metafrasi banner

folic acid = φυλλικό οξύ

nickel

Administrator
Staff member
Το φυλλικό οξύ, γνωστό και ως φολικό οξύ, φολασίνη, βιταμίνη Β9 ή πτεροϋλο-L-γλουταμικό οξύ, είναι μια οργανική ένωση που ανήκει στο σύμπλεγμα υδατοδιαλυτών βιταμινών Β.

[...]

Η ονομασία "φυλλικό οξύ" που χρησιμοποιείται στην ελληνική βιβλιογραφία αποτελεί ελληνική απόδοση της ονομασίας "folic acid" (λατινικά: folium = φύλλο).[1] Το φυλλικό οξύ, ελεύθερο ή ενωμένο με γλουταμικό οξύ, είναι άφθονα σε φυλλώδη λαχανικά, φασόλια, το συκώτι και στις τροφές που είναι ενισχυμένες με φυλλικό οξύ, συνήθως δημητριακά και ψωμί.

https://el.wikipedia.org/wiki/Φυλλικό_οξύ

Τα ευρήματα για το «φολικό οξύ» είναι σχεδόν ίσα με τα ευρήματα για το «φυλλικό οξύ». Εντελώς λάθος είναι το *φολλικό. Και απολύτως γελοίο το *«φιλικό οξύ». :eek:
 

rogne

¥
Από τη μικρή μου πείρα, δυο-τρεις γυναικολόγοι που... έτυχε να γνωρίσω σχετικά πρόσφατα το λέγανε ανεξαιρέτως "φολικό". Εδώ, μάλιστα, οι συντάκτες ισχυρίζονται ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γράφουν:

Το φολικό οξύ (folate) είναι η βιταμίνη που υπάρχει φυσικά στις τροφές ενώ το φυλλικό οξύ (folic acid) είναι το συνθετικό μόριο που δημιουργήθηκε στο εργαστήριο, για πρώτη φορά το 1943. Το φυλλικό οξύ δεν υπάρχει εκ φύσεως στις τροφές αλλά βρίσκεται στα συμπληρώματα διατροφής και στα εμπλουτισμένα τρόφιμα.

Άρα είμαι εντάξει στον τίτλο. :)
 

rogne

¥
Ναι, στον τίτλο όλα οκ. Για το περιεχόμενο και τη χρήση μένουν κάποιες απορίες, αλλά, εντάξει, ψιλά γράμματα.
 

Katsik35

Member
Η αναφερόμενη διάκριση μεταξύ folic acid και folate μου φαίνεται άστοχη. Ο όρος folate υποδηλώνει το ανιόν και συνήθως εκφέρεται μαζί με το όνομα ενός κατιόντος (π.χ. sodium) ως ονομασία άλατος (sodium folate, φυλλικό νάτριο).
Το άρθρο της βικιπαιδείας εισάγει κάποια αμφισημία γιατί στην αρχή του γράφει «Folic acid or folate is a B vitamin» αλλά δυο παραγράφους παρακάτω λέει «Folate indicates a collection of "folates" that is not chemically well-characterized».
Εξάλλου, ο ισχυρισμός «το φυλλικό οξύ (folic acid) είναι το συνθετικό μόριο που δημιουργήθηκε στο εργαστήριο» δεν ευσταθεί δεδομένου ότι, από την εποχή της εργαστηριακής σύνθεσης της ουρίας και μετά (1828), δεν (πρέπει να) γίνεται διάκριση ανάμεσα στα μόρια που υπάρχουν στην φύση και εκείνα που συντίθενται στο εργαστήριο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαίρομαι για τα παραπάνω διευκρινιστικά, ακόμα κι αν αφορούν την επιστήμη που μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολη και αρκετά πιο άγνωστη από όλες τις άλλες. :-)
 
Top