Eurovision 2015

Δανέζα, αλλά έχει μεγαλώσει στην Ελλάδα.
Δε μας έφταναν οι Γλιάξμπουργκ, θα έχουμε και Δανέζα Ελληνίδα στη γιουροβίζιον;
Καλά που το γλιτώσαμε. (Όχι πως άκουσα αυτό που θα στείλουμε δηλαδή.) :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το πρώτο τραγούδι δεν θα εκπροσωπήσει τη Γερμανία στο διαγωνισμό της Eurovision. Ο νικητής παραχώρησε τη θέση του στην επιλαχούσα Ann Sophie, λέγοντας ότι έχει ιδανικότερα προσόντα (αν η λέξη «ιδανικός» μπορεί να έχει συγκριτικό βαθμό).


Η είδηση: http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231390515

Το πρώτο τραγούδι:



Η επιλαχούσα στη γερμανική συμμετοχή. Αδιάφορα και τα δύο;

 
Η Γερμανίδα αοιδός όντως μου φαίνεται ιδανικότερη από τον ευγενή Γερμανό που της παραχώρησε τη θέση.
Και πάλι χωρίς να την έχω ακούσει, φυσικά. :D
 
Έχει κλείσει η φωνή της ή είναι μπουζουκόβια; Γιατί εγώ δεν ακούω κανέναν να τραγουδάει στο δεύτερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Με τους θεσμούς και τις συμφωνίες, δηλαδή τις τρόικες και τα μνημόνια, ξεχαστήκαμε. Ε, ας ασχοληθούμε και με κάτι σοβαρό:

ΤΡΙΤΗ 19 ΜΑΙΟΥ 2015 - 1ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (με την ελληνική συμμετοχή) στις 22:00

ΠΕΜΠΤΗ 21 ΜΑΙΟΥ 2015- 2ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ στις 22:00


Και όλα τα τραγούδια, λέει, είναι εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=-oOQKYopwJ4&list=PLH6MbVCrpmG4FP7py1EmzwyJkuOqcS2Kf
 

nickel

Administrator
Staff member
Ποια από τα αποψινά θα ήθελα να ξαναδώ στον τελικό (αχνά και σε παρένθεση τα τραγούδια δεύτερης επιλογής):


1 Μολδαβία
(2 Αρμενία)
3 Βέλγιο (εντυπωσιακό θέαμα ήχος+φως)
(4 Ολλανδία)
6 Ελλάδα (για λόγους πατριωτικούς – αρκεί όμως μια καλή φωνή;)
7 Εσθονία (χαριτωμένο κι ανάλαφρο)
(9 Σερβία – παρά την προσπάθεια)
10 Ουγγαρία (εντελώς προσωπική προτίμηση)
(11 Λευκορωσία – καλό το βιολί αλλά λίγο)
12 Ρωσία – για τα φωτιστικά και το ντεκολτέ (εντάξει, και τη φωνάρα)
(14 Αλβανία – αν και λιγότερο βαρετό από το δικό μας)
16 Γεωργία (αν και έχουμε δει και καλύτερα γκοθ)



Μέτρια χρονιά, νομίζω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πέρασαν:

Αλβανία
Αρμενία
Ρωσία
Ρουμανία
Ουγγαρία
Ελλάδα
Εσθονία
Γεωργία
Σερβία
Βέλγιο

(Ρουμανία, αντί για τη Μολδαβία. Μικρό το κακό.)

Άκουσα ότι η Ιταλία εκπροσωπείται από τους Il Volo. Θα πάει καλά φέτος, ελπίζω.

 
Λένε ότι η Eurovision είναι ο θεσμός των συμμαχιών, αλλά φέτος μερικά πράγματα ήταν διαφορετικά. Νομίζω ότι πρώτη φορά συμβαίνει να μην δίνουμε ούτε εμείς 12άρι στην Κύπρο ούτε η Κύπρος σε εμάς (έχω την εντύπωση ότι η Κύπρος δεν μας έχει στερήσει ποτέ το 12άρι, ενώ εμείς τής έχουμε δώσει 10άρια κατά καιρούς). Αλλά το πιο παράξενο φέτος ήταν ότι η Γερμανία δεν πήρε ούτε έναν πόντο, από τους 2320 διαθέσιμους, όλων των χωρών, παρότι συνορεύει με -ούτε λίγο ούτε πολύ- 8 χώρες που συμμετείχαν στον φετινό διαγωνισμό. Δεν πήραν καν βαθμό από την Αυστρία, αν και αμοιβαία τα αισθήματα, γιατί και η Αυστρία πήρε μηδέν πόντους. Μπορεί η Eurovision να είναι μια χαβαλεδιάρικη διοργάνωση, αλλά πολλές φορές στην ψηφοφορία αντικατοπτρίζονται και τρέχουσες πολιτικές τάσεις μεταξύ χωρών. Δεν είναι τυχαίο ότι η Γερμανία και η Ελλάδα πάτωσαν τόσο άσχημα φέτος. Φαίνεται ότι αυτήν την στιγμή στην Ευρώπη κανείς δεν χωνεύει τους Έλληνες και τους Γερμανούς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το επιχείρημά σου, ως προς τη Γερμανία, ενισχύεται από το γεγονός ότι το τραγούδι της δεν ήταν άσχημο. Πιασάρικο θα το έλεγα.
 

