metafrasi banner

hypoglycemic/hypoglycemia unawareness

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπογλυκαιμική άγνοια στο βιβλίο που έχω μπροστά μου (κοιταγμένο από ενδοκρινολόγο).

Όσο ο διαβήτης τύπου 1 προχωράει, ο οργανισμός σας παράγει όλο και μικρότερες ποσότητες ορμονών που ανταγωνίζονται τη δράση της ινσουλίνης παρουσία υπογλυκαιμίας [...] όταν τα επίπεδα των συγκεκριμένων ορμονών ελαττώνονται [...] δεν συνειδητοποιείτε ότι είναι ώρα να φάτε κάτι. Αυτή η κατάσταση περιγράφεται ως υπογλυκαιμική άγνοια (hypoglycemia unawareness).

Ο γκούγκλης είναι σαρωτικός υπέρ της άποψης της kapa18, οπότε... τι να πω;
 
Ευχαριστώ αμφότερους.
Υπάρχει επίσης και η ασυμπτωματική υπογλυκαιμία, που ίσως είναι και ακριβέστερο, αλλά με μονοψήφια ευρήματα και αυτό.
(Αυτό το "ανεπίγνωστη", πάντως, ακούγεται λίγο βαρύ στ' αφτιά μου, οπότε ίσως προτιμήσω κάτι από τα άλλα δύο.)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Ιατρικά είμαι περίπου άσχετος) αλλά αυτό το ασυμπτωματικό δεν είναι ελαφρώς διαφορετικό εννοιολογικά; Θέλω να πω, στον ορισμό που ανέφερα, ξέρεις ότι έχεις υπογλυκαιμία, αλλά δεν έχεις αντιληφθεί ότι σου συμβαίνει, ενώ στην ασυμπτωματική μπορεί να μην ξέρεις καν ότι πάσχεις από υπογλυκαιμία (αφού δεν είχες συμπτώματα);
 

Cadmian

New member
Καλημέρα. Ο ασυμπτωματικός είναι και αυτός που δεν παρουσιάζει συμπτώματα νόσου, αλλά και αυτός του οποίου τα συμπτώματα υποχώρησαν. Οπότε, μπορεί να καλύπτεσαι με την ασυμπτωματική υπογλυκαιμία.
 

spuko

New member
Άργησα να δω το νήμα...στον ΕΟΦ αναφέρεται και ως "απώλεια των προειδοποιητικών συμπτωμάτων της επερχόμενης υπογλυκαιμίας". Είναι τεράστια φράση, αλλά ίσως να σου κάνει ή ίσως να σε βοηθήσει στις επιλογές σου. Αν το γουγλάρεις θα βρεις τη σχετική σελίδα από το Εθνικό Συνταγολόγιο.
 
(Ιατρικά είμαι περίπου άσχετος) αλλά αυτό το ασυμπτωματικό δεν είναι ελαφρώς διαφορετικό εννοιολογικά; Θέλω να πω, στον ορισμό που ανέφερα, ξέρεις ότι έχεις υπογλυκαιμία, αλλά δεν έχεις αντιληφθεί ότι σου συμβαίνει, ενώ στην ασυμπτωματική μπορεί να μην ξέρεις καν ότι πάσχεις από υπογλυκαιμία (αφού δεν είχες συμπτώματα);
Δεν έχεις κι άδικο (λέει ο εξίσου άσχετος). Πάντως, διαβάζοντας τη σχετική παράγραφο στη Wiki, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ισχύουν και τα δύο: κάποια συμπτώματα δεν δημιουργούνται καν, ενώ κάποια άλλα δεν γίνονται αντιληπτά από τον οργανισμό.

Σας ευχαριστώ όλους :)
 
Top