metafrasi banner

codpiece

http://en.wikipedia.org/wiki/Codpiece

Στην Ελλάδα δεν είχαμε ποτέ αυτή τη "θήκη" για τα γεννητικά όργανα, απ' όσο ξέρω, που υπήρχε στις πανοπλίες του 15ου-16ου αιώνα. Φαντάζομαι ότι γι' αυτό δεν μπορώ να βρω πουθενά μία λέξη να την περιγράφει.
Θα μπορούσα να εφεύρω κάποια όπως περιόσχεο ή οσχεοθήκη; Ή μήπως απέχει πολύ απ' αυτό που θέλω να περιγράψω;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορώ να σου πω ότι δεν βρήκα κάτι εκεί που θα περίμενα να βρω. Η ηπειρωτική μπραγκέτα είναι επίσης ελάχιστα γνωστή και απλώς θα δημιουργήσει απορίες. Δεν βρήκα κάτι ούτε στον οδηγό για τον Πύργο του Λονδίνου, όπου όλοι φροντίζουν να δουν την πανοπλία του Ερρίκου Η' (το παρακάτω σχόλιο το αντέγραψα από εδώ). Έχω την εντύπωση ότι έχω δει την οσχεοθήκη και πίστευα ότι την ξαναβλέπω τώρα, οπότε έχει την ευχή μου, ακόμα κι αν πρόκειται για ντεζαβί.

Henry VIII's suit of armour
Tower of London

OK, so this exhibit is very popular with envious teen-age boys because the cod piece is an XXXXXXL. There are a couple of theories as to why Henry VIII needed that extra-roomy spot in his trousers. One is that opposing soldiers found it intimidating on that battle field. The other is that Henry VIII had syphilis and that part of his body hurt like heck if anything got too close.
 

onoufrios

New member
δυστυχώς με είχε απασχολήσει κι εμένα..
κατέληξα απλώς στο προστατευτικό (πέους),
παρότι η οσχεοθήκη μού φαίνεται καλύτερη τώρα... :-(
 
Δεν έχω χρόνο για να το ψάξω τώρα αναλυτικά, αλλά αυτά δεν τα λέμε σπασουάρ;
 

Earion

Moderator
Staff member
Δεν έχω να προσφέρω όρο άλλον από τον αρχικό οσχεοθήκη του nickel, απλώς να υπενθυμίσω ότι η χρήση του ξεκίνησε από την καθημερινή ένδυση. Ήταν κομμάτι του ανδρικού πανταλονιού, που ένωνε τις δύο περισκελίδες (μπατζάκια) και δενόταν με κορδονάκια. Το πέρασμά του στην πανοπλία είναι ύστερο (και αρκετά εξεζητημένο).
 
Δεν έχω χρόνο για να το ψάξω τώρα αναλυτικά, αλλά αυτά δεν τα λέμε σπασουάρ;

Σπασουάρ τα βρίσκω κι εγώ:
http://www.olympusport.gr/index.php?controller=category&path=206_210
http://www.fit-life.gr/polemikes-texnes/aksesoyar/spasoyar.html
http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1566&category=686

Αναλόγως, όμως, πού αναφέρεσαι. Γιατί για την πανοπλία, ακούγεται περίεργο. Άσε που σπασουάρ λέμε και τα dildo με ζώνη. :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Εκτός του ότι σπασουάρ = jockstrap (και codpiece = (Fr.) braguette), για την πανοπλία καλό θα είναι να έχουμε κάτι εξίσου (ή σχεδόν εξίσου) βαρύγδουπο.
 
Το είδα το jockstrap, αλλά νομίζω ότι πάνω-κάτω το ίδιο πράγμα είναι. Αντιλαμβάνομαι την ανάγκη να διακρίνουμε δύο αντικείμενα που ανήκουν σε διαφορετικές ιστορικές περιόδους και κουλτούρες, αλλά η οσχεοθήκη με πηγαίνει περισσότερο σε αντικείμενο.

