metafrasi banner

I stand (card playing)

Καλημέρα!

Όλο σε κάτι απλά κολλάω.
Μια παρέα παίζει χαρτιά σ' ένα τραπέζι, μοιράζουν και ρωτάει ο ένας "Πόσα;" και απαντάει ο άλλος "I stand". Δηλαδή; Υποθέτω ότι τον ρωτάει αν θέλει άλλα χαρτιά και του απαντάει ότι θα κρατήσει αυτά που έχει, κάνω λάθος; Δεν γίνεται να πηγαίνει πάσο γιατί έχει φουλ του άσου.

Σας ευχαριστώ. :)

Εντιτ: Λάθος, έχει καρέ του άσου. Νόμιζα ότι κράταγε και δύο βαλέδες, αλλά τελικά δεν βλέπω τι είναι το δεύτερο χαρτί.
 
Τα «ντούκου» και «πάσο» είναι άκυρα; (αν και νομίζω ότι το ντούκου είναι το call; )
Fascinating η ορολογία αυτή ...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To "ντούκου" σημαίνει ότι δεν θέλω να ποντάρω στα χαρτιά που πήρα, αλλά δεν πάω και "πάσο" για να βγω απ' το παιχνίδι. Περιμένω να δω τι θα ποντάρουν οι άλλοι, κι αν μπορώ να ακολουθήσω είμαι μέσα, αλλιώς πάω πάσο και βγαίνω από το παιχνίδι.
Και συμφωνώ ότι το "σερβί" σημαίνει ότι θα παίξω με τα χαρτιά που μου μοίρασαν, δεν αλλάζω κανένα.
 
τα άλλα τότε πότε τα χρησιμοποιούμε;
Το πάσο σημαίνει ότι βγαίνεις έξω, αποσύρεσαι. Το ντούκου είναι πρεφικό και σημαίνει "αν δεν τα πάρει άλλος τον τζόγο, τον παίρνω εγώ". Α, και δεν θα σε συμβούλευα να παίξεις το σπίτι σου στα χαρτιά.
Έδιτ: Βλέποντας την απάντηση της Αλεξάνδρας για το ντούκου, καταλαβαίνω πόσο πολύ καρφώθηκα ότι διατέλεσα πρεφαδόρος αλλά καθόλου ποκεράς.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εντιτ: Λάθος, έχει καρέ του άσου. Νόμιζα ότι κράταγε και δύο βαλέδες, αλλά τελικά δεν βλέπω τι είναι το δεύτερο χαρτί.
Για ποιον λόγο τότε να πει σερβί και να βάλει τους άλλους σε υποψίες; Αλλάζει το πέμπτο φύλλο, αφού το καρέ του δεν απειλείται. ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Για ποιον λόγο τότε να πει σερβί και να βάλει τους άλλους σε υποψίες; Αλλάζει το πέμπτο φύλλο, αφού το καρέ του δεν απειλείται. ;)

Επειδή σε κόντρες ο άλλος σε έχει έτσι συνήθως για κέντα.
 
Top