metafrasi banner

Excursus

Neikos

Member
Καλησπέρα. Υπάρχει "τυποποιημένη" απόδοση του excursus στα ελληνικά;

"an incidental digression from the main topic under discussion or from the main story in a narrative"

Για χρήση σε ακαδημαϊκό κείμενο, ας πούμε. Το έχω συναντήσει και αμετάφραστο. Γνωρίζει κανείς αν είναι σύνηθες να μένει αμετάφραστο, όπως π.χ. το a priori;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

rogne

¥
"Παρέκβαση" ή "Παράρτημα". Αμετάφραστο μέσα σε κείμενο, δεν θα το συνιστούσα, παραείναι εξεζητημένο. Σε παραπομπή, βέβαια, ναι (π.χ. βλ. John Doe, "Excursus", Κεφάλαιο 3, Title of the Book κλπ.)
 

Neikos

Member
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ναι, συμφωνώ ότι είναι εξεζητημένο να μένει αμετάφραστο μέσα σε κείμενο, απλά το συνάντησα δυο τρεις φορές και μου 'κανε εντύπωση.
Κ εγώ την "παρέκβαση" είχα στο νου μου, αλλά μόλις βρήκα και το παρακάτω σε έναν λεξικό λογοτεχνικών όρων :

"παρεκβολή (excursus): παρέκβαση από το κύριο θέμα υπό συζήτηση ή από την κύρια ιστορία μιας
αφήγησης, για να παρεμβάλει ο ποιητής ένα (συνήθως) σχετικό αφήγημα."


Νομίζω πως και τα δύο μια χαρά είναι.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

rogne

¥
Ας προσθέσω ότι διαβάζω αυτή τη στιγμή σε ελληνικό ακαδημαϊκό βιβλίο ένα "Παράρτημα" (όπως το λέει ο συγγραφέας) σε ένα κεφάλαιό του, που είναι, νομίζω, ο ορισμός του excursus. Είναι βέβαια και θέμα συμφραζομένων (όπως πάντα): μπορεί η λέξη να αναφέρεται σε μια ενότητα ενός κεφαλαίου/μέρους ενός βιβλίου ή να περιγράφει πιο χαλαρά ένα κομμάτι ενός κειμένου που αποτελεί "παρέκβαση" κλπ. σε σχέση με το κύριο θέμα, χωρίς το κομμάτι αυτό να αποτελεί ιδιαίτερη ενότητα.
 

Neikos

Member
Ναι βέβαια, έχετε δίκιο. Μάλλον αυτή είναι και η πιο συνηθισμένη χρήση του excursus, απλά στο κείμενο που διάβαζα είχε να κάνει με την δεύτερη περίπτωση που αναφέρετε: "...ή να περιγράφει πιο χαλαρά ένα κομμάτι ενός κειμένου που αποτελεί "παρέκβαση" κλπ. σε σχέση με το κύριο θέμα, χωρίς το κομμάτι αυτό να αποτελεί ιδιαίτερη ενότητα''. Είχα στο νου μου τη χρήση του όρου στη λογοτεχνία και τη ρητορική κυρίως. Καλά κάνετε και αναφέρετε και τις δύο χρήσεις, και για τους επόμενους που θα αναζητήσουν την λέξη.
 
Top