Eurovision 2009

SBE

¥
Ένα σε όλα κι ελπίζω να μην ξεχάσω τίποτα...
Μπορεί η Γιουροβίζιον να έχει βγάλει τους ΑΒΒΑ και τη Σελίν Ντιόν και τη Βίκυ Λεάνδρος και όλα τα σχετικά, αλλά όλοι αυτοί ήταν στα πρώτα τους βήματα και τους είχαν στείλει εκεί για να τους προβάλουν σε διεθνές κοινό και δεν ήταν απαραιτήτως η καλύτερή τους στιγμή ο διαγωνισμός. Λίγο πολύ ό,τι γίνεται και σήμερα δηλαδή. Παρένθεση: Η Βίκυ βεβαίως επέστρεψε λίγα χρόνια αργότερα με το υπερ-σουξέ των 70s
Παρατηρήστε ότι δεν υπήρχαν εφφέ επί σκηνής, ενώ προχτές μας είχαν φλομώσει στο πυροτέχνημα και οι θεατές στις πρώτες σειρές θα πήγαν σπίτι με αναπνευστικά προβλήματα.
Όμως εκτός από αυτούς που έγιναν επιτυχίες μετά ή και εξαιτίας του διαγωνισμού, υπάρχουν κι αυτοί που ήταν χάλια και ξεχάστηκαν. Και φυσικά και τότε υπήρχαν τα γελοία τραγούδια, συνήθως ήταν από κάτι Δανίες, Ελβετίες κλπ. Τι θέλω να πω; Ότι πάντα ήταν μέτριος ο διαγωνισμός, απλά μετά από τόσα χρόνια θυμόμαστε τις λίγες στιγμές που δεν ήταν μέτριες.
Παλιά μας έλεγαν ότι είναι μεγάλη διαφήμιση για την Ελλάδα για τον τουρισμό η συμμετοχή, και επικαλούνταν το φιλμάκι με τις ομορφιές της κάθε χώρας που βλέπαμε πριν το κάθε τραγούδι. Προχτές οι αλλαγές γίνονταν τρεχάλα, καμία προβολή των χωρών δεν είδα. Αυτό που έχει αλλάξει είναι ότι την τελευταία δεκαετία η EBU κατάλαβε τι θησαυρό έχει και μέσω διαφήμισης και δημοσιότητας έχει κάνει το διαγωνισμό μεγάλο ζήτημα.

Κόμη μου, στο Αζερμπαϊτζάν σας άρεσε υποθέτω το αξεσουάρ το χρυσαφί στο πόδι της Αζέρας, κάτι σαν επικνημίδα, επιγονατίδα, επιμοιρίδα όλα σε ένα.

tuna το ποπ σάχλα θεωρείται από πολλούς, αλλά με πολλές ποιοτικές στιγμές. Σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα ενορχήστρωσης. Το "Can't get you out of my head" το έχω ακούσει να το παίζει στην κιθάρα και να το τραγουδάει ο στιχουργός και συνθέτης του, σε μια εκπομπή στο ραδιόφωνο του BBC χωρίς τα εφφέ, ήταν μια χαρά τραγούδι. Άλλωστε γι΄αυτό έχει ήδη τόσες πολλές εκτελέσεις, από χορωδία μέχρι κοψοφλεβιάρικο μπλουζοειδές.
 
Κόμη μου, στο Αζερμπαϊτζάν σας άρεσε υποθέτω το αξεσουάρ το χρυσαφί στο πόδι της Αζέρας, κάτι σαν επικνημίδα, επιγονατίδα, επιμοιρίδα όλα σε ένα.
Μα τι λέτε τώρα; Αυτό ήταν τρε χαλαστίκ! Αντί να βλέπουμε όλη εκείνη την ποδάρα, βλέπαμε χρυσάφια. Αλλά και πάλι, το τελικό αποτέλεσμα μετρούσε.

(Αχ, αυτή η πολιτική ορθότητα, με έχει καταστρέψει. Αφήστε με να τα πωωωωωω!)
 

SBE

¥
Μπράβο φίλε μου. Είναι το "Reach out i'l be there"

ΝΑΙ, ΝΑΙ, αυτό είναι! Βρήκαμε την εισαγωγή.
άμα βρούμε τώρα και από που έχουν ξεπατικώσει τη μελωδία θα είμαστε κομπλέ.

Μα καλά, κανένας δεν πρόσεξε την ομοιότητα από αυτούς που τους ψήφισαν; Κανονικά η ξεπατικούρα έπρεπε να είναι αυτόματος μηδενισμός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να ευχαριστήσουμε τον Ζάζουλα για την εκπληκτική έρευνα και το ταξίδι down memory lane.

