metafrasi banner

gap year

nickel

Administrator
Staff member
Για τον όμορφο αυτό θεσμό δεν έχουμε αντίστοιχο — ούτε για το θεσμό ούτε για τον όρο.

a period, typically an academic year, taken by a student as a break between school and university or college education. (ODE)

Συνήθως είναι αυτό το διάλειμμα ενός έτους, σύμφωνα με τον ορισμό του ODE, γιατί το λήμμα στη Wikipedia περιλαμβάνει πολλές περιπτώσεις. Είναι η ελεύθερη χρονιά πριν από τις σπουδές. (Και δεν είναι το «έτος Παπανδρέου».)

Αν έχετε υπόψη σας κάποια εντυπωσιακή απόδοση, εδώ θα την καταθέσετε.
 

SBE

¥
Τεμπελοχρονιά.
Όμορφος θεσμός, όταν ο μπαμάς κι η μαμά έχουν χρήματα για να πληρώσουν για τα ταξίδια των κανακάρηδων στα εξωτικά μέρη, κι όταν η δουλειά σε περιμένει μετά τις σπουδές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Μου αρέσει η τεμπελοχρονιά. :)

Ένας ωραίος θεσμός που κινδυνεύει:
Conversely, 2011 saw a decline in the number of prospective students from the UK taking gap years due to the competitiveness of courses and the imminent rise in university fees.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gap_year#History
 

MelidonisM

New member
έτος αναπαύσεως...επειδή όμως μπορεί να ερμηνευτεί και ως έτος τελευτής και αποβίωσης

έτος διανάπαυσης, για επίσημο ορισμό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παρεμπιπτόντως, τα Ελληνάκια κάνουν την τεμπελοχρονιά τους μέσα στις σχολές. Όταν, μετά από τα χ χρόνια πίεσης και φροντιστηρίων στο λύκειο καταφέρουν και μπουν σε κάποια σχολή, ακολουθεί αμέσως η τεμπελοχρονιά, η οποία στην καλύτερη περίπτωση λήγει με αρκετά μεταφερόμενα, στη χειρότερη αφήνει τον φοιτητή να σέρνεται μέσα στο ακαδημαϊκό περιβάλλον εξαντλώντας τα όρια ανοχής του ξεχαρβαλωμένου συστήματος.
 

SBE

¥
Η κάθε τεμπελοχρονιά έχει τους όρους της.
Εδώ π.χ. πρέπει να προηγείται των σπουδών, γιατί μετά τις σπουδές αν πεις τώρα πάω να δω τον κόσμο λέει δείχνεις ότι δεν σε ενδιαφέρει στα σοβαρά να εργαστείς (ενώ σαν μεγαλύτερος και πτυχιούχος έχεις πιο πολλές πιθανότητες να έχεις μια πιο δημιουργική κι ωφέλιμη χρονιά).
Στην Ελλάδα για το πρώτο έτος υπάρχουν κι άλλοι λόγοι. Η προσαρμογή, π.χ. Εγώ και στην Ελλάδα και όπου αλλού την πρώτη χρονιά είχα πρόβλημα να καταλάβω τι στο καλό μου ζητάνε.

Αλλά ενδιαφέρον είναι ότι αν και υπάρχει ο θεσμός, εντούτοις αν δεν εκτελείται θεσμοθετημένα θεωρείται πρόβλημα. Μου είχε πει κάποιος καθηγητής που πήγα να ζητήσω τη συμβουλή του την πρώτη μου χρονιά στην Αγγλία "δεν πήγες καλά στα μαθήματα, αλλά σίγουρα έκανες καλές διακοπές εδώ". Πόσα θα του έλεγα σήμερα; Πολλά, και ίσως να έγραφα κι ένα γράμμα στον εργοδότη του, αλλά τότε τι να πεις; Υπεύθυνος για να συμβουλεύει τους φοιτητές. Μου έδωσε την εντύπωση ότι το μόνο που τον απασχολούσε ήταν αν έχω ήδη εξοφλήσει τα δίδακτρά μου. Προφανώς τον πίεζαν από το λογιστήριο. Και δε λέω, το λογιστήριο έχει τις προτεραιότητές του. Οι δάσκαλοι όμως; Γι'αυτό όταν βρέθηκα στο Καίμπριτζ είπα δεν φεύγω απο εδώ. Όλοι σου φέρονται σα να είσαι άνθρωπος.
 
Θυμάμαι οι συμφοιτητές μου που έφευγαν για έναν χρόνο για να δουλέψουν στον χώρο (placement), συχνά αναφέρονταν σε εκείνο το έτος σαν gap, αν και υποτίθεται ότι δούλευαν. Αυτά τα προγράμματα είναι γνωστά και ως σάντουιτς. Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να μου πει αυτό...
 

SBE

¥
Αυτά τα προγράμματα είναι γνωστά και ως σάντουιτς. Δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να μου πει αυτό...
Sandwich placement. Νομίζω αυτός που το πρωτοσκέφτηκε πείναγε. :eek:mg:
Στο ίδιο ύφος, η μέθοδος που ενδείκνυται για να ασκήσεις κριτική σε κάποιον (σε φοιτητή, στην περίπτωσή μου) είναι η μέθοδος σάντουιτς = ξεκινάς με συγχαρητήρια, κάνεις την κριτική σου και τελειώνεις με ενθαρρυντικά λόγια. Παράδειγμα:
Μπράβο Ελληγενή, διάβασα το μήνυμά σου και πολύ χαίρομαι που κατάφερες να γράψεις πέντε γραμμές με νόημα. Βεβαίως δεν έχεις ούτε μία λέξη γραμμένη σωστά, χρειάζεσαι μαθήματα ορθογραφίας, σύνταξης κι γραμματικής. Γιατί δεν διαβάζεις κανένα βιβλίο; Τέλος, να πω και πάλι μπράβο για την προσπάθεια και την επόμενη ακόμα καλύτερα.
Οι πιο πολλοί φυσικά προσέχουν και θυμούνται μόνο ό,τι είναι με μπλε γράμματα, το υπόλοιπο το ξεχνάνε.
 
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την εκτίμηση που τρέφεις στο πρόσωπό μου. Ουπς, διάβασα μόνο τα γράμματα γύρω απ' τα θαλασσομπλε.:twit:
 
Οι πιο πολλοί φυσικά προσέχουν και θυμούνται μόνο ό,τι είναι με μπλε γράμματα, το υπόλοιπο το ξεχνάνε.
Είμαι βέβαιος ότι αυτό δεν θα επηρεάζει ούτε στο ελάχιστο τη μαθησιακή διαδικασία, αφού φαίνεται να εφαρμόζεις μεθοδικά την αρχή "η επανάληψις είναι μήτηρ της μαθήσεως". Ο εκλεπτυσμένος κυματισμός της κριτικής σου μοιάζει μάλλον με τριπλό τσουνάμι. Το εμπεδώνεις θες-δεν θες.
 

SBE

¥
Εννοείς ότι έχω τελειοποιήσει τη μέθοδο σαντουιτς;
 
Ναι, ψωμί από τη μια πλευρά, ψωμί από την άλλη πλευρά και ψωμί στη μέση. Όποιος δεν αντιληφθεί την ύπαρξη του ψωμιού χάνει. Λογικό.
 
Top