metafrasi banner

Flash games

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς πώς μεταφράζονται τα flash games; Στo ίντερνετ που το έψαξα το διατηρεί συνήθως έτσι, αλλά θέλω να το μεταφράσω.
Ευχαριστώ!
 
Απ' όσο ξέρω το flash μένει πάντα αμετάφραστο όπως τα java, quicktime κτλ. Άρα και να θες να το μεταφράσεις δεν μπορείς. Εγώ θα σου πρότεινα μια μετάφραση του τύπου: «παιχνίδια τύπου flash». Εκτός εάν δεν κατάλαβα καλά τι παιχνίδια είναι αυτά (δηλαδή μήπως δεν εννοείς παιχνίδια που κάνουν χρήση flash.
 
Μάλλον αυτά εννοεί. Δεν μπορώ να καταλάβω πολύ καλά γιατί είναι μεμονωμένες λέξεις.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Είναι πράγματι ένας σύντομος τρόπος να πεις «Flash-based browser games», δηλαδή παιχνίδια που μπορείς να παίξεις στο πρόγραμμα περιήγησης (browser) χρησιμοποιώντας την τεχνολογία/μηχανή Flash της Adobe, η οποία είναι ήδη εγκαταστημένη και την οποία αξιοποιεί ο browser για χίλιες δυο μικροεφαρμογές. Τέτοια παιχνίδια μπορείς να διαλέξεις από εδώ (που να λένε Flash στο τέλος). Η σύντομη απόδοση είναι «παιχνίδια Flash», μια φλύαρη «παιχνίδια με τεχνολογία Flash».
 
Παιχνίδια flash (όχι φλας, σε καμία περίπτωση). Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με μια μικρή αντίρρηση μόνο από εδώ. Παρότι το λογότυπο έχει πεζό f, η δική μου πρόταση επιμένει σε «παιχνίδια Flash» με κεφαλαίο αρχικό.

 
Top