metafrasi banner

forensic science, forensics

Νομίζω ότι η συζήτηση αναφέρεται κυρίως στο forensic science. Από εκεί και πέρα, όλα τα άλλα forensic είναι στο τραπέζι.
 

LostVerse

Member
Εξαιρετικά παραπλανητικό μου φαίνεται.

Γιατί; Ανάλογα με το περιεχόμενο θα χρησιμοποιήσεις και την ανάλογη εκδοχή... Αν όπως λες η "εγκληματολογική" δεν ταιριάζει, θα κοιτάξεις για κάτι άλλο.
 

gregan

New member
Τι θα λέγατε για {επιστήμη} προς επίρρωση εγκληματολογικών ερευνών; Όπου {επιστήμη} να μπαίνει ο κλάδος Ψυχολογία, Γλωσσολογία, Γραφολογία, κ. λπ. Ξέρω, περιφραστικό και βαρύ, αλλά μάλλον καλύπτει περισσότερα κατά την άποψή μου.
Ίσως να αφαιρέσουμε εκείνο το "επίρρωση" που σπάει κόκαλα και να το πούμε απλώς {επιστήμη} στο πλαίσιο εγκληματολογικής έρευνας.
Κι αν γίνουμε λίγο τοληρότεροι ίσως να το πούμε {επιστήμη] για εγκληματολογική έρευνα, λχ Ψυχολογία για εγκληματολογική έρευνα. :D
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το «computer forensics» έχει αρκετά ευρήματα στο ελληνικό διαδίκτυο, με αποδόσεις του τύπου «Ανίχνευση και ιχνηλάτηση (να το κάνουμε «ιχνηλασία»;) του ηλεκτρονικού εγκλήματος» αλλά και «δικανική (!) υπολογιστών». Ώρα είναι να αρχίσει να αγορεύει το κομπιούτερ μου...
Αναβίωση νήματος: Σε επιμέλεια κειμένου θα διορθώνατε το "δικανική υπολογιστών" ως μετάφραση του computer forensics; Και πώς θα το κάνατε;
 
Δεδομένου ότι το σύμπαν ολόκληρο είχε σπεύσει να δηλώσει τον ενθουσιασμό του για την απόδοση "δικανικός", θα έλεγα να το κρατήσετε. Θα ακούσετε και το PC σας να εκφωνεί τον "Υπέρ Αδυνάτου", πράγμα ανεκτίμητο. :(

[συγγνώμη, Αλεξάνδρα, εσύ δεν φταις σε τίποτε - εγώ θα έκανα λόγο για "διερεύνηση εγκληματικών πράξεων μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή"/ "ηλεκτρονική διερεύνηση εγκληματικών πράξεων" ή κάτι αντίστοιχο]
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θενκς, Ρότζερ! Το είχα υποψιαστεί ότι μας κάθισε στο σβέρκο αυτή η "Δικανική".
 

gkorf

New member
Τι λέτε για όρο ομπρέλα το νεολογισμό Εξιχνιαστική;
Λειτουργεί και σαν επίθετο και σαν ουσιαστικό, πχ:
Εξιχνιαστική Γλωσσολογία
Εξιχνιαστική Υπολογιστών (ή Ψηφιακών Δεδομένων)
Νοσηλευτική Εξιχνιαστική
 

gregan

New member
forensic psychiatry - συμπλήρωμα στην προηγούμενη πρότασή μου.

Τι θα λέγατε για {επιστήμη} προς επίρρωση εγκληματολογικών ερευνών; Όπου {επιστήμη} να μπαίνει ο κλάδος Ψυχολογία, Γλωσσολογία, Γραφολογία, κ. λπ. Ξέρω, περιφραστικό και βαρύ, αλλά μάλλον καλύπτει περισσότερα κατά την άποψή μου.
Ίσως να αφαιρέσουμε εκείνο το "επίρρωση" που σπάει κόκαλα και να το πούμε απλώς {επιστήμη} στο πλαίσιο εγκληματολογικής έρευνας.
Κι αν γίνουμε λίγο τοληρότεροι ίσως να το πούμε {επιστήμη] για εγκληματολογική έρευνα, λχ Ψυχολογία για εγκληματολογική έρευνα. :D

Μόλις μετέφρασα το rättspsykiatriska utredningen (σουηδικά, ήτοι forensic psychiatric investigation) ως"ψυχιατρικό κομμάτι της έρευνας". Πιστεύω πως ούτε το αγγλικό forensic (μεταφραζόμενο είτε ως αγοραίος λόγος, είτε ως δικανικό ή δικαστικό, άλλη μετάφραση δεν έχουμε) αποδίδει πιστά. Το Λεξικό της Οξφόρδης έχει την πρώτη εμφάνιση της λέξης το 1659, αλλά δεν μου λέει τίποτα. Σύμβαση είναι και το forensic. Επειδή όμως όλα αυτά τα επιστημονικά πεδία χρησιμοποιούνται προς επίρρωση της αστυνομικής έρευνας και ως αποδείξεις σε επικείμενη δίκη, θα μπορούσαμε ως όρο ομπρέλα να χρησιμοποιήσουμε το "τεκμηριωτικός" (τεκμηριωτική γλωσσολογία, τεκμηριωτική ψυχιατρική ανάλυση κ.ο.κ):blink:
 

nickel

Administrator
Staff member
Ήθελα να δω την πορεία των αποδόσεων του όρου στις μεταφράσεις της ΕΕ και κατέληξα με αυτή τη μικρή συλλογή:

forensics > ιατροδικαστική (1962)
Clinical forensics equipment and supplies > Εξοπλισμός και προμήθειες ιατροδικαστικής (2007)
digital forensics > ψηφιακή εγκληματολογική έρευνα (2014)
Hellenic Police Forensic Science Division > Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών
nuclear forensics > πυρηνική εγκληματολογία (2018)
forensic service providers > πάροχοι δικανικών υπηρεσιών (2019)
 

Earion

Moderator
Staff member
Τι μας έλειπε από το μπουκέτο; Η επιστήμη της αρχαιολογίας! Ορίστε:

Οι μηχανισμοί φύλαξης που αναφέρει ο εγκληματολογικός αρχαιολόγος (forensic archaeologist) είναι [οι εξής]: ...
Καθημερινή 1.9.2023

Καλείστε να προβληματιστείτε και πάλι...
 
Top