Εκτός κι αν φτιάξουμε τίποτα του στυλ "οσχεόδεσμος" κατά το "στηθόδεσμος".
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι ούτε αναρτήρας ούτε δεσμός, αλλά προστατευτικό και... τηρεί αποστάσεις, όπως φαίνεται κι από τη λεζάντα της πανοπλίας του Ερρίκου Η'. :)
 
Και το σπασουάρ προστατευτικό είναι. Ο Ερρίκος Η' είναι ξεχωριστή περίπτωση, ούτε έχουν επιβεβαιωθεί τα περί σύφιλης. Αρχικά, το χρησιμοποιούσαν για να κρύβουν την εν λόγω περιοχή και για να απαλλαχτούν από τις ...βράκες. Μετά εξελίχτηκε σε επιδειξιομανικό αξεσουάρ. :D
 
Το σπασουάρ μού αρέσει πολύ, αλλά δε νομίζω ότι ταιριάζει εδώ. Δεν μπορώ να γράψω "το σπασουάρ της πανοπλίας του Ερρίκου Η". Το άρθρο αναφέρει το πώς ξεκίνησε ως απλό τριγωνικό ύφασμα και το πώς εξελίχθηκε σε κομμάτι πανοπλίας. Δεν είχε σκοπό να συγκρατεί το όσχεο αλλά το παντελόνι, όπως σωστά λέει ο ambrose. Γι' αυτό δε θεωρώ ότι πρέπει να μπει κάτι σε -δεσμός, αλλά θα συμφωνήσω με τον nickel ότι ήταν μάλλον μία "θήκη". Εξάλλου στο ίδιο άρθρο αναφέρει ότι πολλές φορές το χρησιμοποιούσαν αντί για τσέπη (!) γιατί τότε δεν υπήρχαν τσέπες και σε αυτό είχαν εύκολη πρόσβαση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ατυχία... Αν υπήρχε αθλητισμός κορυφής το 19ο αιώνα, μπορεί να τo είχαν πει συσπενσόριo και θα είχες τώρα έναν εντυπωσιακό, αρχαιοπρεπή όρο στη διάθeσή σου...:D
 

Earion

Moderator
Staff member
Πολύ ενδιαφέρον προμηνύεται το βιβλίο. Η χρήση του δεν ήταν τόσο για προστασία όσο για ευκολία: για να μπορεί να αποσπάται γρήγορα όταν ήθελε ο κάτοχος του πανταλονιού να ουρήσει ή να χρησιμοποιήσει αλλιώς το μόριό του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ ενδιαφέρον προμηνύεται το βιβλίο. Η χρήση του δεν ήταν τόσο για προστασία όσο για ευκολία: για να μπορεί να αποσπάται γρήγορα όταν ήθελε ο κάτοχος του πανταλονιού να ουρήσει ή να χρησιμοποιήσει αλλιώς το μόριό του.
Για προστασία πρωτίστως και για ευκολία δευτερευόντως. Γιατί, αν μείνουμε στην ευκολία, το τίποτα είναι το πιο εύκολο απ' όλα. Το χάσαμε όμως αυτό... :)
 
Για προστασία πρωτίστως και για ευκολία δευτερευόντως. Γιατί, αν μείνουμε στην ευκολία, το τίποτα είναι το πιο εύκολο απ' όλα. Το χάσαμε όμως αυτό... :)

Μα νομίζω ότι ήρθε σαν εξέλιξη της βράκας που ήταν μονοκόμματη και δεν είχε άνοιγμα μπροστά.
 
Μετά από αναζήτηση codpiece στο αγγλικό Βίκι, οι εικόνες από την αρχαία Κρήτη μου θύμισαν τη χρήση του "καλύμματος" στην έκφραση "κάλυμμα των λαγόνων". Μήπως βοηθήσει η λέξη "κάλυμμα" σε εξεύρεση λύσεως:

Ποια άραγε είναι η περιγραφή των ελλήνων αρχαιολόγων για τα περίεργα αντικείμενα που απεικονίζονται στη Βίκι;
 
Top