SBE

¥
Φέτος νομίζω ότι ήταν απλά ζήτημα ότι υπήρχαν τρία-τέσσερα τραγούδια και ερμηνείες που ξεχώριζαν τόσο πολύ από τα άλλα που δεν είχε καμία σημασία τι γινόταν κάτω από τις πρώτες θέσεις.
Εμένα μου άρεσε η ερμηνεία της Ρωσίδας, και νομίζω ότι ήταν κακή ιδέα το ότι την περιορίσανε μέσα στο φόρεμα που δεν την άφηνε να κουνηθεί. Χρειαζόταν κίνηση.
Μου άρεσε και το ιταλικό μπόι μπαντ (ο χαρωπός, ο νερντ κι ο ωραίος).
Το σουηδικό δεν με ενθουσίασε.

Παρεμπιπτόντως, γιατί γιουχάρησε το κοινό το οχτάρι που μας έδωσε η Κύπρος; Τι θα πρέπει δηλαδή, να μας δώσει, μηδέν;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παρεμπιπτόντως, γιατί γιουχάρησε το κοινό το οχτάρι που μας έδωσε η Κύπρος; Τι θα πρέπει δηλαδή να μας δώσει, μηδέν;
Κι εμένα μου 'κανε εντύπωση το πόσο προκατειλημμένοι ήταν· το 12άρι π.χ. του Μαυροβουνίου στη Σερβία (κ.ά.) το κατάπιαν αμάσητο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δηλαδή δεν είχαν καν επιτροπή — ή είχαν και την αγνόησαν;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντωμεταξύ, είδα λίγο χτες την αρχή και βλέπω «Αυστραλία» και νόμιζα ότι κάνουν πλάκα οι Αυστριακοί που τους μπερδεύουν συνέχεια με τους Αυστραλούς οι αγγλόφωνοι.
 
Μιας και το αναφέρεις, η Αυστρία έδωσε το 12άρι της στην Αυστραλία, αφού αυτοί τούς κάλεσαν στον διαγωνισμό. Η Αυστραλία πάλι δεν τους έδωσε ούτε έναν πόντο.

Θα διαφωνήσω με την SBE. Φέτος δεν υπήρχε κανένα τραγούδι που να ξεχώριζε ιδιαίτερα, ήταν όλα είτε γλυκανάλατες μπαλάντες είτε ψιλοντάνς. Η σουηδική απομίμηση του Ρίκι Μάρτιν βγήκε προφανώς για το -κατά την γνώμη μου- μέτριο κλιπάκι που τον συνόδευε. Το ρώσικο ήταν έξτρα αδιάφορο και μου κάνει εντύπωση που πήρε τόσους βαθμούς εκτός bloc voting. Το ιταλικό ήταν γλυκανάλατο αλλά σαφέστατα καλύτερο από τα δυο πρώτα. Η Αλβανίδα αδικήθηκε τρομερά, είχε εξαιρετική φωνή, αλλά αυτό δεν είναι νέο. Η Αλβανία πάντα στέλνει πολύ καλούς ερμηνευτές και πάντα τρώει το άκυρο της Ευρώπης. Ντροπή. Εμείς πήραμε ακριβώς την θέση που άξιζε το κομμάτι μας και η Κύπρος θα έλεγα το ίδιο (κόντεψα πραγματικά να κοιμηθώ). Επιμένω όμως ότι δεν είναι τυχαίο που σκοράραμε τόσο χαμηλά, γιατί στην ίδια θέση άξιζαν να βρίσκονται και άλλες χώρες, που βρέθηκαν στην 15άδα. Η δε Γερμανία, δεν παρουσίασε κανένα τραγούδι έξω από τα συνηθισμένα που στέλνουν και θα το έλεγα καλύτερο απ' αυτό με το οποίο κέρδισαν τον διαγωνισμό το 2010. Σίγουρα πάντως καλύτερο από το μη τραγούδι του Βελγίου που βγήκε τόσο ψηλά επειδή... επειδή... δεν ξέρω για ποιον στον κόρακα λόγο. Το ίδιο θα έλεγα και για της Αυστρίας. Μου έκανε εντύπωση που δεν πήραν τίποτα. Γαλλία και ΗΒ, εντάξει, τους σνομπάρουν συστηματικά.
 
Top