metafrasi banner

education

Καλησπέρα,

έχω ένα κείμενο με τίτλο Sophocles and Education, το οποίο ωστόσο δεν μιλά για εκπαίδευση ως συστηματική διδασκαλία (όπως θα φανταστεί ίσως όποιος διαβάσει έναν τίτλο του τύπου "Σοφοκλής και Εκπαίδευση"), αλλά ως κάτι ευρύτερο, τον τρόπο με τον οποίο οι τραγικοί ήρωες διδάσκουν ή διδάσκονται μες στη ζωή. Πιο συγκεκριμένα, το κείμενο προσεγγίζει τις απόψεις του Σοφοκλή για το θέμα μέσα από τέσσερις αρχαιοελληνικές ιδέες:

1. πως οι γηραιότεροι διδάσκουν τους νεότερους
2. πως η παιδεία συμπληρώνει και κατευθύνει το φυσικό χάρισμα
3. πως η προνοητικότητα, αποτέλεσμα της προσεχτικής ανάγνωσης των συμβουλών που δεχόμαστε, είναι καλύτερος τρόπος μάθησης από την εκ των υστέρων ανάγνωση μιας κατάστασης (Προμηθέας/Επιμηθέας)
4. πως μαθαίνουμε μέσα από όσα παθαίνουμε (πάθει μάθος)

Προφανώς, λοιπόν, δεν πρόκειται, όπως είπα, για την εκπαίδευση - όπως την καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, αλλά και όπως βλέπω ότι την ορίζουν τα λεξικά. Σκέφτηκα προς στιγμήν να πάρω το θάρρος και να αλλάξω τον τίτλο σε κάτι όπως "Διδάσκειν και διδάσκεσθαι στον Σ", αλλά η αντικατάσταση της "εκπαίδευσης" με τη "διδασκαλία" δεν είναι πάντοτε εφικτή στο κείμενο.

Μπορώ, βέβαια, να αφήσω την "εκπαίδευση" στη θέση της και να το δει ο επιμελητής. Αλλά και μόνο από ενδιαφέρον και απορία, είπα να ρωτήσω.

Ευχαριστώ,
Κ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προβληματίστηκα με την παίδευση, την εγκατέλειψα υπέρ της μάθησης, αλλά ξαφνικά ξεπηδά από τον Ξενοφώντα (δες σημ. 41) αυτό εδώ:

Καὶ ἐγὼ ἥκω πρὸς σέ, ὦ Ἡράκλεις, εἰδυῖα τοὺς γεννήσαντάς σε καὶ τὴν φύσιν τὴν σὴν ἐν τῇ παιδείᾳ καταμαθοῦσα [...]

Και λέει ο Μ: Education, this phrase implies, makes manifest and develops latent natural qualities.

Τουλάχιστον, έχεις εκεί μια σίγουρη απόδοση του education. :-)
 
Ακριβώς την ίδια πορεία (και απορία) είχα κι εγώ. Και στην παιδεία κατέληξα τελικά με τη βοήθεια του Ξενοφώντα. Έλα, όμως, που την ήθελα για το acculturation :/
Έκανα, λοιπόν, το acculturation έξη, και το education παιδεία. Κατά τον Σεπτέμβριο, φαντάζομαι, θα μάθω τι έγινε. Για την ώρα, έφυγε - και πάω να κοιμηθώ.
Σ' ευχαριστώ πολύ και για τα δύο.
 
Top