metafrasi banner

gender identity

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το συγκεκριμένο σημαίνει πώς αντιλαμβανόμαστε τον εαυτό μας ως φύλο (http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_identity). Βρήκα σεξουαλική ταυτότητα αλλά δε νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό, γιατί από ότι είδα στη Βίκι δεν αφορά μόνο το σεξουαλικό προσανατολισμό. Τον ίδιο όρο χρησιμοποιεί και η ΕΕ, αν και δε γνωρίζω σε ποιο βαθμό.

Συμφωνείτε; Διαφωνείτε;

Βρήκα και ένα «έμφυλη ταυτότητα» αλλά δε με τρέλανε (δηλαδή είναι έμφυλη και άφυλη;;;)
 
Κάποιοι το λένε "ταυτότητα φύλου". Το "σεξουαλική ταυτότητα" δεν ξέρω αν είναι λάθος, γιατί ουσιαστικά αυτό είναι το gender identity, το οποίο αναφέρεται περισσότερο σε ψυχολογικές, παρά σε βιολογικές συνιστώσες.
 
Last edited:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το πρόβλημά μου είναι το εξής: υπάρχει και sexual identity (http://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_identity) η οποία δε συμπίπτει με το gender identity. Συν τοις άλλοις, gender = φύλο, άρα δε θα ήταν καλύτερα να πούμε κάτι άλλο και όχι «σεξουαλική»;
 
ΟΚ, πιθανόν, εξαρτάται κι απ' το συγκείμενο. Ό,τι σε βολεύει εσένα. Δεν τα έχω μελετήσει σε μεγάλο βάθος για να ξέρω τις ουσιαστικές διαφορές τους. Όταν βρω χρόνο, θα κοιτάξω να το ψάξω περισσότερο.. Να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι.
 
Εγώ θα προτιμούσα το ταυτότητα φύλου, χωρίς τον προσδιορισμό του "κοινωνικού", γιατί δεν ξέρω αν είναι απαραιτήτως κοινωνικό. Μπορεί να είναι ψυχολογικό, για παράδειγμα.

Επίσης, το κοινωνικό φύλο, παραπέμπει σε social gender.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Για την «ορολογία» που χρησιμοποιείται σχετικά με το θέμα, μια χρήσιμη σελίδα (από πολλές) είναι αυτή. Αλλά μη σας παρασύρει ο τίτλος — εξηγείται παρακάτω.
 
Kοινωνικό φύλο δεν είναι το social gender; Νομίζω ότι υπάρχουν διάφοροι προσδιορισμοί του gender, ακόμα και symbolic.

Back to basics:

"Encyclopædia Britannica notes that gender identity is "an individual's self-conception as being male or female, as distinguished from actual biological sex."[1

http://en.wikipedia.org/wiki/Gender
 
Πάντως, κοιτάζω το ΛΝΕΓ και ο Μπαμπινιώτης στο λήμμα "φύλο" μιλάει μόνο για βιολογία. Άρα, υπάρχει κενό...
 
H palavra υποθέτω δεν χρειάζεται πια τον όρο, αλλά για μελλοντική χρήση:
το gender είναι το κοινωνικό φύλο, όπως λέει ο nickel, σε αντιδιαστολή με το sex που είναι το βιολογικό. Ο όρος πρωτοχρησιμοποιήθηκε με αυτή την έννοια τη δεκαετία '70 από τις αμερικανίδες φεμινίστριες, οι οποίες ήθελαν να δείξουν ότι οι ανισότητες σε βάρος των γυναικών δεν έχουν βιολογικά αίτια (το ότι οι γυναίκες κάνουν παιδιά, έχουν μικρότερη σωματική δύναμη κλπ.) αλλά είναι κοινωνικά κατασκευασμένες και άρα ανατρέπονται. Η κοινωνική κατασκευή του φύλου φυσικά περιλαμβάνει και ψυχολογικούς παράγοντες.
Στην πράξη, ολόκληρος ο όρος κοινωνικό φύλο αναφέρεται μόνο όταν πρέπει να γίνει η διάκριση με το βιολογικό φύλο ή στην αρχή ενός κειμένου, αλλιώς χρησιμοποιούμε μόνο τη λέξη φύλο. Π.χ. εδώ ταυτότητα φύλου.
Το έμφυλος χρησιμοποιείται ως μετάφραση του gendered (ή και του gender όταν είναι επίθετο) και είναι αποδεκτός όρος. Στην πραγματικότητα δεν ξέρω αν έχει προταθεί και άλλος όρος για αυτή τη λέξη.
Για την ιστορία του αγγλικού όρου gender αλλά και για τη χρήση του έμφυλος μπορείτε να ανατρέξετε στο βιβλίο των Ε. Αβδελά - Α. Ψαρρά (επιμ.) (1997) Σιωπηρές ιστορίες - Γυναίκες και φύλο στην ιστορική αφήγηση. Εκδ. Αλεξάνδρεια.
 
Μια υποσημείωση κι ένα σχόλιο σε σχέση με τις εύστοχες παρατηρήσεις της Anef.

Gender από μόνο του και γενικά, αποδίδεται σε ορισμένα συγκείμενα ως "κοινωνικό φύλο".

Αλλά το ζητούμενο ήταν το "gender identity" κι εκεί πάμε αλλού και η χρήση του όρου "κοινωνικό φύλο" σε αυτή την περίπτωση δεν στέκεται εύκολα.

"Gender refers to the differences between men and women. Encyclopædia Britannica notes that gender identity is "an individual's self-conception as being male or female, as distinguished from actual biological sex."[1] Although gender is commonly used interchangeably with sex, within the social sciences it often refers to specifically social differences, known as gender roles in the biological sciences. Historically, feminism has posited that many gender roles are socially constructed, and lack a clear biological explanation. People whose gender identity feels incongruent with their physical bodies may call themselves transgender or genderqueer."

http://en.wikipedia.org/wiki/Gender

Υ.Γ. Νομίζω ότι γι' αυτό το λόγο και για να αποφευχθεί η σύγχυση κάποιοι χρησιμοποιούν τον προσδιορισμό social gender. Ενδιαφέρον έχει και η αναφορά της Wikipedia στο φύλο όπως χρησιμοποιείται στα Ελληνικά.
 
Top