ciment

Μετά το 1945, η ιδέα της Mitteleuropa εξαλείφεται, με την εξαφάνιση των πυλώνων της: η προσάρτηση της ανατολικής Πρωσίας στην Πολωνία και την ΕΣΣΔ, η απέλαση των γερμανικών μειονοτήτων, το τέλος των πολυεθνοτικών «μικρών εθνών» στην περιοχή του Δούναβη και, κυρίως, η εξόντωση των Εβραίων, son veritable ciment culturel.

Εκτός από την κυριολεκτική σημασία του, το ciment έχει και την έννοια του δεσμού. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι πώς κολλάει με την υπόλοιπη πρόταση. Κάποια ιδέα, για να μη βρεθώ από το πουθενά σε σελίδα του sarant; :D
 
Last edited:
Μια πρώτη σκέψη: ο πραγματικός πολιτισμικός συνδετικός αρμός/κρίκος (με την έννοια του consolider).
Θα ήταν εύκολο να μας δώσεις τη γαλλική φράση; :-)))
 
Λοιπόν:
Apres 1945, l'idee de Mitteleuropa connait une eclipse avec la disparition de ses piliers: bla, bla, bla, et surtout l'aneantissement des juifs, son veritable ciment culturel.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για να εκμεταλλευτώ την πρόταση της Κάρι Σιτέρ, :)

η εξόντωση των Εβραίων, son veritable ciment culturel.
η εξόντωση των Εβραίων, που στην ουσία έπαιζαν το ρόλο του πολυτισμικού συνδετικού κρίκου.
η εξόντωση των Εβραίων, που στην ουσία ήταν, γι' αυτήν, ένας πολυτισμικός συνδετικός κρίκος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το βέβαιο είναι ότι κάτι αποτελεί τον συνεκτικό δεσμό, το συνεκτικό στοιχείο σ' αυτή την υπόθεση (προτιμώ τον όρο «συνεκτικός»). Αλλά έχω μπερδευτεί κι εγώ: ήταν οι Εβραίοι πολιτιστικός συνεκτικός ιστός ή ήταν η εξόντωσή τους ένα συνεκτικό ιδεολογικό στοιχείο;
 
Σου λέει ότι χάνονται οι πυλώνες της Mitteleuropa μέσω των μπλα-μπλα, και κυρίως μέσω της εξόντωσης των Εβραίων οι οποίοι ήταν ο πολιτισμικός αρμός (ο συνδετικός ιστός της πολυπολιτισμικότητας) της Mitteleuropa. Τουλάχιστον, αυτό καταλαβαίνω με το πηγμένο μου μυαλό!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμφωνώ κι εγώ με τη Σιτέρ:
Λοιπόν:
Apres 1945, l'idee de Mitteleuropa connait une eclipse avec la disparition de ses piliers: bla, bla, bla, et surtout l'aneantissement des juifs, son veritable ciment culturel.

Δεδομένου ότι υπήρχαν εβραϊκές κοινότητες σε όλη την Ευρώπη (με κοινά, αλλά συνάμα και διαφορετικά στοιχεία, ανάλογα με τον τόπο κατοικίας), είναι λογικό αυτό το συμπέρασμα.
 
Άσχετο, αλλά έτσι όπως ξαναβλέπω τη σύνταξη, μήπως πρέπει να βάλω αιτιατική μετά την άνω και κάτω τελεία;
 
Μπερδεύομαι γιατί αυτό που λέει μετά την άνω και κάτω τελεία δεν είναι οι πυλώνες, αλλά αυτό που συνέβη στους πυλώνες. Και η ονομαστική και η αιτιατική μού φαίνονται άστοχες. Αυτά συμβαίνουν όταν Ιταλός γράφει στα γαλλικά!!!
 
Μετά το 1945, η ιδέα της Mitteleuropa εξαλείφεται, λόγω της (ίσως;) εξαφάνισης των πυλώνων της: την προσάρτηση της ανατολικής Πρωσίας στην Πολωνία και την ΕΣΣΔ, την απέλαση των γερμανικών μειονοτήτων, το τέλος των πολυεθνοτικών «μικρών εθνών» στην περιοχή του Δούναβη και, κυρίως, την εξόντωση των Εβραίων, son veritable ciment culturel.

Αν χρησιμοποιήσεις αιτιατική, όπως είπες, και βγει έτσι η παράγραφος, εγώ θα την καταλάβαινα.
 
Λες;
Κολλάω επειδή, όταν βλέπω άνω και κάτω τελεία, περιμένω παράθεση. Δηλαδή, αν η πρόταση λέει "η εξαφάνιση των πυλώνων της:", περιμένω μετά να διαβάσω ποιοι είναι οι πυλώνες, και όχι ποια ήταν η κατάληξή τους. Πφ!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λοιπόν:
Apres 1945, l'idee de Mitteleuropa connait une eclipse avec la disparition de ses piliers: bla, bla, bla, et surtout l'aneantissement des juifs, son veritable ciment culturel.

Τώρα που το ξαναβλέπω, διαφωνώ (με τον εαυτό μου, καλά καταλάβατε). Ζεφ, το aneantissement και τα συναφή δεν είναι ο πυλώνας και νομίζω ότι κανονικά η πρότασή σου θα έπρεπε να είναι:
Apres 1945, l'idee de Mitteleuropa connait une eclipse avec la disparition de ses piliers: avec bla, avec bla, avec bla, et surtout avec l'aneantissement des juifs, son veritable ciment culturel.

Επομένως, εγώ θα έλεγα:
Η ιδέα [...] χάνεται με την εξαφάνιση των πυλώνων της, δηλαδή με μπλα, μπλα, μπλα και με την εξόντωση των Εβραίων, που στην ουσία ήταν ο συνεκτικός κρίκος της.

Έδιτ: τώρα είδα το ποστ σου. Συμφωνώ μαζί σου και προτείνω: θάνατος στην άνω και κάτω τελεία!
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσχετο, αλλά έτσι όπως ξαναβλέπω τη σύνταξη, μήπως πρέπει να βάλω αιτιατική μετά την άνω και κάτω τελεία;
Και ακόμα καλύτερα, επανάληψη της πρόθεσης (αν προηγείται): «με την...»

Τείνω πάντως κι εγώ προς την άποψη της Σιτέρ για το λόγο που ανέφερα πιο πάνω, δηλαδή θα ήταν λάθος το «πολιτιστικός» στη δεύτερη περίπτωση, θα χρειαζόταν «ιδεολογικός».
 
Καλησπέρα! Θα έλεγα "όχι" στην αιτιατική, δεν είναι η προσάρτηση της Πρωσίας ο πυλώνας αλλά ακριβώς η κατάρρευση του πυλώνα. Νομίζω...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπερδευτήκαμε αν και λέμε τα ίδια πράγματα (ή όχι;).

...με την εξαφάνιση των πυλώνων της: με την προσάρτηση της ανατολικής Πρωσίας στην Πολωνία και την ΕΣΣΔ, την απέλαση των γερμανικών μειονοτήτων, το τέλος των πολυεθνοτικών «μικρών εθνών» στην περιοχή του Δούναβη και, κυρίως, με την εξόντωση των Εβραίων, που αποτελούσαν τον γνήσιο πολιτιστικό συνεκτικό ιστό της.
 
Top