metafrasi banner

crime scene investigator

nickel

Administrator
Staff member
Προ ημερών είχαμε τον coroner.

Εγώ θέλω μετάφραση για αυτό εδώ το παλικάρι. Όχι τόσο επίσημη δική μας αλλά π.χ. αν υπάρχει κάποια πετυχημένη στο σίριαλ CSI (που προβάλλεται κι εδώ). Σε μια σελίδα για το ελληνικό «Πέρα από το νόμο» διαβάζω «εγκληματολόγων... Συλλέγουν στοιχεία από τον τόπο του εγκλήματος».

Να προτιμήσω το κατά λέξη «ερευνητής του τόπου του εγκλήματος» ή έχετε κάτι καλύτερο;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Βασικά, στη σειρά συνήθως το μεταφράζουν ως «εγκληματολογικό» («εγκληματολογική υπηρεσία») - από ό,τι θυμάμαι, τουλάχιστον.

Εδιτ: συμφωνώ με την ως άνω μοδερατρίτσε όμως.
 
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό, αλλά σε ένα άρθρο (http://www.crime-scene-investigator.net/dutydescription.html) αναφέρεται και ως evidence recovery technician.

Πάντως, στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης για αυτές τις έρευνες υπάρχουν οι Μονάδες Εγκληματολογικών Ερευνών. Ωστόσο, δε βρήκα τίποτα αναζητώντας κάτι σε "εγκληματολογικός ερευνητής".
 

curry

New member
Επειδή είχα τη χαρά (λέμε τώρα) να μεταφράσω κάποια επεισόδια CSI αλλά και ντοκιμαντέρ σχετικά με "τόπους εγκλημάτων" χρησιμοποιούσα εκ περιτροπής τη Σήμανση (που νομίζω είναι το πιο ακριβές) και το Εγκληματολογικό. Αλλά δεν νομίζω ότι ο συγκεκριμένος ερευνητής είναι ακριβώς εγκληματολόγος (εννοώ, δεν είναι κάτι πιο γενικό αυτό; ). Τεσπα, ψηφίζω Σήμανση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αντιλαμβάνομαι ότι οι τύποι του CSI συγκεντρώνουν τα στοιχεία από τον τόπο του εγκλήματος και μετά κάνουν μαγικά σαν τον Σέρλοκ Χολμς και βρίσκουν τον κακό. Αν τους συνδέσουμε με τη Σήμανση, που είναι στο μυαλό μου μια γραφειοκρατική κυρίως υπηρεσία, δηλαδή συγκεντρώνει τα στοιχεία αλλά δεν ξέρω αν τα αναλύει κιόλας, δεν στερούμε από τους CSIs την γκλαμουριά του ερευνητή;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία. Ερευνητής εγκληματολογικού. Με ευρήματα.

Αν και: criminal investigator.
 

curry

New member
Νικ, δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι η Σήμανση είναι γραφειοκρατία. Όταν κάποτε πέσαμε θύματα διάρρηξης, η Σήμανση ήρθε να πάρει αποτυπώματα. Το ίδιο ακριβώς συνέβη κι όταν αυτοκτόνησε ένας γείτονάς μας... (μακάβριο, το ξέρω). Βέβαια, επειδή πάνε κάτι χρονάκια, μπορεί να έχει αλλάξει η ορολογία, τι να πω... :)
Α, και στη σειρά που είχε πέρυσι το Mega, τα Αποτυπώματα, οι τύποι φορούσανε κάτι μπλουζάκια που έγραφαν ΔΕΕ αν δεν απατώμαι!
 
Top