metafrasi banner

full ή half-eternity ring = ολόβερο ή μισόβερο δαχτυλίδι

nickel

Administrator
Staff member
Τι έμαθα σήμερα:

(full) eternity ring, συν. infinity ring = ολόβερο δαχτυλίδι
half-eternity ring = μισόβερο δαχτυλίδι


An eternity ring, also known as an infinity ring, is a woman's ring comprising a band of precious metal (usually gold) set with a continuous line of identically cut gemstones (usually diamonds) to symbolize neverending love, usually given by a spouse to their wife on the occasion of a significant anniversary, typically after 1 or more years of marriage. Because the presence of stones all the way round the eternity ring can make it cumbersome to wear, the alternative is to have the stones across the face of the ring only. This is sometimes referred to as a “half-eternity” ring rather than a “full” eternity ring.
The concept of the diamond eternity ring was created in the 1960s by diamond merchant De Beers.
Συνέχεια εδώ:

Από ελληνικό κοσμηματοπωλείο:
Σειρέ
Με τον όρο δαχτυλίδια σειρέ (wedding bands), αναφερόμαστε στα δαχτυλίδια τα οποία μοιάζουν με τις κλασικές βέρες, αλλά είναι διακοσμημένα με πολύτιμες ή ημιπολύτιμες πέτρες, είτε κατά μήκος ολόκληρου του σκελετού (ολόβερα δαχτυλίδια – eternity rings), είτε μόνο κατά μήκος του επάνω μέρους του σκελετού (μισόβερα δαχτυλίδια – half-eternity rings). Θεωρούνται ιδιαίτερα πρακτικά, καθώς οι πέτρες τους δεν «προεξέχουν» και έτσι δεν σας δυσκολεύουν στις καθημερινές σας δραστηριότητες.

eternity rings.png



Μου αρέσει αυτή η «μισή αιωνιότητα». Θα ταίριαζε και στον κινηματογράφο: «Μισή αιωνιότητα και μία μέρα»...
 
Το "σειρέ" απ' τη σειρά; Αν ναι, μου αρέσουν πολύ αυτές οι λεξιπλασίες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
H «ημιαιωνιότητα» εισάγει την έννοια του πληθαρίθμου (βλ. Κάντορ) στη γεμολογία.:-)
 
Μήπως να διορθώναμε το "μονόβερο" στον τίτλο σε "μισόβερο";

(Κοίτα να δεις που το "ολόβερο" δεν είναι από το.. all over!) :)
 

SBE

¥
Το αγγλικό κείμενο λέει ότι δεν είναι άνετα γιατί εχουν πέτρες γύρω γύρω και το ελληνικό λέει ότι ειναι άνετα γιατί έχουν τις πέτρες γύρω γύρω. Τελικά τι ισχύει;
(την ξέρω την απάντηση, γιατί έχω ένα τέτοιο, είναι μια χαρά)
 
Top