Μπράβο, almaviva. Επισημάνθηκε η ομοιότητα και σε άλλους τόπους. Δεν το είχα ψάξει· θα είχα γλιτώσει που κάθισα κι άκουγα τους δίσκους μου με την McKennit, αλλά τζίφος. Ευτυχώς δεν σκέφτηκα την Enya, οπότε γλίτωσα την πλήρη αποκέλτωση (όχι εκκελτισμό).

Πάω τώρα να φαντασιωθώ Τατάρες. :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να ευχαριστήσουμε τον Ζάζουλα για την εκπληκτική έρευνα και το ταξίδι down memory lane.
Παρακαλώ! :) Μήπως θέλεις κι ένα αντίστοιχο με τα πιο πετυχημένα τραγούδια απ' όσα κέρδισαν το διαγωνισμό; :D
 
Λευκορώσος, είπαμε, από το Μινσκ.

Ε, δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ με τη φασαρία που κάνει μες στο κεφάλι μου με το χλαπατσίμπαλό του. Αμάν, πια. Παίξε και λίγο Χαντισέ, ρε εγκέφαλε, να στανιάρουμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ε, δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ με τη φασαρία που κάνει μες στο κεφάλι μου με το χλαπατσίμπαλό του. Αμάν, πια. Παίξε και λίγο Χαντισέ, ρε εγκέφαλε, να στανιάρουμε.
Όχι, φίλτατε, γιατί εκεί κινδυνεύουμε από χειρότερα εγκεφαλικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ελπίζω να παίζει γιατί εγώ από εδώ δε βλέπω τίποτα:
Έδιτ: αααα, εγώ διαφωνώ με τον αποπάνω κύριο, πολύ τ' αρέζω (που λέει και μια φιλενάδα μου) αυτό το τραγουδάκι :D
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχουν εγκεφαλικά και εγκεφαλικά. Άλλο εγκεφαλικό σού προκαλεί ένα kiss me: εκ του κύσον με και άλλο μια Χαντισέ.
 
Last edited by a moderator:

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μπράβο, Παυλάρα, έβαλες και το σωστό βίντεο, προ λουκουμιών!

Εμένα δε με ενοχλούν τα λουκούμια, όχι τίποτ' άλλο αλλά να παίρνουμε και οι υπόλοιπες λουκουμοσοκολατόπληκτες τα πάνω μας που μου βγαίνουν όλες οι κορμάρες χωρίς ούτε ένα παχάκι για δείγμα και αναρωτιόμαστε μετά πού να πάμε να κρυφτούμε.
 
Και χωρίς λουκούμια, γουστάρουμε διότι βλέπουμε κορμιά αλφάδια
Και με λουκούμια, γουστάρουμε γιατί βλέπουμε πλούσια τα ελέη του θεού
Απ' όλα έχει ο μπαχτσές!

Ε, ρε, οίστρος απογεματιάτικα!
 

daeman

Administrator
Staff member
Από τους Μογγόλους, το προφανές Dschinghis Khan από τους γερμανόφωνους Dschinghis Khan, που φτιάχτηκαν ειδικά για τη Eurovision του 1979.
Ναι, 30 χρόνια πίσω, αλλά δεν ήθελα να το βάλω στα καλύτερα γιουτουμπάκια, οπότε ανασταίνω αυτό εδώ το νήμα, μετά από 6 μήνες. ;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τους Μογγόλους, το προφανές Dschinghis Khan από τους γερμανόφωνους Dschinghis Khan, που φτιάχτηκαν ειδικά για τη Eurovision του 1979.
Ναι, 30 χρόνια πίσω, αλλά δεν ήθελα να το βάλω στα καλύτερα γιουτουμπάκια, οπότε ανασταίνω αυτό εδώ το νήμα, μετά από 6 μήνες. ;)
Δεν το ανασταίνεις, διότι δεν πέθανε ποτέ: http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=33081&postcount=66.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν το ανασταίνεις, διότι δεν πέθανε ποτέ: http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=33081&postcount=66.

Το τραγούδι, όχι βέβαια, ούτε τους Dschinghis Khan (που απ' ό,τι διάβασα
*, εξακολουθούν να παίζουν), αλλά το νήμα είχε πέσει σε νεκροφάνεια από τις 19-5-09, νεσπά; :)


*δεν προλαβαίνω τώρα να διασταυρώσω αν υπάρχει ακόμα εκείνο το μπουλούκι· αυτές οι ασχολίες είναι για άλλες ώρες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ποιος θα αναλάβει κάποτε το υπερτεραστιοτιτανιομεγαλοατελείωτο έργο να φτιάξει κάποια στοιχειωδώς οργανωμένη λίστα των γιουτουμπακίων --ή δεν αξίζει τον κόπο; :)
 
Top