metafrasi banner

confidence trick = απάτη σε βάρος αφελούς

nickel

Administrator
Staff member
Στο παρελθόν το έχω αποδώσει «απάτη σε βάρος αφελούς» (ή «αφελών»).

Πού το θυμήθηκα; Φίλος μού τηλεφώνησε σήμερα και ήθελε να τον βοηθήσω να καταλάβει μήνυμα που πήρε σχετικά με το ποσό των 450.000 λιρών που του έστελνε η Μάικροσοφτ. Όχι, δεν ήταν το πρώτο μήνυμα, εκείνο που έφτασε χτες το πρωί και στο δικό μου ταχυδρομείο με τίτλο MICROSOFT WINNING NOTIFICATION. Είχε απαντήσει, είχαν επικοινωνήσει μαζί του τηλεφωνικά (!) (προφανώς θέλουν να βεβαιωθούν ότι έχουν να κάνουν με γνήσιο αφελή και όχι κάποια αρμόδια αρχή) και ακολούθησε το δεύτερο μήνυμα, το οποίο έλεγε:

Dear .........

On behalf of the screening committee of the Microsoft Email Lottery Award Promotion, I wish to formally announce to you that you have successfully passed the Email screening and Verification test and clarification from our payment Office. All necessary documents that will facilitate the clearance of your Cheque Of £450,000.00 Great British Pounds Sterling in your name has been processed and Sealed in Your Winning parcel Which contains the following documents:

1.WINNING CHEQUE VALUED £450.000.00 (Four Hundred and Fifty Thousand Great British Pounds Sterling)

2.WINNING CERTIFICATE FROM THE MICROSOFT PROMOTIONS.

3.CLEAR SOURCE OF FUNDS CERTIFICATES (C.S.F.C.)

4.CERTIFICATES OF ORIGIN OF FUNDS (C.O.F.)

These documents has been securely sealed and packed for security reasons which makes it impossible for anyone to view it until its been delivered to you. Your parcel with Identification Number MSC/CPL has been sent to a Courier Company here in the United Kingdom(London Execs Courier Services). You are required to Contact the Customer Care Desk of London Execs Courier Services immediately via email or call with the following details.

London Execs Courier Services [...]​
Εκείνο το «Great British Pounds Sterling» δεν είναι ξεκαρδιστικό; Τέλος πάντων, εξήγησα στον φίλο τα διάφορα scams του διαδικτύου, αλλά δεν πείστηκε. Μου έστειλε το παραπάνω μήνυμα για να τσεκάρω. Είχα στο μεταξύ βρει τις κάπου 5.000 σελίδες στο διαδίκτυο όπου συζητιέται εξαντλητικά το θέμα (ήθελε και αποδείξεις ο φίλος — δεν αποχωρίζεσαι έτσι εύκολα το όνειρο ότι κέρδισες μισό εκατομμύριο ευρώ). Δεν το έψαξα σε βάθος, αλλά συνήθως σε αυτή την περίπτωση σού ζητούν κάποια στιγμή processing fees. Του είπα να σταματήσει να τους απαντάει, αλλά μπαίνω στον πειρασμό να παίξω εγώ το θύμα για να δω τι ακριβώς κάνουν. Μια φορά στο Λονδίνο, είχα σταθεί όρθιος μία ολόκληρη ώρα σε ένα δωματιάκι δημοπρασιών off Oxford Street για να δω πώς έκαναν το κόλπο με μια στημένη δημοπρασία. Αριστούργημα! Ένας ολόκληρος καλοστημένος θίασος λειτουργούσε.

Βρείτε, δείτε οπωσδήποτε το House of Games του Ντέιβιντ Μάμετ, με τον Μαντένια, κλασική ταινία του είδους, όπου εξηγούνται όλες οι βασικές αρχές τού confidence trick. Και για διάβασμα, αρχίστε από εδώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να προσθέσουμε και confidence man = απατεώνας; (Το έχω ακούσει ως άνθρωπος εμπιστοσύνης, να προλάβουμε :) )
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω, για να μην το ξεχνάμε, ότι το μεγαλύτερο confidence trick των τελευταίων ετών ήταν η φούσκα του χρηματιστηρίου που ζήσαμε πριν από μερικά χρόνια. Για το θέμα των «τοξικών» ομολόγων δεν ξέρω αρκετά για να πω αν πρόκειται για απάτη της ίδιας κατηγορίας. Το γεγονός ότι οι απατεώνες αμείφθηκαν αδρά για την απάτη τους και ότι οι κυβερνήσεις έρχονται τώρα να σώσουν την κατάσταση με λεφτά των φορολογουμένων μού βάζει ψύλλους στα αφτιά.

@palavra: Ναι, ναι, και το con man.
 
Top