει τίποτα χειρότερο.
 
Μήπως, όμως, το "ισχυρή/δυναμική προσωπικότητα" βγάζει κάτι θετικό, ενώ στην προκειμένη περίπτωση θέλει να τονίσει ότι είναι ιδιαίτερα ξεροκέφαλη και ισχυρογνώμων;
 
Μήπως, όμως, το "ισχυρή/δυναμική προσωπικότητα" βγάζει κάτι θετικό, ενώ στην προκειμένη περίπτωση θέλει να τονίσει ότι είναι ιδιαίτερα ξεροκέφαλη και ισχυρογνώμων;

Δεν διαφωνώ αλλά το opinionated έχει ήδη αυτή τη σημασία (του ισχυρογνώμονα δηλαδή). Θα μπορούσε να βάλει δύο συνώνυμα δίπλα-δίπλα;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι το δεύτερο το λέει για να αμβλύνει το πρώτο που είπε και λογικό είναι, έτσι όπως το λέει η Αλεξάνδρα. Άρα θέλουμε κάτι ουδέτερο. Αλλιώς θα την έλεγε stubborn και opinionated.
 
Έτσι όπως το βλέπω εγώ το intense=των άκρων, υπερβολική. Το πολύ ισχυρή (προσωπικότητα) νομίζω ότι ταιριάζει καλά.
 
Νομίζω ότι το δεύτερο το λέει για να αμβλύνει το πρώτο που είπε και λογικό είναι, έτσι όπως το λέει η Αλεξάνδρα. Άρα θέλουμε κάτι ουδέτερο. Αλλιώς θα την έλεγε stubborn και opinionated.

Συμφωνώ ότι το δεύτερο το λέει για να μην πει κάτι χειρότερο, αλλά ουσιαστικά τονίζει τον πρώτο χαρακτηρισμό. Μήπως θα ταίριαζε κάποιο επίθετο όπως "ανυποχώρητη" ή "αδιάλλακτη";

Τώρα είδα το ποστ του Αμβρόσιου. Συμφωνώ με το "υπερβολική".
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πριν βάλω την ερώτηση, το είχα αποδώσει "υπερβολική". Με την έννοια των ακραίων αντιδράσεων. Δηλαδή, πάντα αντιδρά έντονα, ακραία, υπερβολικά.
 
"Έχει απόψεις για τα πάντα. Έντονη προσωπικότητα, οπωσδήποτε."
("Με μεγάλο εκτόπισμα", μας λέω εγώ, "ξερόλα" οι φίλοι μου όταν τους τσαντίζω...)
 
Top