metafrasi banner

Ibis

Α, κι εγώ το έχω αυτό στο κείμενό μου! Ίβις το βρήκα. Το έχει και ο Μπαμπινιώτης: 1/ πουλί μετρίου ή μεγάλου μεγέθους με χαρακτηριστικό μακρύ, λεπτό, κυρτό προς τα κάτω ράμφος• ζει σε υδρότοπους στις εύκρατες και τις τροπικές ζώνες 2/ λιμνόβιο, ιερό πουλί των αρχαίων Αιγυπτίων.
 

Bear

¥
Μια χαρά, μια χαρά! Προβλέπω πλήρη ίαση!

Να δες:

 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Α, κι εγώ το έχω αυτό στο κείμενό μου! Ίβις το βρήκα.
Και είπα κι εγώ θα τους μπερδέψω περισσότερο από σένα. Φλούδες οι ελπίδες μου :D
Ευχαριστώ αμφότερες!
 
Και είπα κι εγώ θα τους μπερδέψω περισσότερο από σένα. Φλούδες οι ελπίδες μου :D
Ευχαριστώ αμφότερες!

Νομίζω πως δεν έχεις καμία ελπίδα! :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Επειδή πρόκειται για πουλί με τεράστια ιστορία, θα πρότεινα να διατηρηθεί η λόγια κλίση:

η ίβις, της ίβιδος, (την ίβιδα), οι ίβιδες, των ιβίδων, τις ίβιδες
 

Earion

Moderator
Staff member
Όπως μετέδωσε την περασμένη εβδομάδα το BBC, [οι τζιχανιστές] απειλούν με εξαφάνιση και τη φαλακρή ίβιν της Ούρφα (ΒΗΜΑgazino, 32.5.2015, σ. 9).

Και η Ούρφα παλαιότερα μια χαρά κλινόταν, και η ίβις το ίδιο. Της Ούρφας, την ίβιδα. Πώς τα μπλέκουμε έτσι βρε παιδιά; Σώνει και καλά για να δίνουμε αφορμές να κυκλοφορούνε νέα λεξικά;

Διατρέχει άμεσο και σοβαρότατο κίνδυνο, λένε οι αρμόδιοι στη Δύση:
IS threat to Syria's northern bald ibis near Palmyra (BBC)
Islamic State threatens rare northern bald ibis after guards flee endangered species colony (Telegraph)
Palmyra: $1000 reward for information on rare ibis species that has gone missing (International Business Times)

... έχει ανάγκη από προστασία μεν, αλλά δεν βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο, λέει η τοπική εφημερίδα:
The Endangered Bald İbis (Sanliurfa.com).

Και τέλος πάντων πουθενά δεν την βρίσκω ως ίβιδα της Ούρφας. Όλοι φαλακρή ίβιδα τη λένε, ή ίβιδα του Μπιρετζίκ. (Το Μπιρετζίκ βρίσκεται δίπλα στην Ούρφα, ακριβέστερα Σανλίουρφα, την πολύ γνωστή μας ως Έδεσσα, την πόλη που κρατούσε για παλλάδιό της το Ιερό Μαντίλι, το προσόψι δηλαδή της αγίας Βερονίκης με τη μορφή του Χριστού). Άλλοι την λένε ίβιδα ερημίτη.

Φωτίστε με.
 
Top